Készült: 2024.05.12.20:19:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

306. ülésnap (2013.09.30.), 201. felszólalás
Felszólaló Pálffy István (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:15


Felszólalások:  Előző  201  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁLFFY ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Nagyon jó, hogy Nyakó István ideidézte a Magyar Katolikus Püspöki Kar '96-os állásfoglalását, mert ebből látszik, hogy ha összevetjük a jogszabállyal és a zárószavazás előtti módosítókkal, hogy az mindenben összecseng és összefügg azzal, annak a szellemével. Ugyanis ez a jogszabály a közterületen való életvitelszerű tartózkodást csak akkor, kivételesen csak akkor, abban az esetben tiltja meg, ha a helyi önkormányzat arra rendeletet alkotott; hogy ha valaki a szabálysértést elköveti, és a felszólításnak nem tesz eleget. Ha pedig a felszólítás után távozik, mehet a hajléktalanszállóra is, és kap ételt is.

A Fővárosi Önkormányzat gondoskodik arról, hogy ennek a láncnak a végén ott legyenek azok a bizonyos intézmények, amelyek az MKPK szövegének szellemében a méltányos, méltóságos emberi élet élésére, életvitelszerű tartózkodásra bármilyen közterületen engedélyt adnak, lehetőséget adnak, és azonkívül biztosítják a meleg ételt és a szállást is.

Arról van szó, hogy az ellenzék és Nyakó István képviselőtársam, amióta ez a vita zajlik, csaholnak, és az ugatástól nem hallják azt, hogy hogyan halad ez a karaván. (Nyakó István: Csaholni a kutya, az szokott! - Dr. Józsa István: Különösen sértő, ugatást mondott! - Nyakó István: A farokcsóválásról is szó lesz!) Ugyanis a karaván, tisztelt képviselőtársaim, úgy halad (Nyakó István: Ez keresztény mondat volt!) - térjünk a tárgyra, a zárószavazás előtti módosítóra! -, hogy volt egy javaslat, hogy a főváros tekintetében a kerületi önkormányzatok határozzák meg ezeket a bizonyos közterületeket. De ezt a javaslatot az elmúlt héten elvetettük, és egyértelművé vált két módosítással is - ott van a zárószavazás előtti javaslatban -, hogy mi legyen ennek a végrehajtásnak, a közterület-kijelölésnek az iránya. És nagyon helyes, hogy bekerült ide a világörökségi helyszínek listája, tehát a világörökségi területek, a helyszínek és azoknak a védőövezete, mert az jelenti a világörökségi területet, ugyanis ez egy egyértelmű, normatív kérdés.

A másik ilyen normatív kérdés pedig az, hogy a főváros ezek után, a zárószavazás előtti módosító javaslat alapján úgy köteles majd kijelölni ezeket a közterületeket, hogy meghallgatja a kerületek, önálló kerületi önkormányzatok javaslatát, és akkor, ha az elvszerűen és a gyakorlatban végrehajthatóan összecseng, akkor annak szellemében azokat kijelöli. Vagy pedig teheti azt is, hogy kijelöli, és megkérdezi a véleményét a kerületeknek, hogy ahhoz mit szólnak.

(18.00)

Ilyen értelemben egységes elvek és egységes végrehajtási gyakorlat jöhet létre. A főváros és a kerületek rendelkezési joga arányosan megmarad, és csak az lehet az életvitelszerű közterületen való tartózkodás tilalma, ha arra arányos, szükségszerű és alkotmányos szabályozás születik. Ez pedig az, az a bizonyos védelem, hogy kizárólag akkor, ha a tiltott közterületen és felszólítás után is valaki ott akar tartózkodni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nem koldusról, nem szegényről és nem hajléktalanról beszélünk csak, hanem bárkiről. Ez az önkormányzatoknak egy nagyon fontos kérdés, hogy csak a közrend, a közbiztonság, a közegészségügy és a kulturális értékek védelme tekintetében lehessen ilyen szigorítást alkalmazni. Úgyhogy tessék figyelni arra, hogy milyen irányt vesz ez a törvényjavaslat, és a zárószavazás előtti módosítót kérem, hogy ez alapján támogassák.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  201  Következő    Ülésnap adatai