Készült: 2024.04.29.06:37:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

150. ülésnap (2008.05.26.),  9-12. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:42


Felszólalások:   5-8   9-12   13-18      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Ugyancsak napirend előtti felszólalásra jelentkezett Mesterházy Attila frakcióvezető-helyettes úr, a Szocialista Párt képviselőcsoportjából: "Sokuknak fájni fog" címmel. Öné a szó, frakcióvezető-helyettes úr.

MESTERHÁZY ATTILA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Furcsa rendező a sors, hogy pont a mai napon kell ezt a napirend előtti hozzászólásomat elmondani, és egy fiatal politikus számára az a történelmi tanulság, hogy bizony a május veszélyes hónap; mert a politikai vezetők furcsa beszédeket szoktak ilyenkor mondani. (Derültség az MSZP padsoraiban.)

De mégis engedjék meg, hogy komolyra fordítsam a szót, és azt mondjam, hogy a múlt héten valami olyan dolog történt, amire érdemes odafigyelni. Orbán Viktor a múlt héten zárt ajtók mögött egy szűk közösségnek tartott egy beszédet, és a Hírszerző internetes portál sajtóértesülései szerint beszélt egy új, eddig titkos programról is. Ennek a titkos programnak az volna a lényege és tartalma, hogy eddig soha nem látott, sokkszerű megszorításra van szükség a szociális kiadások területén; ami azért nagyon érdekes, mert az elmúlt időszakban ilyen típusú hozzászólásokat keveset hallottunk a Fidesz-frakció részéről.

De nézzük, hogy ennek a titkos programnak a tartalma, ami nagyon megdöbbentő, mégis mit formál, mi a lényege. Miközben az ország elindul előre az EU-s források segítségével, adott esetben az emberek úgy érezhetik, hogy napról napra javul a helyzetük, eközben Orbán Viktor ismételten befagyasztaná a nyugdíjakat. Miközben mindenki a gazdasági életben és a civil partnereink közül a gyorsítást követeli az EU-s pályázatoknál, ő azt mondja, hogy fel kellene függeszteni a nagyberuházásokat, ezzel veszélyeztetve több ezer munkahelyet, miközben mindenki arról beszél, hogy Magyarországon munkahelyteremtésről van szó.

(A jegyzői székben V. Németh Zsoltot
Móring József Attila váltja fel.)

Veszélyeztetné az EU-s források lehívását, miközben azt mondja mindenki, hogy történelmi lehetőség ezeknek a forrásoknak a lehívása. A szerződések újratárgyalásával a jogbiztonságot is veszélyezteti, bár ez nem idegen a Fidesz politikájától. A befektetői bizalmat is csökkentené a kifizetések elhalasztásával. Talán érdemes volna az elnök úrnak, amikor találkozik a gazdasági vezetőkkel, megkérdezni, hogy ők is osztják-e az ön véleményét ebben a tekintetben.

Azért is fontos kimondani, hogy ez egy sokkszerű megszorítás, amit az elnök úr elmondott ebben a szűk körben, mert az elmúlt két évben - ahogy említettem - nem erről beszélt a Fidesz. Köszönő viszonyban sem voltak azok a nyilatkozatok ezzel a beszéddel, mint amit hallhattunk. És joggal várhatják el egyébként nemcsak az ország, de a jobboldali emberek is, hogy Orbán Viktor tisztázza, melyik a valódi arca, és melyik a valódi programja: a globalizáció hatásait a határon megállítani képes paternalisztikus népvezér, aki mindenkinek egyszerre ígér valamit, vagy adott esetben egy neoliberális politikát kritika nélkül elfogadó cinikus hatalomtechnikus.

Ha erre megvan a válasz, tisztelt elnök úr, akkor el tudják az emberek dönteni, hogy az elmúlt két évben hazudott folyamatosan, vagy csak éppen a múlt héten, az iménti beszédében.

(13.30)

Ha a múlt heti beszéde az igaz, akkor a Fidesz két éve nem volt más, mint a saját választóit megalázó színjáték. Azt kérem Orbán Viktortól és a Fidesztől, hogy tegyék egyértelművé elsősorban a jobboldali választók előtt, de az ország előtt is, hogy milyen politikát képviselnek. Erre egyébként kiváló helyszín, tisztelt elnök úr, egy profi politikus számára a parlament, de mi már azzal is megelégednénk, ha a Vigadóban egy elit jobboldali közönség előtt mondaná el ennek a programnak a részleteit.

A másik kérdés az, hogy ez csak Orbán Viktor vagy a Fidesz programja, és lehet, hogy ez csak egy demokratikus pártban valódi kérdés, lehet, hogy ez a Fideszben nem válik ilyen markánsan szét, de azért érdemes odafigyelni arra a sajtóhírre is, ahol önmagát jellemezte a Fidesz vezetője. Ha igazak a sajtóhírek, akkor a további következő tizenöt évben is ön lesz a jobboldal vezére, mert ön az egyetlen markáns, meghatározó, megkérdőjelezhetetlen, az egyetlen élő, tevékeny rendszerváltó politikus a magyar parlamentben, tehát ha egy szóval szeretném jellemezni, azt mondta magáról, hogy ön pótolhatatlan. Ez rossz hír lehet a Fidesz politikusai számára, hiszen számos politikus ül önök között - Kósa Lajos, Pokorni Zoltán, Áder János vagy Navracsics Tibor -, akik ezek szerint nem markánsak (Derültség az MSZP soraiban.), nem meghatározóak, nem megkérdőjelezhetetlenek, és semmi közük nem volt a rendszerváltáshoz.

