Készült: 2024.09.23.05:57:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

170. ülésnap (2012.03.12.), 54. felszólalás
Felszólaló Dr. Szócska Miklós
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:05


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZÓCSKA MIKLÓS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm a kérdést, mert egy olyan dolgot tudok helyrerakni, amivel kapcsolatban sajnálatos módon sokszor helytelen értelmezés jelent meg, és ez bizonytalanságot és gyógyszervásárlási lázat okozott. Mindannyiunk előtt ismert, hogy az előző kormányzat idején a gyógyszerpiac liberalizációja milyen károkat okozott, és ennek a kihatásai a mai napig éreztetik hatásukat, és ezt azáltal tette, hogy a szabad versenyt a gyógyszertár létesítésében megengedték, és ezáltal a tulajdonlásban megjelentek a nem szakmai, nem gyógyszerészi befektetők, kialakult egy vertikális integráció, az eladásvezérelt marketingeszközök széles körben elterjedtek. Tehát ez egy nagyon komoly előzménye. Tehát a gyógyszerügy területén itt kellett kezdenünk a kiigazításokat, ezt a kedvezőtlen folyamatot akartuk megfékezni a gyógyszertárak szükségletalapú létesítésének a szabályozásával, a szakmai és nemzeti tulajdonban tartásával és a marketingszabályok jelentős szigorításával.

Ha megnézzük az elemzéseket, vagy akár csak a saját környezetünkben tájékozódunk, akkor láthatjuk, hogy a magyar háztartásokban milyen mennyiségű gyógyszer van felhasználatlanul, és ebben ott vannak az önök tb-forintjai is. Ez egy nagyon nagy pazarlást jelent a családoknak és a központi ellátórendszernek. Az ez év januárjában és márciusában életbe lépett gyógyszerrendelést és -kiadást érintő jogszabályok, jogszabály-módosítások megszüntetik az eddigi ellentmondásokat, és takarékos gyógyszerfelhasználást biztosítanak.

Szeretném emlékeztetni, hogy egy gazdasági világválság körülményei között kell nekünk úgy menedzselnünk a gyógyszerkasszát, hogy fenntartható legyen a támogatási rendszerünk, és a betegterhek ne növekedjenek, úgyhogy ez egy nagyon kemény mérkőzés. Csak emlékeztetnék, hogy úgy sikerült mindezeket végrehajtani, hogy közben a generikus termékek frontján 20 százalékos árcsökkentést értünk el, tehát meg lehetett ezt csinálni.

Most hadd menjek bele a részletekbe! Az orvos alapesetben legfeljebb 30 napi gyógyszeradagot írhat fel egy receptre. A gyógyszertárban legfeljebb 30 napi gyógyszeradagot adhatnak ki, és a tb-támogatást is legfeljebb 30 napi gyógyszeradag után számolhatják el egy vény után. Természetesen, ha az adott gyógyszerből csak 30 napot meghaladó kiszerelési egység áll rendelkezésre, akkor ennek felírására és kiadására lehetőség van. Megfelelő indokoltság esetén az orvos a jövőben is elrendelhet egy hónapnál nagyobb mennyiséget, ha az eddigi szabályozásnak megfelelően megjelöli az ellátási időszakot, a gyógyszerrendelés indokát, a vényre rávezeti a naplószámot, és hogy a rendelt gyógyszer mely időpontig, időtartamig elegendő. Az adott gyógyszer adagjának kiszámolásához az OEP gyógyszertörzset bocsátott a rendszergazdák rendelkezésére, amely az orvosi vényfelírást segítő, a gyógyszertári szoftverek számára az adagok pontos kiszámítását lehetővé teszi valamennyi gyógyszerforma esetében. Részletezhetném én az elemeket. Tehát felírhatja külön receptre hosszabb távon is. Ez alapján elmondható, hogy az új szabályozás nem növeli az orvos-beteg találkozások számát, hiszen krónikus betegsége esetén továbbra is megvan az a lehetőség, hogy 3 havonta történik meg a konzultáció. A szabályozás lehetőséget ad arra, hogy betegellátási érdekből egy vényen akár több havi gyógyszert kiválthasson. Az orvosadminisztrációt az új szabályozás nem növeli, hiszen a vényíró szoftvereknek kötelezően alkalmaznia kell a felírási algoritmusokat, amelyekhez az alapadatokat az OEP biztosítja.

Elkerülhető, hogy ha a betegterápiában egy hónap után változás szükséges, akkor ott maradjon a kiváltott gyógyszer, és az árverseny folytán a beteg akár havonta érezheti az árcsökkentés lehetőségét. Tehát ez egy bonyolult rendszer, de mindenképpen a gyógyszerkassza fenntarthatóságát szolgálja. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Köszönöm a kérdést. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai