Készült: 2024.09.21.12:42:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

65. ülésnap (2003.04.14.), 32. felszólalás
Felszólaló Tóth Károly (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:04


Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓTH KÁROLY (MSZP): Köszönöm, elnök asszony. Képviselőtársaim! Tisztelt Legfőbb Ügyész Úr! Ismét szegényebbek lettünk egy illúzióval. Sokan hittük, a 2002-es országgyűlési választások után ön is szakít azzal a gyakorlattal, amelyet 2002 májusa előtt folytatott; végre hajlandó lesz érdemben, teljes mélységben kivizsgálni azokat az ügyeket, visszaéléseket, bűncselekményeket, amelyeket az Orbán-kormány vezető tisztségviselői követtek el. (Moraj a Fidesz padsoraiból. – Közbeszólás ugyanonnan: Orvost!) Személyesen abban reménykedtem, nem kell többet önhöz ilyen címmel interpellációt beadnom. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Nem is kell! - Zaj.) Háromszáz nap türelmi idő után mégis azt kell kérdeznem öntől, amit 2001 és 2002 elején többször kérdeztem: mi folyik itt, miért nem jár el azokban az esetekben, amelyekben az Orbán-kormány vezető tisztségviselői az érintettek?

Tisztelt legfőbb ügyész úr, szeretném a lehetséges példák közül a legegyszerűbbet, a legkevésbé jelentőset, tehát nem a legkritikusabbat szóba hozni azért is, hogy lehetőséget adjak egy olyan jellegű válaszra, amely a probléma egészét oldja meg és nem csak a konkrét ügyet. Mint ismert, az Orbán-kormány Miniszterelnöki Hivatala informatikai kormánybiztosságának működése során felmerült annak a gyanúja, hogy az egységes hírközlési törvényhez kapcsolódó rendeletek megalkotásával olyan szerződéseket kötött, amelyeknek csak a kis részében történt tényleges teljesítés, nagyobb részben teljesítmény nélkül több száz millió forintos kifizetésekre került sor ügyvédi irodáknál. A rendőrség eljárt az ügyekben, lefolytatta a vizsgálatot, 2003 februárjában átadta az ügyészségnek az ügyeket azért, mert egy esetben a mentelmi jog kikérésére is szükség lett volna, ebben pedig már csak az ügyészség járhat el. Azóta nem történt semmi.

Az alapvető kérdésem a következő: miért lassult le a vizsgálat azok után, miután az iratok a legfőbb ügyészséghez kerültek, mikor jut el az ügyészség a vádemelésig az ügyvédek szerződéseivel kapcsolatban?

Tisztelt legfőbb ügyész úr, abban a reményben várom a válaszát, hogy valóban utoljára hangzik el ilyen jellegű interpelláció a parlamentben.

Várom a válaszát. (Taps az MSZP padsoraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai