Készült: 2024.09.19.00:44:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

182. ülésnap (2008.12.01.), 271. felszólalás
Felszólaló Béki Gabriella (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:20


Felszólalások:  Előző  271  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársaimmal, Velkey Gáborral és Geberle Erzsébettel több módosító indítványt adtunk be abból a célból, hogy némiképp korrigáljuk a törvényt, ezen kívül még én magam jó néhány szocialista képviselőtársam indítványához is csatlakoztam. Azt kell mondanom, hogy az SZDSZ által benyújtott módosító indítványok egyikét sem támogatta az előterjesztő. Ezek közül legalább néhányról szeretnék beszélni, mert mindegyiket fontosnak tartom, és nem érzem megnyugtatóan megoldottnak azokat a részletkérdéseket, amelyeket ezek a javaslatok érintenek.

Az ajánlás 8. és 9. pontjaiban találhatók azok az indítványok, amelyek azzal foglalkoznak, hogy az aktív korúak ellátásához milyen együttműködési kötelezettséget ír elő a törvény. A mi javaslatunk az volt, hogy a hajléktalan személyek számára az Állami Foglalkoztatási Szolgálattal való együttműködést enyhébben állapítsa meg a törvény, mert értelemszerűen tőlük kevéssé várható el egy hosszú időn keresztül tartó együttműködés. Az eredeti javaslatban az elmúlt két évben legalább egy év együttműködést írt elő a jogszabály.

Szocialista képviselőtársaimmal olyan javaslatot adtunk be, ami az elmúlt egy évben három hónapi együttműködést ír elő minden érintett számára, és némiképp megnyugvás, hogy ezt a módosító indítványt a tárca hajlamos elfogadni, támogatni, bár az ajánlásból az is kiderül, hogy a különböző bizottságokban sajnos nem egyformán foglalt állást a tárca. A foglalkoztatási bizottság ülésén még nem értett egyet ezzel a javaslattal, de az önkormányzati, illetve a szociális bizottság ülésén egyetértett. Minthogy a bizottságok ezt támogatják, azt remélem, hogy ez át tud menni.

Ebből viszont az is következik, hogy a hajléktalanokra nézve megfogalmazott, általunk benyújtott háromhavi együttműködés túl szigorú, hiszen hogyha mindenkire a három hónap vonatkozik, akkor érdemes egy kapcsolódó módosító indítványt készíteni, és a hajléktalanokra egy enyhébb szabályt előírni. Ezt a kapcsolódó módosító indítványt most elkészítettük.

A másik téma, amiről beszélni szeretnék, az ajánlás 23. pontjában található. Itt esik szó arról, hogy mi az a minimális időtartam, amit a szociális törvény közcélú munkavégzésre garantálni tud vagy garantálni kíván a rendelkezésreállási támogatásban részesülők számára. A javaslat harminc nap egybefüggő munkavégzést kíván előírni. Mi azt gondoljuk, ez rendkívül kevés, különös tekintettel arra, ahogyan azt az általános vitában is hosszan elmondtam, hogy az érintett kör jelentős részének, elsősorban a többgyermekes családoknak a támogatása meg fog zuhanni. Éppen ezért, ha némiképp kompenzálni akarja a parlament ezt a támogatáscsökkenést, akkor komolyabban kellene venni egy hosszabb időintervallumra vonatkozó foglalkoztatási lehetőségbiztosítást. Mi harminc nap helyett kilencven napot ajánlottunk a módosító indítványunkban, de nem ragaszkodnánk ahhoz, hogy ezt egybefüggően biztosítsa az önkormányzat, következésképp ehhez a javaslatunkhoz is készítünk kapcsolódó módosító indítványt, amiben éves viszonylatban próbáljuk meg előírni ugyanezt.

Tisztelt Képviselőtársaim! Van egy másik kérdés, ami megoldatlan, rendezetlen. Én az általános vitában elég hosszan elmondtam, hogy beilleszkedési program által nyújtott segítségre sokkal inkább szüksége lenne a rendelkezésreállási támogatásban részesülő csoportnak, mint azoknak, akik rendszeres szociális segélyen maradnak a jövőben is. Hiszen tudjuk jól, a javaslat úgy válogatja szét az eddigi rendszeres szociális segélyezetteket, hogy azokat tartja meg ebben a kategóriában, akik kevéssé esélyesek arra, hogy valaha munkát találjanak, például azért, mert eleve egészségkárosodottak, betegek vagy már elég idősek, vagy olyan családi körülmények között nevelnek gyereket, hogy vélhetőleg nem tudnak az intézményi ellátásukról gondoskodni, tehát, hogy úgy mondjam, objektíven akadályoztatva vannak a munkavállalásban. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi a hozzászólási idő leteltét.) Ezért az a javaslat, amelyik arra vonatkozott, hogy a családsegítő szolgálat beilleszkedési programját terjesszük ki a rendelkezésre állókra is, azt gondolom, rendkívül fontos. Köszönöm a türelmét.




Felszólalások:  Előző  271  Következő    Ülésnap adatai