Készült: 2024.09.26.18:25:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

301. ülésnap (2013.09.11.), 78. felszólalás
Felszólaló Pál Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Önkormányzati és területfejlesztési bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 4:39


Felszólalások:  Előző  78  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁL TIBOR, az önkormányzati és területfejlesztési bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Az önkormányzati bizottság természetesen nem feltétlenül a jogi szabályozását nézte ennek a törvénynek, hanem a bizottsági vitán arra voltunk kíváncsiak, hogy az eddigi szabályozásoknak milyen eredményei vannak, mit ért el a kormányzat azokkal az intézkedésekkel, amiket korábban például megtett.

Gondolok itt arra, hogy az a büntetés, amit mondjuk, egy aluljáróban terveztek, és végre is hajtottak, hogy korlátot feszítettek ki, hogy a hajléktalanok ne tudjanak ott lenni, milyen eredményt hozott, vagy mondjuk, a megelőzés terén vagy éppen ahogy az államtitkár úr mondta, a szállásjog biztosítása vagy éppen az egészségügyi ellátás területén.

Azt kell mondjam önöknek, azért kérdeztem magam is ezt a bizottsági ülésen, merthogy azért a problémák mindig az önkormányzatoknál jelennek meg. Mivel túl sok jót nem lehetett hallani és nem hallottunk az előterjesztőtől, és azt látjuk, hogy a kormányzat nem tud ilyet igazán mondani, és a tapasztalataink is azt mutatják, hogy nem igazán értek el eredményt, ezért az érzékelhető, hogy most ismét egy olyan eszközhöz nyúlnak, ami egy jogi szabályozás, egy további szigorítási rendszer, ahelyett, hogy az ellátórendszernek, ahogy itt korábban is mondták, a bővítését tették volna meg.

A hajléktalanná válás kérdésében kellene a kormányzatnak inkább ilyen elszántnak lennie, mint most a jogalkotásban és a szigorításban, hiszen az igazi kérdés az, hogy hogyan válik valaki hajléktalanná. Ennek a megelőzése a fontos, és nem pedig feltétlenül az, hogy a hajléktalanná vált személyeket üldözzék.

A hajléktalanná válás elkerülése vagy annak a megelőzése egy nagyon komoly szakmai kérdés, egy komplex szakmai kérdés, és azt látjuk, hogy erre a kérdésre nincs igazán válasz. Részterületekre és elsősorban jogi szigorításra törekszik a kormány, nem pedig azokra a kérdésekre vagy azoknak a kérdéseknek a megválaszolására, hogy mondjuk, egy megromlott családi környezetben valaki ne hajléktalanná váljon, vagy mondjuk, egy munkaerőpiacon való beilleszkedési problémából ne hajléktalanná váljon valaki, vagy egy állami gondozotti körből való kikerülés után ne hajléktalanná váljon, vagy a szülői háttér nehézségei vagy a szülőktől való leválás miatt ne a hajléktalanságot válassza. Azt gondolom, hogy valójában ezekre a kérdésekre kellene a hajléktalanság kapcsán választ adni. Erre az elmúlt években és a mostani előterjesztésben sem látunk igazán választ, nem kaptunk a bizottsági ülésen sem erre megnyugtató válaszokat.

Felvetettem a bizottsági ülésen, hogy a hajléktalanság kérdése elsősorban a nagyvárosokat érinti. Itt, Budapesten látható, hogy több hajléktalanszállót is nyitottak, szállásokat alakított ki a kormányzat. Azt kell hogy mondjam önöknek, hogy egy elég rossz irány az, amikor egy városrészt vagy egy kerületet talál meg a kormányzat, és a hajléktalanellátás központjává teszi. Önöknek szeretném jelezni, hogy Dél-Pest kimondottan egy ilyen régió lett Budapesten, és azon a környéken, ahol ezek a hajléktalanszállók vannak, mindenféléket ígért a kormányzat korábban, ezek az ígéretek viszont elmaradtak. Ennek az lett a következménye, hogy a környék közbiztonsága romlott, az ott lévő lakások értéke romlott, az ott lakó emberek nap mint nap panaszokkal fordulnak egyrészt az önkormányzathoz, az ottani képviselőkhöz.

Ezeknek a hajléktalanszállóknak a folyamatos működtetése és a szolgáltatások működtetése egy igen komoly szakmai munkát igényel. Azt kell mondjam, hogy egy miniszterelnöki álruhás látogatás kevés ehhez. Nem elég az, hogy a miniszterelnök álruhában egy be nem jelentett időszakban meglátogatja ezeket a hajléktalanszállókat.

Ennél több kell, egy folyamatos támogatás és szakmai háttér. Tehát ahogy mondtam, a segítésen van a hangsúly, ezt egyébként a bizottság elnöke is elismerte.

Ez a törvény nem ezt segíti. Ez elsősorban a kirekesztést, a bűnbakkeresést, a megalázást szolgálja. Attól, hogy a hajléktalanokat eltüntetjük a közterületekről jogi eszközökkel és erőszakkal, még magának a hajléktalanságnak a problémája nem szűnik meg, mindig visszajön, mindig visszakéredzkedik.

Ha viszont egy teljes körű ellátórendszert sikerülne felépíteni - és ebben kétségtelenül vissza lehet menni az időben, sok mindenkinek van ebben dolga, de fontos volna, hogy egyszer ezt meglépjük -, ha lenne egy ilyen teljes körű ellátórendszer, szakemberekkel, folyamatos finanszírozással, az érintettek számára megfelelő hozzáféréssel, akkor, de csak akkor lehetne cserébe azt mondani, hogy a közterületek használatában szigorítást hozok. Amíg ilyen rendszer nincs, addig ezt nem lehet támogatni. Éppen ezért a mostani törvénymódosítást sem tudtuk támogatni.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  78  Következő    Ülésnap adatai