Készült: 2024.09.26.07:51:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

191. ülésnap (2016.11.28.),  96-99. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:50


Felszólalások:   92-95   96-99   100-103      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tukacs István képviselő úr, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszteréhez: „Hol tart a háziorvos hiány megszüntetése?” címmel. Tukacs István képviselő úré a szó. Parancsoljon, képviselő úr!

TUKACS ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Őszinte válaszokat várnék a kérdéseimre. Ezt azért vagyok kénytelen előrebocsátani, mert az elmúlt heti beszélgetésünkkor, amikor én azt kérdeztem, hogy a Fehérgyarmati Kórházban miért szűnt meg a traumatológia, ön azt mondta, hogy nem szűnhetett meg, hiszen nem is volt. Lesz szerencsém egy napokban készült fotót elküldeni önnek, ha ad egy címet, amelyen a Fehérgyarmati Kórház falán ott van, hogy „Traumatológiai osztály”. Na, ennyit az őszinteségről, államtitkár úr.

Én pedig egy nagyon súlyos problémáról, a háziorvosokról kérdezném önt; arról, hogy 250 háziorvosi praxis betöltetlen; arról, hogy a háziorvosok közössége vészesen öregszik és közelít nemcsak a nyugdíjhoz, hanem ahhoz, hogy már ne tudjon dolgozni. Arról kérdezem önt, államtitkár úr, hogy akinek nincs háziorvosa, vagy akinek helyettesítő praxisban van alkalma arra, hogy találkozzon a gyógyuláshoz vezető első lépcsővel, az vajon hogyan érzi magát akkor, amikor tudja, hogy nem a saját háziorvosához megy.

Arról kérdezem, államtitkár úr, hogy mélyül a szakadék, vannak, akik nem tudnak eljutni a gyógyuláshoz azért, mert fizikailag nem képesek eljutni a gyógyítás lehetőségéig. És arról kérdezem államtitkár úr, hogy szakmai értelemben mi a véleménye arról, hogy háziorvosi szakvizsga nélkül háziorvosi praxisban praktizálnak, természetesen más szakvizsgával rendelkező orvosok.

Arról kérdezem, államtitkár úr, hogy melyek azok a lépések, amelyekkel gyökeresen meg akarják változtatni azt a helyzetet, amikor a háziorvosi pálya nem vonzó, amikor a praxisok elfoglalása egyáltalán nem vonzó. Csak ennek egyvalaki issza meg a levét, a beteg, hiszen nem az orvos, hanem a beteg a lényeg ebben a kérdésben.

Ezért tehát, államtitkár úr, kérem, válaszoljon arra, hogy mit tesznek azért, hogy mindenki hozzájusson a gyógyulás első lépcsőjéhez, a háziorvoshoz való eljutáshoz vagy a házi-gyermekorvoshoz való eljutáshoz. Köszönöm a lehetőséget, elnök úr. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra Rétvári Bence államtitkár úrnak adok szót. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Örülök, hogy a képviselő úr azzal megtisztelte a Házat, hogy az e heti kérdése legalább valós tényekből indul, ki, mert ez egy valós probléma, egy valós feladat, amit meg kellett volna oldania a rendszerváltás után sok-sok kormányzatnak (Dr. Szakács László: És az elmúlt nyolc év!), hogy egyre kevesebb van, és egyre inkább elöregednek a háziorvosok, de ezt nem oldotta meg egyik kormányzat sem, így ez 2010 után erre a kormányzatra maradt.

Egyrészről erre biztosítottunk többletforrásokat, az önök által meg nem szavazott idei évi költségvetés is tízmilliárd forint többletet tartalmazott a háziorvosok számára, ez körülbelül havi 130 ezer forint többletjövedelem, amit ők arra használnak fel, amit a leginkább hasznosnak tartanak. Ha összeadom az előző éveknek, ennek az évnek az emelkedését, akkor ez körülbelül másfélszeres finanszírozást jelent most a háziorvosoknál, mint amennyi volt korábban. Ez az egyik olyan indok, amivel szerintem vonzóbbá tudjuk és tudtuk tenni a háziorvosi praxisokat.

A másik pedig a letelepedési és praxispályázat, amelynek keretében a háziorvosok vagy háziorvos­jelöltek a praxis megvásárlására 4 millió forint, a letelepedés költségeihez pedig legfeljebb 10 millió forint támogatásban részesülnek, amelyek vissza nem térítendő támogatások. Nyilván a praxispályázatot itt a praxisok megvásárlására, a letelepedésit pedig bármire fordíthatják a háziorvosok. Ez a korábbi években is jelentős összeg volt, 2016-ban 500 plusz 250 millió forint, ezt a jövő évben tovább növeljük, és 1 milliárd 250 millió forint áll ezen két pályázat rendelkezésére. Ezen túlmenően EFOP-forrásokból „egészségügyi alapellátás infrastrukturális fejlesztése” címszóval 22 milliárd forint áll rendelkezésre műszer-, gép-, informatikai és egyéb eszközfejlesztésekre, az alapellátás és a népegészségügyi rendszerünk átfogó fejlesztése keretében pedig 18 milliárd forint.

Ami pedig ezeknek a programoknak az eddigi eredményét jelenti, ami jó lett volna, ha már tíz évvel korábban megtörténik: a letelepedési pályázaton 703 millió forintból 63 betöltetlen praxist sikerült 2014 óta betöltenünk; a praxispályázaton 181 millió forintból 39-et sikerült 2015 óta betöltenünk. Az idei két pályázatra 112 pályázatot nyújtottak be, bízzunk benne, hogy mindegyiket tudjuk támogatni (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), ennek anyagi oka nem lesz. Ez több mint 200 praxis betöltéséhez jelentett aktív és hatékony támogatást, bízunk benne, hogy ezt tovább tudjuk folytatni a következő években is. Sajnáljuk, hogy önök ezeket nem támogatták. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   92-95   96-99   100-103      Ülésnap adatai