Készült: 2024.09.23.03:28:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

83. ülésnap (1999.09.07.), 227. felszólalás
Felszólaló Varga Mihály (Fidesz)
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:21


Felszólalások:  Előző  227  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA MIHÁLY pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A képviselő úr által feltett első kérdésre, vagyis hogy az APEH módosíthatja-e utólag az adótörvényeket, az a válaszom, hogy természetesen nem. Az adóhatóságnak azonban törvényben meghatározott kötelezettsége, hogy az adózóknak a törvények megtartásához szükséges tájékoztatást megadja. Az ön által hivatkozott jogszabály-ismertetés megjelentése éppen e tájékoztatási kötelezettség teljesítése érdekében történt. A jogszabály-ismertetés az adózóra nem kötelező, de a konkrét esetben véleményem szerint is megfelel a törvényi előírásoknak.

A törvény szerint az adókedvezmény akkor vehető igénybe, ha a vállalkozás a beruházást ipari vagy mezőgazdasági termék előállításához használja, vagyis az üzemeltetés költsége megjelenik a termék-előállítás közvetlen költségei között. Azt, hogy egy tevékenység eredménye termék vagy szolgáltatás, statisztikai előírások határozzák meg, ezért az adótörvény erről külön nem rendelkezik. Az adótörvény csak azt határozza meg, hogy mely időpontban érvényes statisztikai besorolás alapján kell a tevékenységet minősíteni. Jelenleg ez az időpont 1998. június 30., és az ebben az időpontban hatályos Szolgáltatások Jegyzéke szerint a bérmunka végzése szolgáltatásnyújtásnak és nem termék-előállításnak minősült.

A második kérdésével kapcsolatban tájékoztatom, hogy a vállalkozási övezetekben működő vállalkozások számára az adótörvény további jogcímeken is biztosít kedvezményt. A beruházási érték 6 százaléka írható le az adóból, bármely újonnan üzembe helyezett gép, épület vagy infrastrukturális beruházás értéke alapján, és ez a kedvezmény jár függetlenül attól, hogy a beruházás milyen célt szolgál. A beruházások még szélesebb körét érintő kedvezményt jelent, hogy az adóalapból az épület, építmény értéke tíz év alatt egyenlő részletekben, minden más tárgyi eszköz értéke pedig egy összegben levonható. A vállalkozás dönt arról, hogy a 6 százalékos adókedvezményt vagy az adóalap-csökkentést kívánja érvényesíteni. Ezekkel a kedvezményekkel azok a vállalkozások is tudnak élni, amelyek bérmunkát végeznek.

A képviselő úr harmadik kérdésére válaszolva ki kell emelnem, hogy az adókedvezmények a munkahelyteremtés támogatásának csak egyik eszközét jelentik. Tapasztalataink szerint azok, akik vállalkozási övezetben kívánnak befektetni, alkalmazkodnak az adójogszabályok előírásaihoz, és képesek a számukra legkedvezőbb kedvezményt érvényesíteni. Azt gondolom, hogy a képviselő úr által említett számok erről tanúskodnak. Nincs olyan információnk, amely azt bizonyítaná, hogy a vállalkozók adóelőírások miatt munkahelyeket szüntetnének meg.

Tisztelt Képviselő Úr! Ön is célzott arra, hogy az Európai Unióhoz történő csatlakozás szükségessé teszi az adókedvezmények felülvizsgálatát. Ez a felülvizsgálat megkezdődött, a kormány határozata szerint az adótörvény módosítására irányuló javaslatot a 2000. évben terjesztjük majd az Országgyűlés elé.

Kérem a tisztelt képviselő urat és a tisztelt Házat a válaszom elfogadására.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  227  Következő    Ülésnap adatai