Készült: 2024.09.20.01:26:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

182. ülésnap (2008.12.01.), 180. felszólalás
Felszólaló Almássy Kornél (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:11


Felszólalások:  Előző  180  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ALMÁSSY KORNÉL (független): Tisztelt Államtitkár Úr! A kőröshegyi völgyhíd szelleme újabban a Mátrában kísért, hiszen a Mátrai Erőmű lignitalapú bővítése rengeteg pénzbe kerül, amely a szakértők véleménye szerint a jelenlegi gazdasági helyzetben óriási, indokolatlan pénzügyi terhet jelent, megtérülése kétséges, ráadásul súlyosan szennyezi a környezetet.

A világ legnagyobb civil természetvédelmi szervezete a WWF november 20-án levélben fordult a parlamenti képviselőkhöz a Mátrai Erőmű döntően állami forrásokból tervezett, lignitalapú bővítése ügyében. A WWF szakértői meggyőző érvekkel támasztották alá, hogy közpénzelherdálás és súlyos környezeti károkozás a tervezett blokk felépítése.

A jelenlegi súlyos gazdasági helyzetben a kormány egy olyan 300 milliárdos, 75 százalékban állami beruházást támogat, amely a Magyar Villamos Művek vezérigazgatója szerint sem térül meg 25 éven belül. Ráadásul ezen 25 esztendő során még nem lehet figyelembe venni az építéshez felveendő hitelek drasztikus megdrágulását. A több száz milliárdos költségek mellett a kormány 2013-2020 között 29 milliárd forint adókedvezményt is nyújtana, noha a többségében magántulajdonú erőmű már eddig is milliárdos adókedvezményeket kapott, és indokolatlanul alacsony bányajáradékot fizet. Az erőmű többségi német tulajdonosa 2008 elején már lemondott egyébként a tervezett bővítésről. Ha nekik nem éri meg, akkor a magyar államnak miért éri meg ez a bővítés?

Mindezek mellett nem feledkezhetünk meg a környezetvédelmi szempontokról sem. Az Európai Parlament környezetvédelmi bizottsága javasolja, hogy 2015-től ne épülhessen 300 megawattnál nagyobb erőmű, ahol a szén-dioxid-kibocsátás 500 gramm/kilowattóra felett van. A tervezett mátrai ligniterőmű 860 gramm szén-dioxidot bocsát ki óránként, azaz az állam olyan erőművet építene fel 2015 végére, amely a súlyos környezetszennyezés miatt valószínűleg meg sem épülhetne.

A felsorolt tények világosan bebizonyították, hogy a beruházás gazdaságtalan és súlyosan környezetszennyező. Kérdezem tehát, hogy a kormány leállítja-e a beruházás állami támogatását.

Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  180  Következő    Ülésnap adatai