Készült: 2024.09.19.15:57:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

340. ülésnap (2014.02.04.), 290. felszólalás
Felszólaló Halász János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 2:30


Felszólalások:  Előző  290  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HALÁSZ JÁNOS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A víz alatti kulturális örökség az emberiség kulturális örökségének elválaszthatatlan részét képezi, és a népek történelmében és egymással kialakított kapcsolataiban jelentős szerepet játszik. Ennek szellemében fogadta el az UNESCO 2001-ben a víz alatti kulturális örökség védelméről szóló nemzetközi egyezményt, amelynek ma már 45 állam vált részesévé, köztük tengerrel nem rendelkező államok is. Az egyezmény célja a profitcélú régészeti kutatás megszüntetése, a nemzetközi vizekben zajló tevékenység szabályozása, valamint a lelőhelyek együttműködésen alapuló kutatásának elősegítése.

A csatlakozás fontosságát azon túl, hogy a ratifikálás révén Magyarország is aktívan részt vehetne az egyezmény céljainak elérésében, és felléphetne a nemzetközi tengervizekben található kulturális örökségének, így például az Osztrák-Magyar Monarchia hadiflottája egységeinek megóvása érdekében, az első világháború centenáriuma szolgáltatja. 1914-18 között több ütközet zajlott a tengereken, így számos hajó került a tengerek mélyére. A víz alá süllyedt hajótestek mára kiszolgáltatott helyzetbe kerültek. Megfelelő védelemre van szükség annak érdekében, hogy megőrizhessük azokat a jövő generációi számára.

Az első világháború kitörésének centenáriuma alkalmából 2014-ben számos programot rendeznek, amelyhez az UNESCO is hozzájárul a béke kultúrája köré épített megemlékezéssorozattal, melyet a szervezet víz alatti örökséggel foglalkozó szekciója kezdeményezett. Az UNESCO által 2014-18 között megszervezésre kerülő centenáriumi rendezvénysorozat keretében tudományos és ismertető jellegű rendezvényekre kerül sor, amelyek az első világháború tengeri csatáinak bemutatásán keresztül a nagyközönség számára is újabb ismereteket közvetítenek a száz évvel korábban zajlott eseményekről.

Az egyezmény ratifikációja lehetővé tenné, hogy Magyarország is aktívan vehessen részt e fontos megemlékezéssorozatban, valamint érdemi lehetőségünk nyíljon a történelmünk olyan fontos víz alatti emlékeinek kutatására, mint például a Szent István csatahajó.

Kérem ezért önöket, hogy a törvényjavaslatot támogatni szíveskedjenek. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Dr. Gaudi-Nagy Tamás és Csóti György tapsol.)




Felszólalások:  Előző  290  Következő    Ülésnap adatai