Készült: 2024.09.25.22:02:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

318. ülésnap (2013.10.29.), 132. felszólalás
Felszólaló Kovács Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 11:46


Felszólalások:  Előző  132  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS TIBOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Varga Mihály miniszter úr expozéját azzal kezdte, hogy ez az első olyan adócsomag, amikor nem emelkedik az adóterhelés. Ezzel áttételesen miniszter úr is elismerte azt, hogy az elmúlt három évben ez nem így volt, hanem a Fidesz-kormány idején is jelentősen nőtt az állampolgárok és gazdasági társaságok adóterhelése, mintegy 12-14 olyan új adót vezetett be a Fidesz-kormány, ami a korábbi időszakban nem volt, és ez többletterhet jelentett az állampolgárok számára is meg a gazdasági társaságok számára is.

Azt kellene megvizsgálni, hogy az a stabilitás, amit itt önök emlegettek, meg a kormánypárti képviselők, illetve a miniszter úr is, az a stabilitás és kiszámíthatóság ezzel az adórendszerrel kapcsolatban milyen eredményeket hozott Magyarországnak, milyen eredményeket hozott a magyar embereknek. Hát olyan nagyon sok sikerről nem nagyon tudunk sajnos beszámolni, mert ha csak az elmúlt időszakot tekintjük, minden évben gazdasági visszaesés volt Magyarországon. És ennek a gazdasági visszaesésnek nagyon-nagyon sok jele van, amit az állampolgárok nap mint nap megélhetnek Magyarországon.

Mire gondolok? Elsősorban arra, hogy a megélhetési költségek hogyan alakultak az elmúlt időszakban. Ül itt néhány polgármester is a kormánypárti padsorokban. Én hoznék egy példát önöknek, tisztelt képviselőtársaim. Tiszaújváros egy 18,5 ezres város, az elmúlt három évben több mint duplájára emelkedett a különböző szolgáltatásokért nem fizető állampolgárok száma. A városnak mintegy 300 millió forintos kintlevősége van. Kíváncsi lennék például arra, hogy Dancsó képviselő úr városában ezek a számok hogyan alakultak az elmúlt időszakban. Mert ez egyféle mutatószám a tekintetben, hogy az emberek hogyan élik meg azt a gazdasági sikert, amit önök itt az elmúlt időszakban megpróbáltak megmutatni.

Az állampolgárok szempontjából már itt a kétpercezés során is szóba került az, hogy az a családi jövedelemadó-kedvezmény, amit önök itt most bevezetni kívánnak, mennyiben korrigálja azokat a negatív lépéseket, amelyeket az előző időszakban tettek, akár a minimálbér megemelését követően az adóemelésekkel, vagy egyáltalán a személyi jövedelemadózást érintő összes intézkedésükkel. Kiderült, nyilvánvalóvá vált a vitában is, hogy az, amit most megpróbálnak visszajuttatni, nem jut el mindenkihez, nem jut el a leginkább rászorultakhoz, és fele annak tulajdonképpen, amit az adójóváírással és más adóintézkedésekkel elvettek az állampolgároktól.

Vagy az a kommunikációs offenzíva, amit itt a rezsicsökkentéssel elindítottak úgymond az elmúlt időszakban, azzal megpróbálják eltakarni azt, hogy tulajdonképpen ezekért a szolgáltatásokért a rezsicsökkentést követően jutunk el abba az állapotba, amit 2010-ben fizettek az állampolgárok. Tehát gyakorlatilag, ha megvalósul - és megvalósul - ez a második, úgymond 10 százalékos rezsicsökkentés is ezekben a szektorokban, akkor jutunk el oda, ahol 2010-ben tartottak. A magyar gazdaság összességében a 2005-ös, 2006-os szinten teljesít ma Magyarországon. Ez egy katasztrofális dolog, tisztelt képviselőtársaim, mert azt kell mondani, hogy ez a három év, illetve az azt megelőző gazdasági válság eredményeként egy tízéves, közel tízéves lemaradásban van Magyarország, és semmilyen garanciája nincs arra nézve, hogy legyen esélyünk egy felzárkóztatásra.

De nézzük a rezsicsökkentés következményeit, amiről megint csak nem akarnak, vagy nem beszélnek önök. Az egyik dolog az, hogy azok a társaságok, amelyeket érint, és ezek állami és önkormányzati társaságok, eljutottak a fizetőképességük határára. Vannak olyan közszolgáltató cégek, amelyeknek 100 milliós nagyságrendű kifizetetlen számláik vannak amiatt, mert bevezették ezt a vezetékadót, ami leginkább őket érinti, leginkább őket sújtja elviselhetetlen mértékben, és itt van a rezsicsökkentés, aminek végül is mégiscsak az lesz az eredménye, hogy az adófizetők pénzéből lesz kénytelen a kormányzat megsegíteni azokat az állami társaságokat, amelyek a működőképességük, fizetőképességük határára érkeztek az intézkedések eredményeként.

