Készült: 2024.09.23.03:15:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

127. ülésnap (2011.11.02.),  125-131. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:09


Felszólalások:   119-125   125-131   131-138      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el a választ. Kérdezem, hogy önök elfogadják-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás. - A szavazásjelző gép nem működik.) Kérem, szíveskedjenek a műszakiak intézkedni! (Megtörténik.) Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 260 igen szavazattal, 46 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett az államtitkári választ elfogadta.

(A jegyzői székben Hegedűs Lorántnét
dr. Lenhardt Balázs váltja.)

Tisztelt Országgyűlés! Staudt Gábor, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzeti fejlesztési miniszterhez "Meddig tűri még az állam a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren uralkodó áldatlan állapotokat?" címmel. Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerinti feladat- és hatáskörrel rendelkező Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter úr helyett Cséfalvay Zoltán államtitkár úr válaszol. Megadom a szót, képviselő úr.

(14.30)

DR. STAUDT GÁBOR (Jobbik): Köszönöm szépen. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Napjainkban a világon mindenhol kiemelt biztonsági kockázatként kezelik a repülésbiztonság kérdését. A Liszt Ferenc Repülőtér vonatkozásában az elhibázott és törvénytelen privatizációval kapcsolatosan már sokszor felemelte a hangját a Jobbik, több feljelentést is tettünk az ügyben. Engedjék meg, hogy most újabb visszásságokra hívjam fel a figyelmet, kiemelve a biztonsági kockázatát a jelenlegi helyzetnek.

Különösen nyugtalanító, hogy információink szerint az utóbbi időben jelentősen megnőtt a repülőtéren feketén foglalkoztatott munkavállalók száma. Létszámuk a légikikötőben ideiglenesen, illetve állandóan a dolgozók körében eléri a háromezer és ötezer főt. Egy részük minimálbéren van bejelentve, és ezen felül feketén kapják jövedelmüket, de előfordul esetenként a tisztán feketén történő alkalmazás is. Egészen abszurd állapotokat tükröz és nemzetbiztonsági kockázatokat sejtet, hogy gyakran nem áll rendelkezésre pontos információ arra vonatkozólag, hogy mely személyek állnak ténylegesen alkalmazásban. E jelenség a Budapest Airport privatizációját követően vált bevett gyakorlattá. Megemlíthetném a privatizáció áldásos eredményeként azt is, hogy a magyar repülőtéri dolgozók sztrájkolása közben török, görög, német, gyakran magyarul nem is értő sztrájktörőket hozott a reptér multi tulajdonosa.

Meg kell említeni, hogy a tervezett munkaügyi ellenőrzésekről az érintett cégek előre tudomást szereznek, ami jórészt annak is köszönhető, hogy a hatóságok a Budapest Airport Zrt.-től kérik meg a belépési engedélyeket. Szóvá kell tennem azt is, hogy aggasztóan sok azon kirívó, gyakran, illetőleg legtöbbször eltitkolt esetek száma, amelyek kis híján tragédiába torkolltak. Ha tisztán szeretnének látni a témában, elég lenne a tisztelt minisztériumnak bekérnie 2005-től egészen napjainkig a Nemzeti Közlekedési Hatóságtól a repülésbiztonságot veszélyeztető állapot megszüntetésére felszólító első- és másodfokú határozatokat. Javasolom, hogy koncentráljanak a következő témára: tűzoltóautók, üzemeltetési hiányosságok, védelmi terv hiánya, kényszerhelyzeti terv alkalmazhatatlansága.

Tisztelt Államtitkár Úr! Meglátásom szerint a repülőtéren uralkodó állapotok súlyos repülésbiztonsági kockázatot rejtenek. Kérdezem önt, érdekli-e a kormányt, hogy az egyetlen nemzetközi repülőterünkön tömegesen foglalkoztatnak feketén munkavállalókat, illetve napi szinten szegik meg a munkaügyi törvények rendelkezéseit. Ha igen, mit kívánnak tenni a probléma mielőbbi megoldása érdekében?

Várom válaszát. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Válaszadásra megadom a szót Cséfalvay Zoltán államtitkár úrnak.

