Készült: 2024.09.19.02:12:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

188. ülésnap (2004.11.22.), 357. felszólalás
Felszólaló Halmai Gáborné (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Kulturális bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 2:54


Felszólalások:  Előző  357  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HALMAI GÁBORNÉ, a kulturális és sajtóbizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A NAVA, a nemzeti audiovizuális archívum a mai napon került megtárgyalásra a kulturális bizottságban, ahol ezt többséggel támogattuk. Azt hiszem, hogy jelentőségéhez képest kis vitát és kis érdeklődést váltott ki, talán éppen azért, amiről miniszter úr is beszélt, hogy egy olyan úttörő jelentőségű intézményről van szó, amelynek ma még csak a szükségét tudjuk megfogalmazni, de a jelentőségét akkor érezzük igazán, ha működésbe lép. A NAVA tehát egy országos gyűjtőkörű közgyűjteménynek minősülő audiovizuális archívum, amely öt magyarországi tévécsatorna és három rádiócsatorna műsorából válogat, egyrészt a magyar nyelven készülő műsorszámokat, másrészt az egyéb magyar vonatkozású műsorszámokat is rögzíti. Az igazi cél az, amellyel alakul, hogy a jövő nemzedékei korhű képet kapjanak a jelen és a múlt eseményeiről, társadalmáról és kultúrájáról. Gyűjt, nyilvántart, megőriz és a nyilvánosság számára hozzáférhetővé tesz. Megtart tehát az egyik oldalon, és másik fontos feladata is lesz a jövőben, hogy megújítson, hogy az eddig már meglévő értékeket megtartsa és megújítsa.

Nagyon fontos az is, amit a törvénytervezet szabályoz, hogy létrejön egy olyan audiovizuális örökség tanácsadó testület, amelynek az a feladata, hogy szakmai programokat indítson el a területen, hogy rögzítse az archiválás és felújítás feladatait, és pótolhatatlannak minősíthessen bizonyos audiovizuális elemeket és tárgyköröket.

Nagyon fontos az is, amire én magam kérdeztem rá a bizottsági ülésen, hogy hogyan tud viszonyulni ez a nemzeti audiovizuális archívum az Európai Unióhoz és annak más intézményeihez. Az európai országokban - ahogy azt miniszter úr is mondta - elindult már az archívumok egy hálózatának a kialakítása, amelynek a későbbiekben önálló forrása is lehet. Mindemellett a megalakuló magyar archívum jogosult önálló forrásszerzésre is a közösségi támogatások forrásából, így például a Kultúra 2000 támogatásból. Az e-Kontakt tagjaként azt gondolom, hogy ez az archívum reprezentálni tudja Magyarországot külföldön, és kapcsolatrendszere révén arra is mód van, hogy a külhonban Magyarországról magyar nyelven vagy magyar vonatkozású anyagokhoz kölcsönösség alapján hozzájuthassunk.

Mindezek alapján nemcsak én magam, hanem a kulturális bizottság is egyöntetű igennel támogatta a törvényjavaslatot, és általános vitára alkalmasnak tartotta.

Köszönöm, hogy meghallgattak.




Felszólalások:  Előző  357  Következő    Ülésnap adatai