Itt utalnék arra, hogy ezek a társaságok is abba a kategóriába tartoznak, amit Herman képviselő úr emlegetett. Amit elmondott, annak alapján egy külső szemlélő arra következtetne, hogy a kis- és középvállalkozások számára itt van már a Kánaán, és most már gyakorlatilag abszolút pozitív környezetben dolgozhatnak. Sajnos, a tényadatok nem ezt mutatják, tisztelt képviselő úr. A vállalkozások száma Magyarországon az elmúlt időszakban jelentősen csökkent. Soha ennyi kis- és középvállalkozást nem számoltak fel, mint az elmúlt időszakban, és a jövedelmezőségük sem úgy alakult, ami alátámasztaná azt, amit képviselő úr próbált elmondani.

Nézzük az egyéb adótételeket is, amelyekről itt kevesebb szó esett. Jó lenne tényleg, ha a kormánypárti képviselők magyarázattal szolgálnának például arra, amit itt Gőgös képviselőtársam a kisebbségi vélemény kapcsán elmondott, hogy hogyan is áll a magyar élelmiszeripar és a húsipar, hogyan néz ki ezen a területen a feketekereskedelem, a feketegazdálkodás, és ez az adótörvény hogyan próbál segíteni ezen a helyzeten. Hát úgy tűnik, sehogy nem fog segíteni. Hiszen az volt a javaslatunk, ez törvényjavaslat formájában is megjelent a Szocialista Párt részéről, hogy ha a hústermékek áfáját nem csökkenti a kormány radikálisan, akkor az egész ágazat kerülhet nagyon rövid idő alatt működésképtelen és finanszírozhatatlan helyzetbe. Sehol Európában ez az ágazat, az élelmiszer-ágazat nem fizet ekkora adót, és nincs ekkora adóterhelése, mint itt, Magyarországon.

Önök ezt a témát heteken keresztül úgymond melegen tartották a magyar sajtóban, mintha a kormánynak lenne e tekintetben bármiféle szándéka, és aztán kiderült, hogy tulajdonképpen nincs, nem akarnak ezzel a dologgal foglalkozni. Vagy hát itt van a jövedéki adó kérdésköre is.

(13.30)

Megint csak kénytelen vagyok emlékeztetni önöket arra, tisztelt képviselőtársaim, hogy miket műveltek önök vagy az önök elődei; mert önök nem nagyon ültek itt, azok meg, akik ezt produkálták, most nincsenek itt a teremben, Szijjártó Péter, illetve Varga Mihály képviselő urak, akik naponta három sajtótájékoztatót tartottak az ügyben, hogy milyen módon gátolja a magyar gazdaság fejlődését a kormány azáltal, hogy nem hajlandó csökkenteni a jövedéki adó mértékét az üzemanyagoknál, amikor 300 forint környékén tartott az üzemanyagok árszintje. (Kontur Pál: Most mennyi?) Most 400 forint környékén vagyunk, tisztelt képviselőtársaim, és a kormánynak esze ágában sincs csökkenteni a jövedéki adót, pedig megtehetné, mert a minimumszint az Európai Unión belül lehetővé tenne 15-20 forintos jövedékiadó-csökkenést is. Ezzel is hozzájárulhatna például a kormány ahhoz, hogy ha már a gazdasági tevékenységével nem tudta a forint árfolyamát jelentősen leszorítani vagy megerősíteni a forintot, akkor legalább ily módon próbáljon segíteni a gazdálkodó szervezeteknek.

Valóban szeretném kérdezni, hogy az egyéb tételekkel hogy állunk, tisztelt képviselőtársaim. Leteszik-e önök, kormánypárti képviselők itt a nagyesküt a plenáris ülés keretében, hogy majd a tárgyalások befejeztekor nem nyújtanak be olyan bizottsági módosító indítványokat, amelyekkel alapvetően átszabják az egész törvényjavaslatot. Erre számos alkalommal volt sajnos példa, és nem nagyon lehet hinni annak, hogy a miniszter itt megtartja az expozéját, és azt mondja, hogy bizonyisten már nem akarunk komolyabb változtatást ezen a rendszeren. Ilyeneket mondtak korábban is, és aztán amikor megérkeztünk a gazdasági vagy költségvetési bizottság utolsó ülésére, ilyen stószokkal találkozhattunk, amit az utolsó pillanatban nyújtott be a kormány, átírva gyakorlatilag az egész adócsomagot.

Bízom abban, hogy ettől rosszabb már nem lesz ez az adócsomag olyan értelemben, hogy az állampolgároknak és a gazdasági társaságoknak nem jelent majd többletterhet. Természetesen bizonyos nem vagyok a dologban, de bízom abban, hogy a kormánypárti képviselők a hozzászólásomat követően felállnak és megerősítik abban a közvéleményt is, hogy ami be van nyújtva, ez az igaz, és nem készülnek valamiféle más megoldásra. Ez sem az igazi. Egy-két eleme van olyan, ami valóban könnyebbséget jelent egyes társadalmi csoportoknak, de összességében nem tekinthető egy olyan megoldásnak, amely valóban elősegítené a magyar gazdaság növekedését, és valóban elősegítené a magyar állampolgárok jövőbeni jobb boldogulását. Van még dolguk azzal, hogy ennek érdekében tegyenek sok mindent, ezt várja el önöktől a magyar közvélemény.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  132  Következő    Ülésnap adatai