Készült: 2024.09.22.15:38:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

205. ülésnap (2005.03.08.), 14. felszólalás
Felszólaló Varga Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:25


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tegnap jelentek meg az államháztartás legújabb adatai, amelyekből az derül ki, hogy minden változatlan.

Két hónap után az államháztartás hiánya, a központi költségvetés hiánya az egész évre tervezett mérték 50 százalékát haladta meg. Tehát úgy tűnik, hogy továbbra sincs semmilyen változás az államháztartás tekintetében. Papíron létező költségvetésünk van, amely már jelentősen túllépte a tavaly a parlament által elfogadott kereteket. Mondhatnánk: ebben nincsen semmi új, hiszen két éve így van. Magyarország sajnos az elmúlt két évben éltanulóból sereghajtóvá vált.

Ha megnézzük a legfontosabb gazdasági adatainkat, a gazdasági növekedésünk lassú. Kétségkívül magasabb, mint egy vagy két esztendővel ezelőtt, de ezzel a magasabb növekedéssel is a most csatlakozott tíz ország között a legutolsók vagyunk - a többi ország 5-6 százalékos növekedéséhez képest a mi 3,7 százalékos növekedésünk igen-igen szerény.

Az államadósság mértéke 3500 milliárd forinttal nagyobb, mint két esztendővel ezelőtt. Az államháztartási hiányról már szóltam, ebben az esztendőben is már jelentősen túllépte a tervezett mértéket. Mindebből az emberek számára is nyilvánvaló, és ezt az emberek is érzik, a tavalyi számok is ezt mutatják, hogy a reálkeresetek csökkenése következett be, azaz a jövedelmek növekedését meghaladta az árak növekedése.

És ha még egy számot mondhatok, tisztelt képviselőtársaim, 30 ezerrel több munkanélküli van most az országban, mint két esztendővel ezelőtt. Ezek tehát azt mutatják, hogy továbbra sincs világos, követhető gazdaságpolitika, nincs egy olyan egységes és logikus gazdaságpolitikai koncepció, amely ennek a helyzetnek a kezelésére születne.

(9.40)

 

Hogy mi lehet ennek az oka? Nyilván szerepet játszott ebben az elmúlt évek adóemelése. Harminchárom alkalommal emelt adót eddig az MSZP-SZDSZ-kormány. Kétségtelen tény, hogy az MSZP nem ígért adócsökkentést - ebből a szempontból az adóemelés talán nem meglepő a részükről -, ellentétben az SZDSZ-szel, amely, ugye emlékszünk rá, letolt nadrágú embereket mutatott egy nagy plakáton, 18 százalékos adókulcsról beszélve, és íme, 33 esetben ők is az adómértékek növelésére szavaztak.

Januárban örvendetes módon a közbeszéd középpontjába került az adóreform kérdése, az adómódosítás kérdése. De hamar kiderült, tisztelt képviselőtársaim, hogy mit is jelent a kormány számára az adóreform. Hát azt jelenti, hogy minden változatlan, ugyanazt az adómértéket kívánják beszedni, csak éppen más úton-módon, más eszközökkel. Magyarán, az adócsökkentés helyett, úgy tűnik, az adólapok megkeverése a járható út a kormány számára. Pénteken megdöbbentő volt számunkra, hogy egy konferencián a pénzügyminiszter úr arról beszélt, hogy az adóreform nem jelentheti az adómértékek csökkentését.

Tisztelt Képviselőtársaim! Hát hogyan lesz akkor majd ebből versenyképesség-növekedés, hogyan lesz majd ebből új munkahely, hogyan lesznek ebből olyan beruházások, amelyek a családok mindennapi biztonságát teremtik meg? A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség benyújtotta saját adójavaslatát, amelyben két területre javasolunk alapvető módosításokat: egy új munkabarát adópolitika érdekében javasoljuk a vállalkozói terhek csökkentését, és a családok, valamint a nyugdíjasok biztonságáért pedig javasolunk szintén adótétel-módosításokat.

Melyek ezek? Csak röviden. Javasoljuk a társadalombiztosítási járulék 29-ről 24 százalékra történő csökkentését, az egészségügyi hozzájárulás eltörlését; önkéntessé tennénk a vállalkozói járulékot, amelyet most kötelezően vezettek be január 1-jével; az eva hatályát kiterjesztenénk; az iparűzési adó mértékét levonhatóvá tennénk százszázalékos mértékig; a jelentősen megnőtt cégbejegyzési mértékeket, illetékeket csökkentenénk; valamint a most 20-ról 25 százalékra növekedett forrásadó mértékét is csökkentenénk 18 százalékra. Ezzel véleményünk szerint a vállalkozásoknál maradó forrásokkal már ebben az esztendőben akár 40 ezer új munkahelyet lehetne teremteni, ha július 1-jével hatályba léphetnének ezek a javaslatok.

A családok és a nyugdíjasok biztonságáért javasolunk egy áfamódosítást. Nem javasoljuk, hogy most egykulcsossá tegyük az adót, de azt igenis javasoljuk, hogy a mértékek csökkenjenek, 19, 10 és 5 százalékra, ezen belül pedig különösképpen javasoljuk, hogy a gáz és a villany áfájának a mértéke egységesen 10 százalékra csökkenjen. Javasolnánk még a pályakezdők diákhitelét átvállalhatóvá tenni a munkáltatók számára, a lakáshitelek adókedvezményének a visszaállítását, valamint hogy az iskoláztatási költségekhez a családok kapjanak további támogatást adóalapból való leírhatósággal.

Sajnáljuk, hogy tegnap a kormánykoalíció nemet mondott ezekre a javaslatokra. Továbbra is nyitottak vagyunk minden olyan módosításra, ami az adótételek csökkentésével és nem változatlanul hagyásával számol.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai