Készült: 2024.09.21.23:09:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

306. ülésnap (2013.09.30.), 42. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:50


Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Mindenekelőtt úgy látom, hogy néhány ponton nincs köztünk vita, nevezetesen, a pénztárgépek cseréje szükséges, és továbbá abban sem, hogy ez egy alkalmas lépés az adóelkerülés csökkentésére, a gazdaság kifehérítésére. Gondolom, ebben azért egyetérthetünk. Azzal azonban nem értek egyet, amit az alanyi adómentesség kérdésében felvetett, mert úgy gondoljuk, és ha részletében nézzük, akkor valóban így is van, hogy az a fajta adózási forma az áfatörvény szerint akkor választható, ha az adóalany bevétele éves szinten nem haladja meg a hatmillió forint összegű felső értékhatárt - így van. Ebből következően persze fennáll az a veszély, hogy az adózónak érdekében áll, hogy a tényleges bevételét eltitkolja, érdekében állhat, hogy ne lépje át ezt a hatmilliós értékhatárt, és ne kerüljön ki az alanyi adómentesség státusából. Tehát itt fennáll ez a veszély, éppen ezért azt javasoltuk, és ezért így is szól a rendelet, hogy az alanyi adómentesség körére is kiterjedjen a pénztárgépek beszerzésének kötelezettsége.

Amit említ még az interpellációban, hogy egy későbbi határidővel, csúsztatva legyen számukra ez a lehetőség, az szintén azt a gondot veti fel, hogy addig szintén esetlegesen eltitkolhatják jövedelmeiket. Tehát van itt ez a hatmilliós határ, és úgy gondolom, és úgy gondoljuk, hogy ez jelent bizonyos kockázatot, ezért született ez a döntés.

Ami a másik kérdését illeti, a pénztárgépek ára; azért hadd tegyem hozzá, hogy ha figyelmesen nézi, most már azért viszonylag erős verseny van a pénztárgépek piacán, ami árcsökkentő hatású. Ha belekalkulálja azt is, hogy a kis- és közepes vállalkozások vagy bizonyos kategória számára 50 ezer forintos támogatást lehet igénybe venni, tehát százezer forintos terhet jelent ez átlagban a vállalkozások számára.

Hadd tegyem még azt hozzá, hogy ha időben visszanézzük, azért Magyarországon a működő pénztárgépek döntő hányada 1990 és 2003 között került bevezetésre, tehát itt egyfajta technikai modernizáció is lezajlik.

(14.40)

Amit a kérdése végén felvetett, hogy stratégiai partnernek tekinti-e a kormány a kis- és középvállalkozásokat, hadd tegyem hozzá, ezt a fajta szembeállítást a külföldi nagyvállalatok és a hazai kisvállalatok ügyében, eddig mindig csak a Jobbiktól hallottam (Dr. Schiffer András: Ez a valóság!), akkor is értelmetlen volt a kérdésfelvetés így egyébként. Kicsit furcsállom most, hogy az LMP is próbálja egymás ellen kijátszani a különböző gazdasági szereplőket. Nem hiszem, hogy ennek sok értelme van. A hazai kisvállalkozásoknak nyilvánvalóan egy fontos előrelépés, ha különböző kapcsolatba vagy beszállítói kapcsolatba tudnak kerülni a nagy nemzetközi vállalatokkal, és fordítva is egyébként számukra is ez előnyös.

Ami a stratégiai megállapodásokat illeti, a stratégiai partnerségi megállapodásokban szerepel a beszállítók növelése. Hadd tegyem hozzá, már múlt héten is előkerült: a kormany.hu-n valamennyi stratégiai megállapodás szövege elérhető egyébként, és azokban szerepel ez a kitétel.

Végül szeretném felhívni arra a figyelmet, amit említett interpellációjában is, hogy nemcsak a kis- és középvállalkozásoknak kell lecserélniük pénztárgépeiket, hanem a nagyvállalatoknak is. Egy lényeges különbség van: a kis- és középvállalkozások, kisvállalatok ehhez kapnak állami támogatást, nagyvállalat nem.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai