Készült: 2024.09.22.23:53:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

268. ülésnap (2018.02.19.),  107-114. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:46


Felszólalások:   105-106   107-114   115-124      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A képviselő úr nem fogadta el a miniszter úr személyét válaszadóként. Tájékoztatom képviselő urat, hogy miniszterelnök úrnak a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

(16.00)

Tisztelt Országgyűlés! Hadházy Ákos, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a megyei jogú városok fejlesztéséért felelős tárca nélküli miniszterhez: „Van-e magyarázat?” címmel. Miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Horváth István államtitkár urat jelölte ki, viszont államtitkár úr nem tartózkodik a teremben. Képviselő úr, vissza fogunk térni az ön kérdésére.

Tisztelt Országgyűlés! Budai Gyula képviselő úr, a Fidesz részéről, azonnali kérdést kíván feltenni a Magyar Nemzeti Bank elnökéhez: „Mik a legújabb fejlemények az Altus Portfólió Kft. tevékenysége nyomán indított piacfelügyeleti eljárásban?” címmel. Elnök úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Nagy Márton alelnök urat jelölte ki. Kérdezem képviselő urat, hogy elfogadja-e a válaszadó személyét, vagy személyesen miniszterelnök úrtól kéri a választ. (Jelzésre:) Képviselő úr elfogadja a válaszadó személyét. Öné a szó, képviselő úr.

BUDAI GYULA (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Gyurcsány Ferenchez köthető Altus Portfólió Kft. több alkalommal nagy összegű kölcsönt biztosított a költségvetési csalással gyanúsított, Czeglédy Csaba által irányított Human Operator Zrt.-nek. Az eddig említett kölcsönök összértéke nagyjából 200 millió forint. Gyurcsány Ferenc volt szocialista miniszterelnök állítása szerint baráti kölcsönről volt szó, de a kölcsönszerződésben szereplő kikötések, mint például késedelmi kamat, banki inkasszó, személyi biztosíték alapján valószínűsíthető, hogy üzletszerű hitelezési tevékenység lehetett a kölcsönök mögött.Emiatt 2017 októberében a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi fogyasztóvédelmi központjához fordultam, majd ezt követően a Magyar Nemzeti Bank adatgyűjtést folytatott. Az adatgyűjtés eredményeképpen arról tájékoztatott a Nemzeti Bank idén januárban, hogy piacfelügyeleti eljárást indítottak. A jogszabályok szerint az ilyen eljárás az engedély nélküli tevékenység gyanúja esetén indítható meg. Ezek alapján alapos gyanú van arra, hogy az Altus Portfólió Kft. jogszabályi engedély nélkül folytatott pénzügyi tevékenységet. (Szilágyi György: Tessettek volna elszámoltatni őket!) Ennek alapján kérdezem alelnök urat, hogy mikor várható az eljárás befejezése, és az eljárás milyen jogi következményeket vonhat maga után (Dr. Lukács László György: Miért nem inkább az Origo vagy a Ripost szerkesztőségét kérdezi erről?), amennyiben beigazolódik annak a gyanúja, hogy az Altus Portfólió Kft. engedély nélküli pénzügyi tevékenységet folytatott. Köszönöm a válaszát. (Szilágyi György: Tessettek volna elszámoltatni!  Taps a kormánypárti padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Szilágyi képviselő úr (Szilágyi György: Tessettek volna elszámoltatni!), ha megengedi, folytatjuk munkánkat.Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Nagy Márton alelnök úrnak. Parancsoljon, alelnök úr!