Még egyszer azt mondanám - egyébként ez azért is nagyon érdekes, mert ez a legjobb ifjúságpolitikai program, hiszen a Fidesz leendő vezetője, szeretném jelezni, egyelőre még csak az egyetemi padsorokban ül ezek szerint -, megdöbbentő tehát az, amit és ahogy mondta, elnök úr, és egy idézetet hadd ajánljak a figyelmébe: "Minden ambíció elfogadható, kivéve, ha valaki másnak a szenvedésének és hiszékenységének kihasználásával akar felemelkedni."

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Kérdezem, hogy a kormány részéről kíván-e bárki reagálni. (Jelzésre:) Igen, Szűcs Erika (Felzúdulás a Fidesz soraiban.) szociális és munkaügyi miniszter asszony kíván (Csenget.) a kormány részéről szólni. Képviselőtársaim, türelmüket kérem! Miniszter asszony, öné a szó.

SZŰCS ERIKA szociális és munkaügyi miniszter: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Azok közül a részletek közül, amelyek napvilágra kerültek, egy dologgal szeretném nagyon plasztikusan jellemezni, hogy miről is van itt szó.

Ma Magyarországon 3 millió nyugdíjas él, döntő többségük kemény munkában eltöltött évtizedek után tudhatja magát nyugdíjasnak, és ha előretekint, akkor az években megfogyatkozó erőre, egészségre és ennek következtében egyre kevesebb lehetőségre számíthat abban, hogy a nyugdíját bármilyen módon kiegészítse. Ezekre a körülményekre tekintettel a Magyar Szocialista Párt egyik legfontosabb társadalompolitikai prioritása volt és maradt, hogy nyugdíjas honfitársaink számára méltányos, kiszámítható és garantált nyugdíjaskort biztosítsunk.

A Magyar Szocialista Párt ennek jegyében vezetett be olyan intézkedéseket, mint a tizenharmadik havi nyugdíj, az özvegyi nyugdíj rendezése, a méltányossági nyugdíjemelés alkalmazása, és folytatja a legnehezebb költségvetési konszolidációs körülmények között is a nyugdíjkorrekciós programot, amelynek keretében 2006 óta mintegy 1,9 millió, 1,9 millió nyugdíjas honfitársunk részesül a törvényben rögzítetthez képest - a nyugdíjba vonulás anomáliájának kiegyenlítése érdekében - plusz 2-3 százalékos nyugdíjemelésben.

Több mint tíz évvel ezelőtt ebben a Házban és ebben a társadalomban létrejött egy konszenzus az aktív és a nyugdíjas-társadalom között, aminek a lényege, hogy együtt sírunk, együtt nevetünk. Ennek a konszenzusnak a technikai megvalósítója a törvényben garantált nyugdíjemelési technika, az úgynevezett svájci indexálás, ami azt jelenti, hogy a nyugdíjemelés éves mértékének a fele az inflációhoz kötött, tehát az inflációtól védi a nyugdíjakat, a másik fele viszont a béremelkedéshez kötött. És ez benne a nagyszerű, mert ezzel biztosítani lehet azt, hogy egy-egy évben - amikor konvergenciaprogram van, nem is, de tízéves távlatban tízből nyolc évben biztosan - a nyugdíjas-társadalom a társadalom gazdagodásából folyamatosan részesedjen, mert a bérek növekedési ütemével lehet elérni azt, hogy a nyugdíjak az inflációt meghaladó mértékben növekedhessenek, tehát a vásárlóerejük nőjön. Ennek az a társadalmi jelentősége, hogy a nyugdíjas-társadalom nem marad azon az életszínvonalon, amit nyugdíjba vonulásakor a nyugdíj jelent számára. Ez a mi társadalmi konszenzusunk lényege.

A bejelentés vagy a kijelentés - őszintén szólva most nem tudom, minek minősítsem - azt jelenti, hogy a Fidesz akár törvénymódosítás árán is fel kívánja rúgni ezt a konszenzust. Tudjuk, mert megtapasztaltuk, hogy nem idegen tőle, sem erkölcsi, sem szakmai gondot nem okoz számára, hogy a nyugdíjasok számára törvényben garantált juttatást megszüntessen vagy elvegyen. Ha le akarom fordítani, akkor ez az átlagnyugdíj szintjén évi 15 ezer forint veszteséget jelentene a nyugdíjasoknak, évi 15 ezer forintot. Ez árulás, szüleink és nagyszüleink megcsúfolása! Mi nem fogjuk megengedni, hogy a szavazatvásárlás árát a nyugdíjas-társadalommal fizettessék meg! (Taps az MSZP soraiban. - Felzúdulás, közbeszólások a Fidesz soraiból: Fúj! Hú! - Dr. Fónagy János: Az utolsó ajánlat 19 ezer forint volt!)




Felszólalások:   5-8   9-12   13-18      Ülésnap adatai