Készült: 2024.04.26.04:30:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

60. ülésnap (2007.03.27.), 216. felszólalás
Felszólaló Dr. Hajdu Attila (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:42


Felszólalások:  Előző  216  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HAJDU ATTILA, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! A Ház előtt fekvő, a jogügyletek biztonságának erősítése érdekében szükséges törvénymódosításokról szóló törvényjavaslat számos célnak kíván eleget tenni. Ezek közül az egyik annak az országgyűlési határozatnak a teljesítése, amely előírta, hogy létre kell hozni az ingatlanügyekben részt vevő ügyfelek személyazonosságának online ellenőrzésére szolgáló rendszert. Ennek előfeltétele az, hogy a törvény tegye lehetővé az érintettek személyes adatainak megismerését.

A T/2481. számú törvényjavaslat, elismerve azt, hogy a jognyilatkozatot tevő fél egyértelmű beazonosítása nemcsak az ingatlanügyek biztonságához szükséges, széles körben adja meg ezt a lehetőséget. Gyakorlatilag olyan új eszközt ad az okiratszerkesztő jogászok kezébe, amellyel valamennyi ellenjegyzéshez, illetve általában a közokirat-készítéshez nagyobb biztonság társítható.

Fontos szem előtt tartanunk ugyanakkor azt is, hogy a személyazonosság-ellenőrzési eljárás az adatvédelmi eljárásoknak is meg kell hogy feleljen. A törvényjavaslat ezért tartalmaz kifejezetten részletes szabályozást az ellenőrzési eljárás lefolytatására, egészen attól kezdve, hogy erről az ügyfelet hogyan kell tájékoztatni, addig, hogy miként kell felhasználni a beszerzett adatokat. Nem vitatható a törvényjavaslat elektronikus aláírások használatával kapcsolatos rendelkezéseinek aktualitása sem. Az ügyvédeknek, a közjegyzőknek és a bírósági végrehajtóknak is fel kell készülniük arra, hogy szakmai tevékenységük mind nagyobb részében kell elektronikusan kommunikálniuk.

Elegendő ennek kapcsán például az ugyancsak általános vita alatt álló cégtörvény módosítására utalnunk, amely teljes mértékben elektronizálná a cégeljárást. Eben az ügyvédek és a közjegyzők csak akkor tudnak részt venni, ha rendelkeznek a szükséges technikai háttérrel, ennek pedig része az elektronikus aláírás használata is. A személyazonosság ellenőrzésének is csak elektronikus úton van értelme, hiszen nem várhat egy szerződés aláírása addig, amíg az ügyvéd postai úton, levelezéssel vagy egyéb módon győződik meg arról, hogy valóban létezik-e a bemutatott személyi igazolvány.

A jogügyletek biztonsága ugyanakkor nem csak a visszaélések elleni fellépés vagy a jogviták megelőzése terén bír jelentőséggel. A jogi szolgáltatások biztonsága egyben gazdaságpolitikai, stratégiai tényező is. A gazdasági szereplők számára ugyanis Magyarország akkor vonzó hely a befektetéshez, a letelepedéshez, ha a gazdasági tevékenység folytatásának jogi háttere rendezett, a cégek a működésükhöz szükséges bírósági, hatósági eljárások lefolytatása terén nem szembesülnek indokolatlan adminisztratív terhekkel, másfelől pedig a gazdasági forgalom működése átlátható, kiszámítható, és a szerződéses kapcsolatok létesítése érdekében bizalommal fordulhatnak a hazai jogalkalmazókhoz.

Az utóbb említett szempontból kiemelkedő jelentősége van annak, hogy a cégalapítás, a cégügyek intézése hogyan, milyen biztonsággal történik. A jogi kontroll erősítése e téren is fontos, egyrészt azért, hogy a cégbejegyzési eljárások gyorsan és lehetőség szerint hiánypótlásra utalás nélkül lefolytatódhassanak; másrészt az egyéb eljárásokkal kapcsolatban lévő ügyfelek - többek között az egyszerű fogyasztók - biztosak lehessenek abban, hogy a cég valóban létezik, a partner nem fantomcég, nem lopott személyazonossági igazolvánnyal alapították, vagy igazolja magát a fél, egy olyan ingatlanba bejelentve, amelynek használatára sosem volt jogosult vagy jogosultak.

A törvényjavaslat mindkét kérdése megoldást ajánl: egyrészt a jognyilatkozatot tevő személy azonosságának ellenőrzését is lehetővé teszi, másrészt előírja a használat jogosultságának ellenőrzését is. Összességében azt lehet mondani, hogy akkor tudjuk felvenni a versenyt a hozzánk hasonló adottságú országokkal, ha jogrendszerünk, közigazgatásunk, igazságszolgáltatásunk egyszerre rugalmas, korszerű, de egyben biztonságos és kiszámítható is. E két szempontot - s ez nem kis kihívás - egyszerre, egymást erősítve kell érvényesíteni, és erre jó példa az önök előtt fekvő törvényjavaslat.

Az elmondottakra tekintettel egyetértek a javaslattal. Javaslom képviselőtársaimnak, hogy támogassák, szavazzák meg.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  216  Következő    Ülésnap adatai