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Mielőtt konkrétan válaszolnék, engedjen meg egy pici kis apró fogalmi pontosítást, mert itt a Házban folyamatosan keverik egymással a szürke- és a feketemunkát vagy -foglalkoztatást. Ha nagyon egyszerűen nézzük, a foglalkoztatás terén tehetünk két különbséget, hogy legális-e maga a tevékenység, másrészt fizetnek-e utána közterheket vagy sem. Ebben az esetben fehérnek nevezhetnénk a gazdaságnak azt a részét, ahol maga a tevékenység legális, és fizetnek utána közterheket, és szürkének azt, amikor a tevékenység legális - tehát a hordár a repülőtéren legális tevékenység -, de ha nem fizetnek utána közterhet, akkor az szürke, és maradjunk annyiban, hogy fekete az, amikor a tevékenység nem legális - büntetendő, mint a prostitúció, a drogkereskedelem -, és nyilvánvalóan nem is fizetnek utána közterheket. Ezt csak azért jelzem a fogalmak tisztázása érdekében, mert ön, ha jól értem, a szürkefoglalkoztatás ellen emeli fel szavát a ferihegyi repülőtéren.

Kétségtelen, hogy nyilvánvalóan biztonsági okok miatt itt a munkaügyi ellenőrzésnek van az a korlátja, hogy időben előtte be kell jelenteni, de utalnék arra, hogy itt egy nagyon rövid időtartam áll rendelkezésre, és visszapapírozni a NAV-nál a bejelentést, arra már nincs lehetőség. Tájékoztatnám arról is, hogy az OMMF illetékes területi felügyelősége, illetve ennek jogutódja, a kormányhivatal munkavédelmi és munkaügyi szakigazgatási szerve 2008. január 1-jét követően 13 alkalommal végzett munkaügyi ellenőrzést a Budapest Airport Zrt.-nél. Az ellenőrzések során többek között az alábbi szabálytalanságok kerültek megállapításra: a szabadságra vonatkozó szabályok megszegése, a munkáltató nyilvántartási kötelezettségének megszegése, egyéb módon hiányos vagy hamis munkaidő-nyilvántartás, a pihenőidőre vonatkozó szabályok megszegése, a foglalkoztatásra irányuló jogviszony megszűnésével összefüggő igazolások kiállításának és kiadásának elmulasztása, a rendkívüli munkavégzésre vonatkozó szabályok megszegése, a kollektív szerződésben megállapított rendkívüli munkavégzéssel kapcsolatos előírástól való eltérés. Ezen jogsértések miatt a munkaügyi hatóság több alkalommal kiszabta a megfelelő munkaügyi bírságokat.

Ugyanakkor tájékoztatnám arról is, hogy a munkaügyi hatóság több alkalommal vizsgálta a repülőtéren - maradjunk ebben - a szürkefoglalkoztatással kapcsolatos bejelentéseket, ezek azonban az ellenőrzések alapján nem nyertek bizonyítást, tehát a jelenlegi ismereteim szerint a munkaügyi hatóság ellenőrzései ilyet nem találtak. Hadd utaljak arra, tisztelt képviselő úr, hogy a parlament nem bíróság. Tehát amennyiben valóban tudomása van szürkefoglalkoztatásról, akkor arra kérem, hogy a megfelelő jogi úton a jogi lépéseket tegye meg.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Megkérdezem képviselő urat, hogy elfogadja-e a választ.

DR. STAUDT GÁBOR (Jobbik): Köszönöm szépen. Tisztelt Államtitkár Úr! Válaszát természetesen nem tudom elfogadni, hiszen akkor ezek alapján az egy teljesen bevett, és úgymond fehérmunkáltatás, hogy az ott dolgozók a bérük felét zsebbe kapják, ugyan be vannak jelentve, igaz, nem akkora összegre, amennyiért éppen dolgoznak. Illetőleg azt sem értem, hogy ha felsorolta, hogy ennyi szabálytalanságot észleltek, és gondolom, összehasonlították az azelőtti gyakorlattal, amikor a privatizáció még nem történt meg, ezek az állapotok csak egyre rosszabbá váltak, ráadásul azt kell mondjam, hogy még ezenfelül is a tényhelyzet eltér attól, vagy sokkal rosszabb, mint amit elmondott. Én úgy értem, hogy a politikai akarat akkor csak arra tevődik ki, hogy a különböző szervekre áthárítják ezt a felelősséget, és nem hajlandóak, nem képesek semmit tenni érdemben, hogy a repülésbiztonság és az ott dolgozók helyzete, pláne a privatizációs helyzet rendezése (Az elnök csenget.) végre megtörténjen.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Képviselő úr nem fogadta el a választ. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 218 igen szavazattal, 86 nem ellenében, 2 tartózkodás mellett az államtitkári választ elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Mengyi Roland, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszterhez: "Számíthat-e a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei önkormányzat a Belügyminisztérium támogatására középtávú közrendvédelmi programjának megvalósításában?" címmel.

Mengyi Roland képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   119-125   125-131   131-138      Ülésnap adatai