Készült: 2024.09.21.03:08:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

216. ülésnap (2017.04.24.),  79-82. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:24


Felszólalások:   75-78   79-82   83-86      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Tukacs István, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszteréhez: „Ezt most miért kell?” címmel. Tukacs István képviselő urat illeti a szó.

TUKACS ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A kérdésem a következő lesz: mely egyházakkal kötöttek együttműködési megállapodást közfeladatok ellátására? Hogy indokoljam a kérdésem felvetését, azt kell megemlítsem, hogy Nyíregyháza közönsége, valamint az intézmény pedagógusai, diákjai és a szülők eléggé megrökönyödve fogadták a hírt, hogy a megye egyetlen, döntően egészségügyi szakképzéssel foglalkozó intézményét a görögkatolikus egyház kívánja működtetni.

Szavaztak is már a szülők elsöprő többséggel arra, hogy nem akarják ezt a megoldást. Nem mintha ez önöket nagyon érdekelné, mert emlékeim szerint, amikor az akkor még nyíregyházi főiskola gyakorló általános iskoláját leválasztották az intézményről, és odadobták a KLIK-nek, szülő, gyerekek és pedagógusok tüntettek az utcán, csak nem volt, aki szóba álljon velük. A Fidesz helyi képviselője pedig egész egy­szerűen köddé vált erre az időszakra. Na persze, ez nem nemzeti konzultáció, itt nem álkérdésekre kell levélben válaszolni, hanem beszélni kellene az emberekkel, mint ahogy ez nem szokott megtörténni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! A megye egyetlen olyan intézményéről van szó, amely egészségügyi szakdolgozókat képez, és a régióban sincs sok. Nem nagyon látom azt a társadalmi igényt, hogy miért kellene egy egyháznak működtetnie ezt az egyetlen intézményt, vagy miért gondolja az egyház, hogy neki kellene egészségügyi szakdolgozókat képeznie. A kérdés tehát azért is indokolt, mert miközben az elmúlt időszakban 68 százalékkal növekedett meg az egyházi intézmények száma ‑ ter­mészetesen, amelyeket az állam átadott nekik ‑, az alapítványiak száma 20 százalékkal csökkent. Úgy gondolom, elég szembeötlő tény, ha hozzáveszem, hogy Budapesten hány ilyen intézmény van jelenleg átadás vagy tárgyalás alatt.

Kérdésem tehát megfogalmaztam, államtitkár úr. Persze, kérdésem a cím is, hogy mi végre ez az egész. Köszönöm szépen, elnök úr, a szót. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt képviselő úr, ön is nagyon könnyen tájékozódhat, hiszen törvények, jogszabályok szabályozzák az átvétel menetrendjét. Egyrészt az egyházak a törvény erejénél fogva jogosultak akár alapítani köznevelési intézményt, akár átvenni. Voltak persze olyan kormányzatok, amelyek csak annyira törődtek az iskolákkal, hogy miként tudták a fenntartóikat adósságba taszítani.

De rátérve erre a kérdésre, ahogy mondtam, egyháznak mind alapításra, mind fenntartói jog átvételére van lehetősége azok mellett a szabályok mellett, amelyek mindenki számára utolérhetőek és nyilvánosak. Ilyenkor egy véleményezési eljárást kell lefolytatni. A véleményezési eljárás kapcsán ki kell kérni a véleményét az alkalmazotti közösségnek, az iskolaszékkel konzultálni kell, a szülői szervezet véleményét ki kell kérni, és az iskolai diákönkormányzattal szintén tárgyalásokat kell folytatni.

Ha a szülők több mint fele támogatja a fenntartóváltást, akkor ezt a minisztérium is engedélyezni szokta. Ugyanakkor az egyházak magukra nézve ennél általában szigorúbb szabályokat írnak elő. Hiszen vannak olyan fenntartók, vannak olyan egyházmegyék, amelyek nem érik be azzal, hogy a szülők fele, hanem általában azt követelik meg, akkor vesznek át egy intézményt, ha a szülők kétharmada ezt kéri, hogy az illető egyház vegye át annak az iskolának a működtetését. Ilyen szigorúbb szabályok mellett történt az a nagymértékű, tehát a korábbi időszakokhoz képest messze nem fogható mértékű átadás, amelynek révén egyházi fenntartásba, egyházi működtetésbe kerültek az intézmények, a szülők, a diákok, a tanárok és mindenki más véleményének kikérése mellett.

Azt is elmondanám, hogy azokban az esetekben, amikor nem volt meg kellő mértékben a támogatottság, ott a minisztérium minden esetben elutasította ezeket a kéréseket. Volt olyan, ahol a támogatottság szintje meg is volt, de más okból azt mondta a minisztérium, hogy az intézményt állami kötelékben kell tartani. Ami az ön felszólalásából átszüremkedett, tisztelt képviselő úr, az nem a jó szándékú aggódás, inkább csak egy szolid egyházellenesség. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban. ‑ Tukacs István nevet.)

(13.10)




Felszólalások:   75-78   79-82   83-86      Ülésnap adatai