Készült: 2024.05.19.12:23:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

220. ülésnap (2012.09.24.), 231. felszólalás
Felszólaló Hegedűs Lorántné (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:  Előző  231  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HEGEDŰS LORÁNTNÉ (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Alapvetően a zárószavazás előtti módosító indítvány 18. pontjához szeretnék hozzászólni, elnök úr, de mielőtt ezt megtenném, röviden én is visszatérnék az általános vitához és a részletes vitához.

Megítélésem szerint egyetlen mondatban össze lehet foglalni, hogy miről is szól ez a törvény. Arról, hogy mindenki egyenlő, de a Közgép egyenlőbb. Ez a lényege ennek az egész törvényjavaslatnak, ezért született meg ez az egész módosítás, noha egyébként az építésügyre és az építésügyet befolyásoló jogszabályok dzsungelére már igencsak ráférne egy rendbetétel, hogy végre nagyobb lendületet kaphasson Magyarországon az építkezés, amire hatalmas szükség lenne azért, hogy a nemzetgazdaságot is megerősítsük ezáltal.

(18.20)

Ezzel szemben kaptunk egy rendkívül gyenge fércmunkát. Mondjuk ki, erről szól ez az egész javaslat, ami egyetlenegy dolgot eredményez: azt, hogy az oligarchákat, amelyeket a kormányzat támogat, helyzetbe hozza.

Az egyik ilyen pont volt az, hogy Magyarország kiemelt jelentőségű történelmi helyszínei, műemlékei, műemlékegyüttesei környezetében, és így tovább, és minden olyan helyszínen, ahol a kormány úgy gondolja, dönthet úgy a kormányzat, hogy az arra érvényes helyi építési szabályzatot, illetve szabályozási tervet gyakorlatilag hatályon kívül helyezi, és egy teljesen egyedi előírásokat alkalmazó kormányrendeletet fog kibocsátani.

Magyarul arról van szó, amit itt az előbb is hallhattunk, hogy semmi, ami ügyféljogot érint ma Magyarországon, semmi nem szent, bármit el lehet törölni egyetlen tollvonással. De ezek után, őszintén szólva, én azt kérdezem, hogy minek egyáltalában olyan jogszabályt kibocsátani, ami helyi építési szabályzat, szabályozási terv megalkotására jogosít. Miért nem töröljük el ezt az egészet úgy, ahogy van, és itt a kormányzat kijelölheti a 93 ezer négyzetkilométert, úgy, ahogy van, kiemelt jelentőségű helyszínné, és mondja azt, hogy ő majd ott, ahol úgy gondolja, majd egyedi jogszabályokat vagy egyedi építési előírásokat fog alkotni. Bárhol, ahol Orbán Viktor jár, és lát még egy jobb helyszínt, jobb helyszínt arra, hogy a Közgép építkezzen valamit, azt kijelöli ilyen kiemelt jelentőségű helyszínné, és nosza rajta, lehet építkezni. Gyakorlatilag erről szól ez a törvény.

Na most, ezek után önök még behozzák ezt a zárószavazás előtti módosító indítványt, ami nemcsak hogy ezeket a kiemelt helyszíneket szabályozza így, hanem ha még ott véletlenül valami csoda folytán földi halandó tulajdonában lenne, akkor az összes tulajdonosi jogosítványát megvonja egyetlenegy tollvonással. Ez egészen egyszerűen eszméletlen, az összes alkotmányos jogszabálynak és összes alkotmányos alapjogunknak ellentmond, tisztelt államtitkár úr, hiszen a tulajdon az egyik legfontosabb olyan jogunk, a tulajdonhoz való jog, aminek a korlátozása jogállami keretek között értelmezésünk szerint elképzelhetetlen lenne.

Ezzel szemben itt azt olvassuk, hogy a hatósági engedély kapcsán a tulajdonosok, tulajdonostársak véleményét egyszerűen megadottnak kell tekinteni, akkor, ha ezek a bizonyos tulajdonostársak egyébként nem járulnak hozzá ehhez az építkezéshez. Tehát szegény földi halandóknak, bennszülötteknek - mondjuk ki -,s akik itt, ezeken az adott területeken élnek, tulajdonnal rendelkeznek, a kormányzat kénye-kedve szerint a tulajdonuk fölött valami felülírás történik, egy új nagyberuházást valósíthatnak meg valakinek az érdekéből, amit ugye nem tudhatunk, és ezzel kapcsolatban szavuk sem lehet az ottani tulajdonosoknak. Viszont azt is olvashatjuk, hogy ezzel kapcsolatban az összes határidő még rövidülhet is. Azaz mindezt egyetlenegy tollvonással megteheti a kormányzat.

Azt gondolom, hogy ez egészen elképesztő, és egyébként beleillik abba a törvényalkotási metódusba, amit a kormányzat általában az oligarchák tevékenysége körében tesz. Így szüntették meg az intézményesített örökségvédelmet, vele együtt a KÖH-öt is - mint tudjuk -,s éppen a tegnapelőtti napon szűnt meg véglegesen az intézmény és az intézményesített örökségvédelem csúcsszerve Magyarországon, de a hatósági jogköröket is átrendezik, a kisajátítási törvényt megváltoztatják, és így tovább. Amikor megnézzük az indoklást, hogy vajon mi az oka ennek, kérem tisztelettel, ami egészen elképesztő: szó szerint ugyanaz van az indokolásban, mint ami a normaszövegben. Ennyit a szakmai munkájukról.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  231  Következő    Ülésnap adatai