Készült: 2024.05.14.10:47:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

142. ülésnap (2011.11.28.),  101-108. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:35


Felszólalások:   93-100   101-108   109-110      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Gruber Attila, a Fidesz képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a külügyminiszter úrnak: "Mit tehet a kormány annak érdekében, hogy a szlovákiai magyarokat ne érje hátrányos megkülönböztetés magyar állampolgárságuk miatt?" címmel. Gruber Attila képviselő urat illeti a szó.

DR. GRUBER ATTILA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! 2011. november 18-án Boldoghy Olivér, az Egy Jobb Komáromért Polgári Társulás aktivistája közölte, hogy megkapta a pozsonyi belügyminisztérium levelét, amelyben arról tájékoztatták, hogy törölték a szlovák állampolgárok jegyzékéből, és ezzel bejelentett lakhely nélküli személlyé vált.

A Külügyminisztérium közleményében leszögezte, hogy az eljárást az Európai Unió alapértékeivel ellentétesnek tartja, és a leghatározottabban visszautasítja a szlovákiai magyarság megfélemlítését. A tárca azt is közölte, hogy minden rendelkezésre álló belső, kétoldalú és nemzetközi jogi lépést támogatni kíván annak érdekében, hogy a jogfosztott személyek visszakaphassák a jogukat arra, hogy a szülőföldjükön boldogulhassanak, továbbá a diszkriminatív jogszabályt ne érvényesítsék és a demokratikus jogelveknek megfelelően módosítsák. Ugyanakkor Boldoghy Olivér szlovák állampolgárságától történő megfosztását elítélte az Országgyűlés nemzeti összetartozás bizottsága is.

Tisztelt Miniszter Úr! Tekintettel arra, hogy a szlovák alkotmány 5. cikkelyének (2) bekezdése szerint senki - senki! - nem fosztható meg szlovák állampolgárságától akarata ellenére, valamint arra, hogy a magyar állampolgársági törvény nem tartalmaz semmilyen etnikai megkülönböztetést, hiszen a magyar állampolgárság nem nemzetiségi alapon szerezhető meg, hanem azáltal, ha valaki felmenői Magyarország állampolgárai voltak, kérem miniszter úr szíves tájékoztatását arról, hogy Magyarország külhoni magyarok iránti alkotmányos kötelezettségéből fakadóan mit tehet a kormány, mit tehet annak érdekében, hogy a szlovákiai magyarokat ne érje hátrányos megkülönböztetés magyar állampolgárságuk miatt.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Megadom a szót Martonyi János külügyminiszter úrnak.

DR. MARTONYI JÁNOS külügyminiszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Boldoghy Olivér ügye ismét és újólag rámutatott arra, hogy a magyar kormánynak egyes esetekben nagyon határozottan és erélyesen fel kell lépnie a magyar állampolgárok jogainak megvédése érdekében, legyen szó olyan állampolgárainkról, akik évek vagy évtizedek óta magyar állampolgárok, vagy éppen azokról a magyar állampolgárokról, akik az állampolgársági törvényünk tavalyi ismert módosítása alapján szereztek úgymond friss magyar állampolgárságot. Most, ebben a helyzetben ezt tesszük.

(15.30)

Képviselő úr nagyon helyesen hivatkozott arra, hogy az a szlovák törvény, amit egyébként annak idején a Fico-kormány és a korábbi parlament elfogadott mintegy válaszként a magyar állampolgársági törvény módosítására, nos, ez a törvény beleütközik magába a szlovák alkotmányba. Képviselő úr helyesen idézte a szlovák alkotmánynak azt a rendelkezését is, amely szerint ez a törvény alkotmányellenes. Kísérletek történtek a módosításra, mint tudjuk, ez nem járt eredménnyel, sőt, jelenleg is a szlovák alkotmánybíróság előtt van egy panasz.

Ettől függetlenül mi ezt a kérdést kétoldalú keretek között is fölvetjük, és természetesen minden lehetséges jogi eszközt igénybe kell venni annak érdekében, hogy ez a sérelem orvosoltassék mind Boldoghy Olivér, mind pedig bárki más esetében - 16 ilyen esetről, magyar esetről tudunk -, akiket megfosztanak az alkotmány- és európai alapelvekkel ellentétes szlovák törvény következtében az állampolgárságuktól.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, külügyminiszter úr. Egyperces viszonválasz illeti meg a képviselő urat.

DR. GRUBER ATTILA (Fidesz): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszter Úr! Szeretném felhívni a figyelmet arra a körülményre is, hogy bár itt szlovák alkotmányügyi és szlovák jogi kérdésekről beszéltünk, de a közelgő választások akár a környező országokban, Szerbia, Horvátország esetében is felerősítheti, egyfajta kampány részévé teheti a határon túli magyarokkal szembeni demonstratív intézkedéseket, cselekedetek sorát. Ezért is fontos ez az eset. Ezért is fontosnak ítéltem meg, hogy ebben a körben erre felhívjam a figyelmet és kérdést intézzek miniszter úrhoz, hiszen ezek nem elszigetelt esetek, hanem a jövőben számolni kell esetleg más hasonló jellegű problémával is.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Külügyminiszter urat is viszonválasz illeti meg.

DR. MARTONYI JÁNOS külügyminiszter: Egyetértünk, képviselő úr. Valóban ezért is kezdtem azzal, hogy nekünk bizonyos esetekben határozottan és erélyesen fel kell lépnünk a magyar állampolgárok védelme érdekében. Állampolgársági vitánk szerencsére csak északi szomszédunkkal van, és azon vagyunk egyébként, hogy ezt a vitát a lehetőség szerint rendezzük. Jelenleg is folynak az erre irányuló tárgyalások.

De van ennek a kérdésnek egy nagyon fontos emberi oldala is. Emlékeztetek arra, hogy a Magyar Állandó Értekezlet néhány nappal ezelőtt döntött úgy: túl azon, hogy minden lehetséges jogi technikai segítséget meg kell adni Boldoghy Olivérnek és társainak, egy 50 millió forintos alapot is létrehozott az értekezlet ennek a segítségnek a finanszírozása céljából. Tehát úgy érzem, hogy ez az összmagyar összefogásnak egy szép példája, mindannyiunkról szó van, anyaországiakról és a határon kívül élő magyarokról. Azt hiszem, mindannyiunk ügye ez, és ezért továbbra is a magyar kormánynak alapvető kötelessége és feladata, hogy hasonló esetekben határozottan fellépjen.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   93-100   101-108   109-110      Ülésnap adatai