Készült: 2024.09.19.14:13:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

283. ülésnap (2006.01.30.), 277. felszólalás
Felszólaló Bernáth Ildikó (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:48


Felszólalások:  Előző  277  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BERNÁTH ILDIKÓ (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A benyújtott törvényjavaslat expozéjában az államtitkár úr részéről és a bizottsági vitában is elhangzott, hogy gyakorlatilag az Országos Érdekegyeztető Tanácsban általános konszenzustól övezve megszületett a megállapodás, amely alapján a Gazdasági és Szociális Tanács működik is. A különbség az előző kormány ideje alatt működő tanácshoz képest annyi - hangzott a tájékoztatóban -, hogy a szervezet kiegészül a tudományos élet és a civil szervezetek képviselőivel.

A megfogalmazott cél, amit ennek a szervezetnek meg kellene valósítania: a nemzetstratégiai célokról szóló konzultációk. Döntéshozó jogosítványa nincs a szervezetnek, a jogosítványa, amivel a törvényjavaslat fel kívánja ruházni, lényegesen kevesebb, mint az Országos Érdekegyeztető Tanács jogosítványa. De - mint hallottuk - az elképzelés az, hogy ez a szervezet majd az általa birtokolt, megszerzett, illetve megszerzendő tekintély révén fejtheti ki hatását.

Az a véleményünk a benyújtott törvényjavaslattal kapcsolatban, hogy magával az elképzeléssel, a céllal egyetértünk, de a megvalósítás eszközével, nevezetesen a benyújtott törvényjavaslattal, illetve az abban foglaltakkal nem.

Nem igazán tisztázott a szervezet működése, már ami a függetlenséget illeti, hiszen egyik évben a Miniszterelnöki Hivatal, a másik évben a Magyar Tudományos Akadémia, most pedig az Országgyűlés költségvetésében szerepel, mondván, hogy ha az Országgyűlés költségvetésében szerepel a már működő, de törvénnyel még nem szabályozott szervezet, akkor ez biztosítja a függetlenségét is. Amennyiben ez így van, akkor felmerül az a kérdés, hogy vajon egy olyan szervezet, amelyet az Országgyűlés finanszíroz, tartozik-e beszámolóval a működéséről, mondjuk, az Országgyűlésnek, mint ahogyan tartozik ilyen beszámolóval például az Állami Számvevőszék vagy az ORTT.

A törvényjavaslat melléklete sorolja fel azokat a szervezeteket, amelyek tagokat delegálhatnak a tanácsba. Olyan szervezetek is szerepelnek a mellékletben, mint például az Agrár Munkaadói Szövetség, amelyet nyugodtan nevezhetünk fantomszervezetnek, de ugyanakkor például a Magyar Gazdakörök és Gazdaszervezetek Országos Szövetsége, amely jóval nagyobb befolyással rendelkezik, mint az előbb említett Agrár Munkaadói Szövetség, nem tagja ennek az újonnan létrehozni kívánt tanácsnak.

Nem értjük, hogy a civil szervezetek között miért nem szerepelnek például az önkormányzatok vagy a kisebbségi önkormányzatok képviselői, vagy például a nagyon széles körű, az egész országra kiterjedő szociális munkát ellátó történelmi egyházak.

(21.40)

Ugyanakkor nem vált számunkra érthetővé, hogy mit keres, mondjuk, a monetáris tanács elnöke ebben a szervezetben, vagy miért kell a Magyar Tudományos Akadémia jelenlegi elnökén kívül az előző elnököket is meghívni. És ha igen, akkor más szervezeteknek is vannak elnökei - azok miért nem kapnak visszamenőlegesen meghívást? És sorolhatnám még tovább azokat a kérdéseket, amelyekre sem a törvényjavaslat indoklása, sem pedig az államtitkár úr expozéja nem adott választ.

De ugyanígy nem értjük, hogy ha a szervezet működik, ahogy működik, és nemzetstratégiai célokkal kíván foglalkozni, akkor mégis mi lesz az a nemzetstratégiai cél, amit meg kellene tárgyalnia, hiszen, mondjuk, olyan javaslatokat és előterjesztéseket tárgyalt már meg a parlament, illetve küldött tovább az Európai Uniónak, mint például a területfejlesztési koncepció felülvizsgálata vagy a nemzeti foglalkoztatási akcióterv, és sorolhatnám tovább. Akkor mégis, mi lenne ez? Megkérdeztem az előterjesztő képviseletében jelen lévőtől azt, hogy ugyan, mondja már meg, hogy mit jelent a következő mondat: "A gazdaság és a társadalom mindenkori állapotának értékelése." Erre a kérdésre azt a rendkívül szellemes és nagyon szakszerű választ kaptam, hogy ez azt jelenti, ami oda van írva. Ehhez csak gratulálni tudok, ilyen általános lózungokkal előállni egy törvény szabályait megfogalmazva, azt hiszem, ez nem méltó ahhoz a célhoz, amelyet meg kívánnak valósítani.

Végül pedig annyit szeretnék még ehhez a beterjesztett törvényjavaslathoz hozzáfűzni, elhangzott, hogy ez a szervezet, amely már működik, de most a törvény majd szabályozza, a politikától való függetlenség jegyében fog működni. Vajon így van-e ez? Hiszen, ha megnézi az államtitkár úr is vagy bármelyik képviselőtársam a benyújtott törvényjavaslat mellékletét, akkor azt fogja látni, hogy a civil szervezetek mintegy kétharmada erősen kötődik az MSZP-hez. Mennyiben független ez a felsorolás, illetve az ott megjelölt szervezetek mennyire függetlenek a politikától vagy a Magyar Szocialista Párttól?

Ha az Országos Érdekegyeztető Tanács, mint ahogy az előterjesztő képviseletében jelen lévő úr mondta, 19 éve működik törvényi szabályozás nélkül, akkor azt gondolom, és az az álláspontunk, hogy a nevezett tanács, Gazdasági és Szociális Tanács is ki fogja még bírni egy darabig, ha nem ez a törvény fogja szabályozni a működését. Álláspontunk az, hogy a benyújtott törvényjavaslatot nem támogatjuk, és azt javasoljuk, hogy vonják vissza, különös tekintettel a törvényjavaslat mellékletében felsorolt civil szervezetekre.

Köszönöm a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  277  Következő    Ülésnap adatai