NAGY MÁRTON ISTVÁN, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Parlament! Tisztelt Képviselők! Tisztelt Képviselő Úr! A következőkről tudok beszámolni. A Magyar Nemzeti Bank a képviselő úr által 2017. október 25-én tett bejelentést követően 2017 őszén előzetes adatgyűjtést végzett arra vonatkozóan, hogy fennállhat-e az engedély hiányában végzett pénzügyi tevékenység gyanúja az Altus Portfólió Korlátolt Felelősségű Társaság, illetve az Altus Portfólió Kft. vonatkozásában. Az előzetes adatgyűjtés eredményeként ennek a gyanúja valóban felmerült, az MNB így indokoltnak tartotta az ügyben piacfelügyeleti eljárás megindítását. Jelen pillanatban az MNB az ügy kapcsán a pontos tényállás tisztázására vonatkozó, ilyenkor szokásos piacfelügyeleti eljárást, további részletes adatgyűjtés, az adatok tisztázása, nyilatkoztatások, s a többi eljárási cselekmények vizsgálatát és ennek kiderítését végzi.

Az eljárás lefolytatására az MNB-ről szóló 2013. évi CXXXIX. törvény 90. § 2. pontja alapján az annak megindításától számított legfeljebb 6 hónap áll a jegybank rendelkezésére, tehát 6 hónap múlva, ugyanakkor azt gondolja a Magyar Nemzeti Bank, hogy a törvényes határidő előtt minden esetben be szokta fejezni az ilyen piacfelügyeleti eljárást. Tehát itt is arról tudok beszámolni a képviselő úrnak, hogy a gyakorlat alapján az MNB a törvényi határidőknél korábban fogja lezárni a piacfelügyeleti eljárást. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm alelnök úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót képviselő úrnak.

BUDAI GYULA (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Teljesen egyértelmű, hogy ez az ügy nemcsak Czeglédy Csaba ügye, hanem Gyurcsány Ferenc és a baloldal korrupciós ügye. A legaljasabb az ügyben, hogy diákokat és nyugdíjasokat károsítottak meg. A kölcsön összegére nem volt szüksége Czeglédy Csabának és az általa vezetett Human Operator Zrt.-nek, mert az újabb gyanúsítás alapján már nem 3 milliárd, hanem 6,3 milliárd forint ellopásával gyanúsítja őt a nyomozó hatóság, és ezen túl egyébként Czeglédy Csaba titkos osztrák széfjében több mint egy kiló aranyat foglaltak le. Ebből ki tudta volna fizetni a diákokat mindenképpen. Úgy gondolom, és alapos gyanú van arra, hogy ez a pénz, a Czeglédy által ellopott pénz az MSZP és a DK pártkasszájába vándorolhatott. Czeglédy Csaba nem más, mint Gyurcsány Ferenc és a baloldal strómanja. És ez a stróman akar és fog most elindulni az országgyűlési választásokon, függetlenként, de ez a maffiabaloldal, képviselő úr. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.  Szilágyi György: Tessettek volna elszámoltatni!)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Szilágyi képviselő úr, megkérhetem arra, hogy ne zavarja az Országgyűlés munkáját? (Szilágyi György: Csak azt mondtam, hogy tessettek volna elszámoltatni őket!) Képviselő úr, önnek az ülésteremben nem adtam szót. Kérem, foglaljon helyet! Köszönöm. (Szilágyi György: El kellett volna számoltatni!)Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg alelnök urat. Alelnök úr, öné a szó.

NAGY MÁRTON ISTVÁN, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke: Köszönöm szépen. Nagyon fontos annak tisztázása, hogy a pénzügyi tevékenység gyanújának, illetve ennek a kiderítését követően milyen jogkövetkezményekkel lehet számolni. Egyrészt a Magyar Nemzeti Bank piacfelügyeleti bírságot szabhat ki, másrészt büntetőeljárást kezdeményezhet, illetve megtilthatja a tevékenység további végzését. A büntetőeljárást az illetékes nyomozó hatóságoknál lehet megtenni.A piacfelügyeleti bírság összegére vonatkozóan a következőket tudom elmondani. A jogszabály alapján 100 ezer forinttól 2 milliárd forintig lehet az adott ügyben a gyanúsítottakat büntetni.

Az MNB a piacfelügyeleti vizsgálat lezárulását követően mind a bejelentéstevő képviselő urat, mind a közvéleményt tájékoztatni fogja a fejleményekről. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   105-106   107-114   115-124      Ülésnap adatai