Készült: 2024.05.18.06:51:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

242. ülésnap (2001.11.27.), 8. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás külügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:50


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban, a romániai belső helyzet az elmúlt néhány hónapban vegyes képet mutatott: voltak pozitív intézkedések, és sajnos néhány ilyen negatív jelenség is megjelent, mint amiről most itt Kelemen András képviselő úr tájékoztatott bennünket. Három ilyen eseményt szeretnék röviden érinteni.

Az egyik valóban a moldvai csángó magyaroknak az alternatív oktatása. Hét faluban kezdte meg ezt a csángó magyar alternatív oktatást a Romániai Magyar Pedagógus Szövetség, illetőleg a Csángó Szövetség - RMDSZ-tagszervezetekről van egyébként szó -, és ahogy a képviselő úr is elmondta, a román állami szervek a prefektúrán, illetőleg a tanfelügyelőségen keresztül felléptek ez ellen az oktatás ellen. És ahogy itt a képviselő úr hivatkozott az Európa Tanács ajánlására, nemzetközi kötelezettség van immáron Románia számára arra, hogy a magyar nyelven beszélő csángók - ahogy az Európa Tanács fogalmaz - az anyanyelvhasználatot az oktatás és a hitélet területén meg tudják valósítani. De nem csupán nemzetközi kötelezettsége van Romániának, hanem belső oktatási minisztériumi rendelet is van, amely a moldvai csángóságnak az anyanyelvi oktatását kötelezővé teszi - igaz, ez az oktatási minisztériumi rendelet az előző kormányzat idején született. És nem csupán ezeket az oktatási vonatkozású, kisebbségi nyelvhasználati vonatkozású jogokat tűnik sérteni ez a hatósági fellépés, hanem az alapvető emberi és politikai szabadságjogokat is, hiszen szabadidős tevékenységről van szó, amit a hatóságok akadályozni tűnnek.

Meg szeretném említeni ebben a sorban a Kovászna megyei tankönyvkommandó tevékenységét is, amikor magyar kisiskolások táskájában kutat a tanfelügyelőség, illetőleg a prefektúra magyarországi tankönyvek iránt, és sajnos ez a történet sem zárult le, hiszen Keresztély Irma megyei főtanfelügyelő asszonyt a napokban fenyegették meg, hogy túlságosan határozottan képviseli a magyar oktatás érdekeit.

Megemlíteném a gyimesbükki árvaháznak és szeretetotthonnak a kérdését is. Ez a svéd, norvég és francia adományozó által létrehozott árvaház és szeretetotthon a Bákó megyei Gyimesbükkön működik - működött, mert a Bákó megyei hatóságok a közelmúltban rajtaütésszerűen bezárták; a fogyatékos gyerekeket elszállították, illetőleg a külföldi felszerelést is leszerelték és elszállították, az ott dolgozó pedagógusokat pedig teljes létbizonytalanságban hagyták.

Összességében tehát, szemmel láthatóan a román állami hatóságok szerepvállalása ezekben az esetekben egyértelműen kimutatható - nagy kérdés számunkra, hogy itt állami hatósági egyedi túlkapásról van-e szó, vagy pedig egy összehangolt magyarellenes támadássorozatról. Az információkat gyűjtjük, a román féltől magyarázatot kérünk és magyarázatot várunk. Személyesen is módunk lesz arra, hogy napokon belül felvessük ezeket az eseteket, hiszen a külügyminiszter úr is találkozik partnerével, és külügyi államtitkár partneremmel én is napokon belül találkozni fogok Bukarestben. Amit megtettünk: az ügyben már felvettük a kapcsolatot az RMDSZ-szel. Hadd húzzam alá, hogy az RMDSZ tagszervezeteiről van szó, és az RMDSZ a tankönyvkommandó ügyében szemmelláthatóan eredményesen látta már el az érdekképviseletet, legalábbis átmenetileg, és bízunk abban, hogy a másik két esetben is eredményesen fog tudni fellépni.

Nagyon fontosnak tartom, hogy ezekben az esetekben lehetőség szerint ne legyen Magyarországon semmiféle elbizonytalanodás, hogy egy egységes támogatás legyen a meghurcoltak mögött. Azt hiszem, hogy nem a pártpolitikai vitáknak van itt az ideje, fontosnak tartanám, ha ezekben az esetekben egységesen tudna a magyar közélet megnyilvánulni.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Közbeszólások a kormánypártok soraiból: Úgy van! - Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai