Készült: 2024.04.27.18:35:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

296. ülésnap (2013.07.05.), 24. felszólalás
Felszólaló Dr. Szekeres Imre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:55


Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZEKERES IMRE (MSZP): Elnök úr, köszönöm a szót. A köztársasági elnök négy kifogást emelt a törvénnyel kapcsolatban. Az első kifogás arról szól, hogy megfelelően biztosítja-e a betétesek jogait. A második kifogás arról szól, hogy ad-e lehetőséget, megfelelő lehetőséget az állami szervek döntéseivel kapcsolatos felszólamlásra vagy azok korrigálására. A harmadik arról szól, hogy megfelel-e egyébként más alkotmányos előírásoknak, illetve az Európai Unióban általunk is elfogadott szabályoknak. A negyedik egy kicsit kínos, még az ügy tartalmától függetlenül is, nagyjából arról szól, hogy van-e írástudó ember a kormány környékén, aki megfelelő nyelvi helyességgel és jogi szakértelemmel képes egy törvényt elkészíteni.

Az a nagyon udvarias fogalmazás, amit az elnök úr erre meghatározott, azt gondolom, mindenki számára világossá tette, hogy egy olyan törvényszöveget szavazott meg a kormánypárti többség és nem az Országgyűlés - tehát a kormánypárti többség -, ami teljesen értelmezhetetlen és zavaros.

Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány által erre tett javaslat - az 1-11. ajánláspontokban szereplők - egyik feltett kérdésre sem ad semmilyen választ. Nem változtatja meg a betétesek tulajdonjogára vonatkozó garanciákat. Nem változtatja meg azt, hogy lehessen felszólalni az állami döntésekkel szemben.

Nem változtatja meg a megfelelő normákhoz való hozzáigazítást, és hogy őszinte legyek, még nyelvhelyességi és jogi szempontból is semmiféle érdemi változtatást nem végez.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ez a folyamat több mint százezer falun és vidéken élő kisember tulajdonát, amely részjegy formájában van, betéteit, amelyet a saját kis bankjában, takarékszövetkezetében őriz, ezt a kettőt vette célba az eredeti törvényjavaslat, és ezt tartja a célgömbön változatlanul a kormány által most beterjesztett módosító javaslatok sora is.

(9.00)

Szeretném azt mondani, hogy még az önök törvényalkotásában sem volt példa ilyen típusú, ilyen előkészítésű törvénykezésre. Nyilvánvalóvá válik a törvény szövegéből a cél; nem az, amit itt az államtitkár úr megemlített, nem az. A törvényben benne van, le van írva, jogszabályba akarják önteni, hogy ezeket a szövetkezeteket államosítják, majd utána önök kívánják privatizálni magánembereknek. Benne van a törvény szövegében.

Szeretném világossá tenni, hogy ha ez megtörténhet a takarékszövetkezetekkel, akkor majd megtörténhet a lakásszövetkezetekkel is, megtörténhet minden olyan kis tulajdonnal, minden szövetkezeti tulajdonnal, amely ma Magyarországon több százezer állampolgár birtokában van. Ezek nem nagy bankok. Ezek nem külföldi tulajdonban vannak. Ez az az 1100 kis fiók egy adott faluban, ahol az emberek még részjeggyel is rendelkeznek, ahova a betétjüket beteszik, ahol összegyűlt 600-700 milliárd forint, amit lehetne a mindennapi életben és a gazdaságban forgatni és használni, ezeket veszik önök célba.

Szeretném világossá tenni azt is, hogy az előterjesztés módja is teljesen elfogadhatatlan, és a mostani módosítás is hasonló: valahol valakik egy ügyvédi irodában megfogalmazták ezt a papírt, ráerőszakolták önökre mint kormánypárti képviselőkre vagy kormánytagokra, és önök kénytelenek megszavazni. Rendkívül sajnálatos, hogy ez bekövetkezhet Magyarországon, és rendkívül sajnálatos az is, hogy a köztársasági elnök úr nem élt valódi alkotmányos lehetőségével és kötelezettségével, mert pontosan tudnia kellett, hogy önök nem fognak álláspontjukon változtatni, nem az Országgyűlésnek kellett volna visszaküldeni a törvényt, hanem az Alkotmánybíróságra, ezáltal megállítani a folyamatot és egy valódi és érdemi változtatást kieszközölni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Felelőtlen döntést fognak hozni, és nagyon sok ember, családokkal együtt 400-450 ezer ember életét fogják megkeseríteni, ha most igent nyomnak erre a törvényre.

Köszönöm szépen a szót, elnök úr. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai