Készült: 2024.04.29.11:50:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

203. ülésnap (2009.04.20.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Navracsics Tibor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:21


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NAVRACSICS TIBOR (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Miközben messzemenőkig egyetértek azzal, hogy ön a politikai viták kulturáltságát kéri számon az országgyűlési képviselőkön, csak felhívom a figyelmét, hogy ön mögött egy olyan frakció áll szilárd bástyaként, amelynek egyik képviselője éppen a minap parasztozta le a hivatalban lévő államfőt, egy budapesti elnökségi tagja ledíszzsidózta egyik képviselőtársunkat, egykor volt miniszterelnöke pedig azt üzente a legnagyobb ellenzéki párt vezetőjének, hogy fogja be a száját, ha a költségvetésről beszél. Szerintem önökön, saját magunkon kezdjék a politikai viták kulturálttá tételét, akkor talán előbbre is juthatunk. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Miniszterelnök úr múlt héten nyílt, őszinte, egyenes beszédet és hatékony cselekvést ígért nekünk. Ennek jegyében kezdeném én is azt a gondolatmenetet, amivel ön is kezdte, mi okozza a válságot.

Miniszterelnök Úr! Ha nyílt, őszinte és egyenes beszéddel fogalmazunk, akkor nem csak nemzetközi tényezőket keresünk. Hiszen mindannyian tudjuk, mindenki, aki itt ül az ülésteremben, és mindenki, aki a televízióban figyelemmel kíséri a mai ülést, hogy ezt a válságot, azt, hogy Magyarország ilyen súlyos helyzetben van, nem csak nemzetközi tényezők okozták.

(13.40)

Azt is mondhatnám, Magyarországon a válságot alapvetően az okozta, hogy a szocialisták és a szabad demokraták a kormány közelébe kerültek, hiszen 2002-ben ez az ország nem volt válság által érintett ország. A 13. havi fizetések, a családtámogatási rendszer, akár még a nyugdíjak emelése is nem volt kérdéses. Nem volt kérdéses, hiszen jó állapotban volt a gazdaság, húzta az országot, bátran tervezhettünk úgy, hogy négy-öt év múlva csatlakozunk az euróövezethez, mert minden mutató arra ítéltetett, hogy egy jó megítélésű, stabil gazdaságú, magas életszínvonalú ország legyen.

Az történt, miniszterelnök úr - ezt ön is tudja, csak a nyílt, őszinte és egyenes beszéd keretében nem jutott ideje arra, hogy kifejtse -, hogy ebben a hét évben nem hét évet haladtunk előre, ahogy annak lennie kellett volna, hanem tizenöt évet haladtunk vissza. Az államadósság tekintetében, a gazdasági hanyatlás tekintetében, az ország gazdasági erejét tekintve sajnos most ott tartunk, mint a kilencvenes évek közepén. Tévedés ne essék - én valóban a nyílt, őszinte és egyenes beszéd híve vagyok -, voltak eredmények, különösen az infrastruktúra-fejlesztés területén, épültek autópályák, és a többi, és a többi, tiszteljük ezeket az eredményeket. De azt azért önnek is látnia kell, s ha már a nyílt és őszinte beszéd a cél, akkor önnek is be kell vallania, hogy önök ezt a hét évet - hogy is mondjam? - elszúrták, talán inkább így fogalmaznék. Elrontották. Rossz kormányzati politika volt. S ebben önnek, legalábbis három éven keresztül része volt, ezért lep meg engem, hogy az önök számára meglepetés az, hogy ilyen lépéseket kell tenni.

Ön beszélt itt adócsökkentésről. Miniszterelnök úr, ha az őszinte és egyenes beszéd híve, akkor ismerje be azt is, hogy a Fidesz 2006 óta folyamatosan az adócsökkentést szorgalmazza. A 2006-os választási kampányban 10 százalékos járulékcsökkentést és radikális gazdaságpolitikai lépéseket szorgalmaztunk. Önök, ahogyan most is, akkor is kioktattak minket, hogy ez nem úgy van; most pedig néma csöndben, némi ámulattal hallgatják a saját miniszterelnöküket, hogy mit kellett volna megtenni.

S ha már a nyílt, őszinte és egyenes beszéd, valamint a hatékony cselekvés pártján állunk, akkor nézzük már meg ezt a kormányt, miben mutat példát nekünk a válságkezelésben. Gazdasági válság kezelése gazdasági miniszter nélkül meglehetősen sajátos műfaj. Miniszterelnök úr, volt ugyan egy jelölt, de ő megbukott, mielőtt még meghallgatta volna a bizottság, saját maga belátta, talán mégsem jó, ha ilyen múlttal kerül a kormányba. De hol a következő jelölt? Itt van az üres szék, miniszterelnök úr. Hogy lesz itt gazdasági válságkezelés, ha nincs gazdasági miniszter? Hogy lesz itt adópolitikában példamutató kötelezettségvállalás, ha az éppen aktuális pénzügyminiszter cége adóelkerülés témakörben szervez konferenciát? Hogy lesz bizalom-újraépítés, ha az egyik, a bizalom szempontjából legérzékenyebb területen, a titkosszolgálatok felügyeleténél egy olyan miniszter lesz, akivel még a parlament szakbizottsága sem ért egyet, ön mégis erőlteti a kinevezését? Hogy lesz így bizalom-újraépítés, miniszterelnök úr? Hogy lesz itt a válságkezeléshez szükséges politikai, társadalmi és gazdasági tőke újratermelése?

Miniszterelnök úr, ne haragudjon meg, én nem vagyok önnel összedrótozva, és Magyarország sincs önnel összedrótozva. Tizenöt évvel ezelőtt sem voltunk összedrótozva, amikor közalkalmazottként egyről a kettőre próbáltunk jutni, önök pedig a gazdasági szférában privatizáltak és kaszáltak nagy vagyonokat. Akkor sem voltunk összedrótozva, most sem vagyunk összedrótozva. Nem erkölcsös most ugyanettől a közalkalmazotti rétegtől áldozatvállalást kérni. Köszönöm szépen. (Nagy taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai