Készült: 2024.09.19.14:21:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

290. ülésnap (2013.06.17.),  55-61. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:15


Felszólalások:   49-54   55-61   61-69      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr a miniszteri választ elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Gúr Nándor, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzetgazdasági miniszterhez: "Fidesz-mutyi Fidesz-mutyi hátán, avagy hogyan tűnik el újabb 400 milliárd forintos vagyon?" címmel. Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Navracsics Tibor miniszter úr képviseletében Rétvári Bence államtitkár úr válaszol.

Megadom a szót Gúr Nándor képviselő úrnak.

GÚR NÁNDOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Most a felszámolói piacot osztják újra. Már nem számítanak a szakértők sem. Nem számítanak azok sem, akik eddig ezen a területen munkatevékenységet folytatnak. (Dr. Józsa István: Lenyúlják!) Gondoljanak csak bele abba a történetbe, amit csináltak 2012 nyarától. (Dr. Józsa István: Hullarablók!) Nagyon röviden összefoglalom önöknek, hogy legyen látképük róla.

2012 nyarán pályázatot hirdettek, egy féléves időintervallum volt arra, hogy pályázatot adhassanak be a pályázók, majd azt követően, szeretném jelezni, önöknek volt egy fél évük arra, hogy döntsenek róla. Ez év májusáig született volna, születhetett volna döntés, de önök ezt elnapolták. Ugyan miért? Valószínűleg azért, mert ez a felszámolás 400 milliárd forintot foglal magában. Négyszáz milliárd forint vagyont érint, és ha az emlékképeim nem csalnak (Dr. Józsa István: Erre fáj a foguk!), akkor egy 40 ezres nagyságrendű felszámolási eljárást. Mi lehetett az oka, hogy visszavonták a pályázatot? Valószínűleg az, hogy nem volt elég sok a fideszes barátok, haverok pályázata, ami bent volt az addig összegyűlt pályázatok körében. Tudják, ez a trafikos szisztéma alapján nyomon követhető, a dohányügyre ráilleszthető. (Dr. Józsa István: Dohánymutyi II.!)

Azt szeretném mondani, hogy persze ez lehet önöknek gond és probléma, csak a szakmának meg az a gond és probléma, hogy ha felelőtlenül utána egy hét leforgása alatt új pályázatot írnak ki, nem adnak tisztességes időt arra, hogy pályázzanak az emberek. Maguknak majd adnak megint hónapokat arra, hogy döntsenek a pályázatokról, de a végkifejlet tekintetében csak az önök szemszögéből nézve arra érdemesek lesznek majd illetékesek úgymond arra, hogy felszámolási eljárások lefolytatásával foglalkozzanak. Az én értékrendem szerint becstelenség, amit e tekintetben csinálnak. (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Több is annál! - Dr. Józsa István: Rablás!) Azt gondolom, hogy persze mások mondanak mást is, nemcsak becstelenséget, beszélnek másról, rablásról, vagy bármi másról, mint ahogy hallom itt, a Parlament falai között is.

Tehát azt szeretném jelezni, hogy nagyon rossz pályát futnak e tekintetben. Nagyon rossz pályát, mert ugyan önök kijelölhetik azt, hogy kik lesznek majd a felszámolók, és ide egy vesszőt tesznek, utána meg azt mondják, hogy oszt' jó napot. Tehetik ezt, persze, ismerős ez a szöveg, csak nem az országnak, nem a felszámolásban részt vevőknek az érdekeit szolgálja. (Dr. Józsa István: A kisemmizettek meg nézhetnek!) A kérdésem igazából arról szól, hogy miért kell ilyen trafikos módszereket alkalmazni a felszámolási eljárások majdani lefolytatásánál, a pályázók kiválasztásánál. Miért a szubjektív elemek sokasága dönti el azt, hogy kik lesznek majd a felszámolók? Nem tudok mást mondani, csak azt, hogy miért a hűbéresekkel kell elvégeztetni mindezt.

Államtitkár úr, annyit kérek öntől, hogy a kérdésekre válaszoljon. Ne hadováljon összevissza, és próbáljon meg igazat is mondani!

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP padsoraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Türelemmel végighallgattuk Gúr Nándor képviselő úrnak a tájékozatlanok magabiztosságával elmondott interpellációját. Ennyi erővel és ténybeli alapokkal az űrkutatásról is beszélhetett volna, mint amit ebben az interpellációban hallottunk. (Zaj az MSZP padsoraiból. - Dr. Gúr Nándor: Hogyne! - Dr. Józsa István: Azt is le akarjátok nyúlni! - Közbekiáltás: Az egész világűr a Fideszé!)

Kicsit furcsa nekem, hogy önök szerint ezek szerint az elmúlt húsz évben tökéletesen működött Magyarországon a felszámolói rendszer. Az az eljárás, amit ezek a cégek véghez vittek, mondjuk, a Hajdú-Bét ügyében, vagy bárhol máshol, a legtökéletesebb megoldás, ami létezhet. (Dr. Józsa István: Na, ez a hadova!) A legtisztább embereknek, Grál-lovagoknak a gyülekezete a felszámolók, és rendkívül eredményesek, hiszen a rájuk bízott cégeknek 3 százalékát is tudják valamelyest reorganizálni. Mondjuk, ez lehetne azért valamivel magasabb, hiszen ezeknek a cégeknek a legfőbb feladata, hogy munkahelyeket mentsenek meg, hogy cégeket vagyonfelügyelőként úgy kezeljenek, hogy azok visszavezethetők legyenek a gazdasági életbe, és újra termelőmunkát tudjanak végezni.

Ehhez képest nem arról szólt az elmúlt húsz évben a felszámolókkal kapcsolatos legtöbb híradás, hogy milyen cégek álltak újra talpra (Dr. Gúr Nándor: Ne hadoválj!), hanem hogy milyen különböző visszaélésekre került sor.

(14.50)

Ha megnézi a felszámolók társadalmi megítélését, nos, az körülbelül ott van, mint a végrehajtóké, hiszen egyiket sem tartják eredményesnek, és a róluk szóló hírek is általában inkább botrányos cikkeket jeleztek. De úgy látszik, hogy azért a baloldal különböző részei összeérnek akkor, amikor Hajdú-Bét-es és más felszámolókat kell megvédeni és számukra kell biztosítani azt a lehetőséget, hogy ugyanolyan zavartalanul folytathassák a tevékenységüket, mint ahogy tették ezt korábban is.

Tisztelt Képviselő Úr! Ez egy teljesen átlátható és mindenki számára megismerhető pályázati eljárás. Nincsenek semmiféle titkos dokumentumok ebből, mind a jogszabály, mind a pályázati kiírás mindenki számára megismerhető, sőt a pályázati elbírálási szempontok és pontozási rendszer is teljes mértékben nyilvános, bárki, aki felmegy az internetre és megnézi a Közlönyben, ezeket megtalálhatja, és onnan maga is tájékozódhat.

Azt is mindenki tudhatja, miért volt szükség arra, hogy a korábbi pályázatot annak a teljes lezárulta előtt érvénytelennek nyilvánítsa a szakmai bizottság és azt mondja, hogy új pályázati kiírásra van szükség. A bizottság elnöke elmondta, elsősorban ez azért volt, mert nagyon hasonló pályázatok érkeztek be, mintha egy kaptafára készítették volna őket, éppen ezért nem lehetett valódi rangsort létrehozni ezekből a cégekből, nem lehetett pontosan megtudni a cégek közötti különbséget, hiszen sok része tartalmilag egy az egyben megegyezett ezeknek a pályázatoknak.

