Készült: 2024.09.19.22:02:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

323. ülésnap (2013.11.12.), 16. felszólalás
Felszólaló Gaal Gergely (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GAAL GERGELY (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A barátság a legfontosabb emberi kötelékek egyike. Ahogy Seneca már az ókorban megállapította: a jó sors szerzi, a balsors próbára teszi a barátokat. Barátság azonban nem csupán személyek, hanem nemzetek között is létezik. Ennek egyik legnyilvánvalóbb bizonyítéka a magyar és a lengyel nemzet közötti jó sors és balsors által megannyi alkalommal próbára tett, évezredes stabil kötelék, amely kiállta a történelem vészterhes időszakainak próbáját.

A két nemzet barátsága szabadságharcokban, békés és háborús időszakokban, diktatúrák elnyomása alatt, nagyhatalmak által szétszabdalt országok között is élő valóságként edződött és él ma is. A két ország érdeklődő közvéleménye kölcsönösen tájékozódik egymás iránt, így a közélet és a külügyek iránt érdeklődő magyar emberek talán éppen Lengyelország tekintetében rendelkeznek a leginkább tájékozottsággal a politikai viszonyokat illetően.

Ismerjük egymás történelmét, annak számtalan közös pontját, ugyanazoknak a nemzetközi katonai, gazdasági és politikai tömböknek vagyunk a tagjai. Mindkét nép elszenvedte a XX. század tömeggyilkos diktatúráit, ma is gyakran tudunk fellépni párhuzamosan nyugati, keresztény gyökerű civilizációnk értékeinek védelmében. Ez a kötelék tehát nemcsak két ország életét, hanem az egész térség jövőjét is meghatározhatja, ha a számos ponton kapcsolódó közös múltunkból közös jövőt igyekszünk építeni.

Kedves Képviselőtársaim! A barátságot azonban ápolni kell ahhoz, hogy fennmaradjon és erősödjön. Ezért fontos, hogy osztozzunk barátainkkal egymás nehéz időszakaiban, és emlékezzünk egymás ünnepeire is. A tegnapi napon a lengyel múltba visszatekintve éppen egy, a térség életét is meghatározó eseményről emlékezhettünk meg. Barátságunk jegyében (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.) illő, hogy itt, a Magyar Országgyűlésben is említést tegyünk - akár többször is - lengyel testvéreink legnagyobb nemzeti ünnepéről, a lengyel függetlenség napjáról. November 11-ét a lengyel történelemben a hazafiság, a nemzeti öntudat és a függetlenség újbóli kiharcolásának szimbólumaként tartják számon. A lengyel függetlenség napja 1918. november 11-éhez kapcsolódik, amikor Lengyelország 123 évnyi háromoldalú idegen elnyomás után szerezte vissza függetlenségét és szabadságát. Lengyelország második felosztásától számítva tehát 123 harcos év telt el addig, amíg ismét saját hazájukban ébredhettek a lengyelek. Ettől a naptól beszélhetünk a második Lengyel Köztársaságról, amely végül a második világháború végéig állt fenn. Ez az ünnepelt esemény nagy részben a függetlenségi küzdelem legendás vezetőjének, a második Lengyel Köztársaság első államfőjének, az 1867-ben született Józef Piłsudski marsallnak volt köszönhető. Nem véletlen, hogy Piłsudski marsall előtt, aki a XX. század első felében sokak csodálatát vívta ki határozott fellépésével, a budapestiek már a marsall halálát követő évben emléktáblával tisztelegtek. Józef Piłsudski hatalmas energiával küzdött a saját lengyel haderő megszervezéséért, mert anélkül elképzelhetetlennek tartotta a végső cél elérését, az önálló lengyel állam megteremtését. Karizmatikus személyiségének köszönhetően az első világháború után létrejövő Lengyelország tényleges politikai vezetőjévé emelkedett, és az európai politikának is fontos alakjává vált.

A két ország kapcsolata szempontjából is tragikus az a tény, hogy kevéssel azután, hogy Lengyelország visszanyerte állami szuverenitását, Magyarország viszont elveszítette területének kétharmadát, így az évezredes közös határ megszűnt. Ma, a kommunista diktatúra bukása után több mint két évtizeddel azonban a két nemzet között szabad, élő kapcsolatok vannak, amelyek jelentősen túlmutatnak a szokványos diplomáciai és üzleti kapcsolatokon. Rendszeresen előforduló jelenség, hogy egymás nemzeti ünnepei alkalmából több száz fő utazik egyik országból a másikba. Lengyel barátaink október 23-án érkeztek hozzánk, hogy közösen ünnepeljük a szabadságharcunkat, és a napokban a lengyel függetlenség napja alkalmából is sok száz magyar viszonozta ezt a baráti megnyilvánulást.

Keresztény hitünk is sok alkalmat ad a két nemzetnek a közös pontok megtalálására és a közös élmények megélésére, Csensztohovától a Szent István-bazilikáig. Biztató, hogy ez a barátság és a mindkét nemzet számára egyaránt fontos közös értékek melletti kiállás példát mutathat más nemzetek számára is. Emlékezzünk tehát tisztelettel lengyel barátaink ünnepéről, és ápoljuk, őrizzük ezt a barátságot a jövőben is. Nem felejthetjük el, hogy a történelem folyamán mindig számíthattunk rájuk, és ők is számíthattak ránk. Kell hogy legyenek dolgok, amik nem változnak.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok és az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai