Készült: 2024.09.22.23:20:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

65. ülésnap (2003.04.14.), 48. felszólalás
Felszólaló Kovács László (MSZP)
Beosztás külügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:16


Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS LÁSZLÓ külügyminiszter: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Egyetértek mindazzal, amit a kedvezménytörvény fontosságáról mondott, magam is így gondolom, és a kormánynak is ugyanez az álláspontja. S azzal is egyetértünk, hogy sürgős ügy a kedvezménytörvény kérdésének a rendezése, a módosítás beterjesztése a parlament elé, és annak az elfogadása.

Ennek természetesen kikerülhetetlen állomása a Magyar Állandó Értekezlet összehívása, hiszen ennek kell döntenie, még az Országgyűlés elé terjesztés előtt, a kedvezménytörvény sorsáról. De azzal is egyetértek, hogy a MÁÉRT mielőbbi összehívását egy sor egyéb kérdés is indokolja, például amit a képviselő úr is említett, Magyarország európai uniós csatlakozása, amely most már, a népszavazás után lényegében akadályok nélkül haladhat előre. Természetesen ennek vannak, lesznek olyan hatásai is, amelyek a határon túli magyarságot érintik. Megjegyzem: folyamatosan tárgyalunk mindazon szomszédos országok külügyi vezetőivel, amelyeket a vízumkötelezettség bevezetése érinteni fog, és tárgyalunk az Európai Unióval is, hogy megtaláljuk a határon túli magyarság számára az elérhető legjobb megoldást, hogy a legkevesebb adminisztratív eljárással, vagy a legrövidebb adminisztratív eljárással, és a legkisebb költséggel jussanak hozzá a vízumhoz.

Azzal is egyetértek, képviselő úr, hogy a kedvezménytörvény ügyében szükség van egy nemzeti minimumra, ezért is küldtük meg a többször átdolgozott tervezetet a határon túli magyar pártoknak, szervezeteknek és a magyar parlament pártjainak, és folytattunk most már valamennyi határon túli szervezettel több konzultációt is, de a nemzeti minimum nem elég, mert szükség van az európai szervezetek egyetértésére. Ezeket a konzultációkat is lefolytattuk, a mostani módosítás élvezi valamennyi európai szervezet egyetértését, beleértve a különösen fontos Európai Uniót is, olyan értelemben is, hogy megítélésünk szerint ez a tervezet, ha így kerül elfogadásra, nem igényel módosítást 2004. május 1-je után sem, mert ez az Európai Unió szabályaival is összhangban van.

Végül arra is szükség van, és ez a legkevésbé könnyű dolog, hogy a szomszédos országok kormányai egyetértsenek a törvénnyel, vagy legalábbis vegyék tudomásul annak a szövegét, mert nem kétoldalú megállapodásról van szó természetesen, a tudomásulvétel is elég.

Az elmúlt két hónapban a szomszédos országok kormányaival többször is egyeztettünk szakértői szinten, középvezetői szinten, sőt miniszteri szinten is. Még ezen a héten is sor kerül egyeztetésre, és megállapodtunk a még hátralévő egyeztetések időpontjában. Ez az oka annak, hogy a kívánatosnál és a reméltnél csak később tudjuk összehívni a Magyar Állandó Értekezletet, hogy lassabban haladunk.

Ami a hallgatást illeti, képviselő úr, ez szándékos, ugyanis éppen arról egyeztünk meg a szomszédos országok kormányaival, hogy nem a sajtóban folytatjuk le a vitát, mert ez semmi jóra nem vezet. Az is igaz, hogy a népszavazás előtt nem láttuk célszerűnek az ülés összehívását, más események egyébként nem gyakorolnak befolyást az időpontra.

Ami tehát hátravan: befejezni a konzultációkat - az utolsóra április 25-én Szlovákiával kerül majd sorra. Nem tudtak, vagy nem akartak ennél korábbi időpontot adni. 17-én tartjuk meg a MÁÉRT bizottságaiban az egyeztetést - ezt követően kerülhet sor a Magyar Állandó Értekezlet összehívására, május hónap folyamán, reményeim szerint a hónap első felében.

Köszönöm a figyelmet, és kérem a válaszom elfogadását. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai