Készült: 2024.09.21.15:32:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

236. ülésnap (2012.11.12.), 6. felszólalás
Felszólaló Dr. Schiffer András (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Túl a ciklusfelezőn, túl egy parlamenti ciklus félidején minden parlamenti pártnak egyre inkább az a kötelessége, hogy számot adjon a választópolgároknak arról, hogy a következő években, 2014 után milyen jövőt kíván felvázolni Magyarországon, hogyan kíván változtatni a magyar emberek sorsán.

Túl a ciklusfelezőn, a ködszurkálás helyett egyre inkább előtérbe kerül az, hogy az egyes pártok konkrétan mire készülnek. Ez annál is inkább aktuális, hiszen a 2010-es választás előtt a későbbi győztes pártszövetség nem árulta el, hogy valójában mire készül azzal a felhatalmazással, amit kért a fülkékben. Ugyanakkor ma az alkotmányosság hiánya, a centralizált állam akadálya annak, hogy az állampolgári akarat szabadon célba érjen, és hogy az emberek kiszámíthatóan tervezhessék a jövőjüket.

Ennek az akadálynak az elhárítására tettük le az önök asztalára az alkotmányosság helyreállításának programját, ami egy minimumprogram. Egy parlamenti választás, általában a választások nem arról szólnak valójában, hogy ki milyen székbe kerül, és milyen színezetű lesz egy parlament. Egy választás arra lehetőség, hogy az emberek szabadon dönthessenek a sorsukról; arra lehetőség, hogy az emberek megvizsgálják, hogy jobban élnek-e, mint négy éve vagy éppen rosszabbul, és ha rosszul jártak például az egykulcsos adórendszerrel, akkor tudjanak egy olyan politikát választani, amivel jobban fognak járni.

Ugyanakkor önök kétharmadba betonozták az egy kulcsot, megbénították a következő kormányok mozgásterét például a büntetőpolitika, a rendészeti ügyek vagy az önkormányzati politika területén, és ezzel valójában azt akadályozzák meg, hogy az állampolgári akarat szabadon célba tudjon érni egy következő választás után - ezért mondjuk azt, hogy helyre kell állítani Magyarországon a népszuverenitást. Ma Magyarországon senki nem tervezheti kiszámíthatóan a jövőjét, senki nem gondolhatja biztonságban a megszerzett javait, és ez különösen aktuális akkor, amikor a napokban önök egy újabb különadóval lepték meg a magyar embereket: akik jóhiszeműen hiteleket vettek fel, most azzal szembesülnek, hogy különadót vetnek ki a hiteltörlesztésekre is.

Ma megtörténhet az Magyarországon, hogy valaki úgy gondolja, hogy biztonságban megkap egy 70 ezer forintos jövedelmet, és egy tollvonással ezt a jövedelmet 27 ezer forintosra lehet csökkenteni. Egy olyan rendszert szeretnénk, ahol védettek a szerzett jogok, ahol tiltott a visszamenőleges hatályú jogalkotás, és ahol van szociális biztonság.

(13.20)

Éppen ezért a kiszámíthatóság érdekében, azért, hogy az emberek kiszámíthatóan tudják tervezni a jövőjüket, helyre kell állítani Magyarországon a jogbiztonságot és a szociális biztonságot.

Önök egyszer azt felelték itt, ebben a teremben nekünk, hogy többségben vagyunk, az történik, amit mi akarunk, ez a demokrácia. Önök félreértésben vannak, ez az önkényuralom. Önök egy térben és időben korlátlan hatalom kiépítésére készültek, és ez a magatartásminta leszivárog a településekre, leszivárog a közigazgatás és a mindennapi élet minden szintjére.

Az a helyzet, hogy akkor, amikor a mindenkori többségi hatalomnak a hatalma korlátlan, és ez a magatartásminta van jelen mindenütt, ahol hatalom van jelen a magyar társadalomban, akkor itt az idő arra, hogy helyreállítsuk a fékek és ellensúlyok rendszerét Magyarországon, azért, hogy ne legyen tere Magyarországon az önkénynek. Nem a '89-es állapotot akarjuk visszaállítani, pontosan tudjuk azt, hogy a '89-es alkotmány nem védte meg a magyar embereket attól, hogy a javaiktól megfosszák őket, és nem adott elegendő jogot az embereknek ahhoz, hogy közvetlenül szólhassanak bele a sorsuk alakításába. Ezért javasoljuk alaptörvényben rögzíteni a lakhatáshoz való jogot, illetve a közszolgáltatásokhoz való egyenlő hozzáférés jogát, és ezért akarjuk megerősíteni az állampolgárok részvételét, és kimondani alkotmányos szinten az átlátható pártkassza elvét, hogy kiszabadítsuk a magyar politikát az oligarchák fogságából.

Egy olyan javaslatot tettünk le önök elé, amelyik lehetővé teszi, hogy az emberek akarata érvényre tudjon jutni 2014-ben is és azt követően is; olyan javaslatot tettünk le önök elé, ami kiszámíthatóságot ad a mindennapokban és a gazdaságban, és megóv mindenkit Magyarországon az önkénytől.

Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai