Készült: 2024.04.26.07:39:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

170. ülésnap (2012.03.12.), 70. felszólalás
Felszólaló Dr. Józsa István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:05


Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JÓZSA ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Dohánybotrány, trafiktörvény, Sánta János - Continental Dohány, Lázár János: ez így együtt az összefonódásnak és az önök jogalkotásának a szinonimája kezd lenni.

Miközben adóemelésekkel az egekbe emelik a cigaretta árát, aközben ilyen mutyi jogalkotás történik, olyan törvényeket írnak, amivel a dohánypiacot egy irányba át akarják írni. A hivatalos címe az a dolognak, hogy a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló törvényt akarják megalkotni, közben olyan szabályozást tartalmaz, amely jelentős mértékben avatkozik be a fennálló piaci viszonyokba, lényegesen szűkíti az eddigi szereplők mozgásterét.

Lázár János úgy küzd az oligarchák ellen, hogy közben törvényt írat velük, írják már meg ugyan ők maguk egyenesen a törvénybe, egyenesen Brüsszelbe, hogyan lenne jó nekik. Ez kívülről úgy látszik, hogy csalás, és ezt a csalást dokumentálják is. Február 16-án megérkezik Brüsszelbe Sánta János-dedikálással az a törvényszöveg, amelyet mindössze 19-én, három nappal később nyújt be Lázár János a parlamentnek, és 20-án fogadja el a parlament. Én egyetértek azzal, hogy támogassuk a hazai ipart, de azért ne így. Már nem a lóláb lóg ki, hanem az egész ló.

Vannak kérdéseim. Ki milyen felhatalmazás alapján küldte el a törvényjavaslatot az Unióba? Küldött-e a minisztérium Lázár János részére zárószavazás előtti módosítót? Hogyan lehetséges az, hogy az Európai Bizottság részére kiküldött, február 16-án érkezett dokumentum szó szerint tartalmazza a Sánta János által készített szöveget, amit Lázár János három nappal később ad be a parlamentbe? Van-e a minisztériumnak Sánta János nevű alkalmazottja, vagy áll-e bármilyen jogviszonyban a minisztérium Sánta Jánossal? Hogyan fordulhat elő, hogy a magyar kormány nevében egy törvényjavaslat olyan változata kerül a Bizottság elé, amelyet az Országgyűlés még el sem fogadott? Mi alapján került tehát kiküldésre az Európai Bizottság részére az Országgyűlés által még nem is ismert dokumentum? Etikusnak tartja-e ezt az eljárást a miniszter úr? Milyen lépéseket kíván tenni az összefonódás látszatának tisztázására? És végső soron ki felel ezért, ki felel Lázár Jánosért, ki hozza a döntéseket?

Erre kérem a választ. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai