Készült: 2024.04.26.11:02:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

342. ülésnap (2014.02.13.), 191. felszólalás
Felszólaló Doncsev András
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:11


Felszólalások:  Előző  191  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DONCSEV ANDRÁS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Megértem az önök heroikus küzdelmét a parlamentbe jutásért, nyilván ezért ragadnak meg minden fogódzót olyan témák előkaparásával, amelyek esetében minden részletet számos alkalommal alaposan kiveséztünk már, és amelyek már valamennyi legitim fél beleegyezését bírják. Köszönjük a kéretlen választási reklámot is. Attól tartok, ezt senki nem fogja önökön számon kérni. Úgy tűnik egyébként, hogy a képviselő asszony minden bizonnyal Csipkerózsika-álmát alussza, hogy a tandíjat akarja eltörölni, úgyhogy ébresztő, most kapcsolják be a szirénát a párttársai, nincs ugyanis mit eltörölni, ezért ön a már szélesre tárt felsőoktatás kapuit döngeti.

Most, ha megengedi, lássuk, hogy a kormány valójában mit is vitt végbe az elmúlt 4 évben. Az Országgyűlés 2011-ben a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény elfogadásával megteremtette a jogszabályi alapját a felsőoktatás minőségi fejlesztését és a képzési szerkezet strukturális átalakítását célzó fejlesztések bevezetésének. A kormány a 2012. évi felvételi eljárásban megduplázta a műszaki, informatikai és természettudományos képzések területén az állami ösztöndíjas létszámot, mivel korábban a baloldali kormányok a nemzetgazdaság érdekére fittyet hányva 8 év alatt semmit sem tettek annak érdekében, hogy ilyen irányba orientálják a fiatalokat. 2012 végén a keretszámok rendszerének eltörlésével továbbfinomítottuk a felsőoktatási felvételi rendszert, emeltük és a jövőben is emeljük a ponthatárokat. 2013. január 21-én részmegállapodást kötött Balog Zoltán miniszter úr a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával, amely alapján a HÖOK is elfogadta a keretszámok eltörlését, és 16 szakban a magasabb ösztöndíjas ponthatárok megállapítását. Ugyanakkor létrejött a felsőoktatási kerekasztal is, amely a felsőoktatás valamennyi legitim szereplőjét tömörítette.

Miután a szocialista kormányok tavalyi értéken mintegy 155 milliárd forint értékű kifizetetlen, ráadásul többnyire ma is kihasználatlan PPP-beruházást hagytak az oktatási kormányzatra, a kormány tavaly életre hívta a Felsőoktatási Struktúraváltási Alapot. 16 milliárd forintos támogatást juttatott azon egyetemeknek és főiskoláknak, amelyek vállalták szervezeti struktúrájuk és szakszerkezetük racionalizálását. Ez a támogatás döntő mértékben konszolidálta is az érintett intézményeket. A kormány továbbá két új, nagy jelentőségű ösztöndíjat is bevezetett tavaly ősztől. Az egyik a "Magyar sportcsillagok ösztöndíja", a másik pedig az osztatlan tanárképzésben részt vevő hallgatók támogatása érdekében létrehozott "Klebelsberg képzési ösztöndíj". Az ösztöndíj mértéke alapesetben havi 25 ezer forint, de elérheti a havi 75 ezer forintot is. Tavaly ennek köszönhetően, tisztelt képviselő asszony (Zaj. - Az elnök csenget.) nagyságrendekkel nőtt a természettudományos tanárszakokra jelentkezők száma. Szintén 2013 novemberében újabb megállapodást írt alá Balog Zoltán a HÖOK elnökével, amelyben megállapították, hogy az új felvételi rendszer sikeres, és a várt eredményeket hozta.

Szeretném önt, tisztelt képviselő asszony, emlékeztetni arra, kormányhatározatban rögzítettük, hogy a 2013-ban felvett magyar állami ösztöndíjas hallgatók létszáma nem lehet kevesebb, mint a 2012-ben felvettek, azaz legalább 55 ezer fő. A 2013-as felsőoktatási felvételi eljárás során összesen 58 844 fő nyert felvételt. Rögzítettük azt is, hogy a 2014-es költségvetés a felsőoktatásra fordított források bővülését jelenti.

A fenti intézkedésekkel a kormány a partnereivel közösen egyértelmű és világos utat jelölt ki a felsőoktatásnak, és eltökélt abban, hogy továbbra is a felsőoktatás valamennyi releváns szereplőivel közösen munkálkodjék a rendszer további minőségi megújításán. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  191  Következő    Ülésnap adatai