Éppen ezért került újra kiírásra a pályázati felhívás. Ebben nyilván a legfontosabb a közérdek szem előtt tartása, annak, hogy ki-ki hogyan képes az egyes rábízott és éppen nehéz helyzetben lévő céget visszavezetni a piacra. Épp ezért fontos szempont, hogy milyen korábbi tapasztalata van annak a cégnek vagy az alkalmazottaiknak a vállalati reorganizációval kapcsolatban, fontos, hogy a vállalat irányításához kapcsolódóan milyen ismeretekkel rendelkezik, milyen képzettséget szerzett a cégek gazdasági és jogi irányításával, visszavezetésével kapcsolatban, valamint hogy hány olyan szakember alkalmazását vállalja, akik újra talpra tudnak állítani egy-egy ilyen céget.

Megvalósul a civil kontroll is az eljárás során, hiszen nemcsak a minisztériumok, hanem az állami adóhatóság, a PSZÁF vagy az Országos Bírósági Hivatal képviselői is ott vannak, sőt a Kereskedelmi és Iparkamara is részt vesz ebben az eljárásban. Önök azt kifogásolják, hogy a most felszámolói jogosultsággal rendelkezők érdek-képviseleti szervezete miért nincs ott a róluk döntő bizottságban. Kicsit furcsa lenne, ha a felszámolók önmagukról dönthetnének, mert akkor úgy nézne ki, mintha a korábbi állapotok konzerválása lenne a fő szempont.

Ugyanakkor nem erről van szó. Bár a 130-as keretszám maradt a régi és az új pályázatban egyaránt, ettől függetlenül a munkahelyek megtartása és a nyilvánosság biztosítása az új pályázat kiírásának a legfőbb szempontja. Bízom benne, hogy ön sem a Hajdú-Bét-féle állapotot szeretné konzerválni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Kérdezem képviselő urat, hogy elfogadja-e az államtitkári választ.

GÚR NÁNDOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Arra kértem államtitkár urat, hogy ne hadovázzon összevissza, hanem a kérdésekre válaszoljon. De erre nem képes, nem tud tisztességgel három kérdésre sem válaszolni, összevissza beszél. Azok a módszerek meg, amiket elkövettek, hajaznak azokra a maffiamódszerekre, amelyekkel szembesülni kellene már egyszer végre, amit megcsináltak a földnél, a trafiknál és sok minden egyéb másnál. Most a felszámolói köröknél is ugyanúgy meg kívánják csinálni.

Tudja, képviselőtársam, államtitkár úr, inkább azon kellene elgondolkodni, hogy ha törvényeket készítenek elő, akkor azt olyan tisztességgel tegyék, hogy az ennek az országnak a javát szolgálja. Úgy, ahogy azt most teszik a napokban - nagy kérdőjellel, idézőjellel mondom -, úgy, ahogy azt a tranzakciós illeték kapcsán vagy a telefonadó kapcsán teszik, nos, ebben csináljanak népszavazást. Ne a rezsicsökkentés kapcsán bátorkodjanak kimenni az utcára, most kérdezzék meg az embereket: ezt akarjátok, emberek? Újra tranzakciósilleték-emelést, újra telefonadó-emelést akartok? Aztán utána majd Budai képviselőtársamhoz is fordulhatok, mint az előbb, aki el fogja mondani, hogy ehhez sem ért, mint ahogy az előbbi kérdéshez sem, mint ahogy ön mondta.

Elnök úr, köszönöm szépen, ezt a választ nem lehet elfogadni, ez nulla egyenértékű. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 209 igen szavazattal, 35 nem ellenében, 33 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Farkas Gergely, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: "Fiatalokat elűző, bizonytalanságot állandósító, megszorításokat és dolgozói leépítéseket eredményező felsőoktatási politika. Ezt érdemli a jövő nemzedéke és az oktatói gárda?" címmel. Farkas Gergely képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   49-54   55-61   61-69      Ülésnap adatai