Készült: 2024.09.19.20:30:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

260. ülésnap (2005.11.03.),  7-10. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:41


Felszólalások:   5-6   7-10   11-14      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Kérdezem, hogy a kormány nevében kíván-e valaki felszólalni. (Nincs ilyen jelzés.)

Ugyancsak napirend előtti felszólalásra jelentkezett Szalay Ferenc frakcióvezető-helyettes úr, a Fideszből, “Miért érzéketlen a Gyurcsány-kormány a Tisza mentén élők problémáival szemben, avagy miért nem veszi komolyan a Vásárhelyi-tervben megfogalmazottakat a kormányzat?ö címmel. Képviselő úré a szó.

SZALAY FERENC (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Pénteken, október 28-án kiderült, hogy miniszterelnök úrban nincs meg a bátorság, amelyről manapság annyit beszél, sőt nemhogy bátor, egyszerűen gyáva; gyáva, mert nem mert a szemébe nézni azoknak a polgármestereknek, akik a Tisza völgyében élők képviseletében elhozták azok panaszait. Megfutamodott, mint annak idején sportminiszterként, két héttel az olimpia előtt; megfutamodott, és Turi-Kovács Béla, a bizottság ellenzéki elnöke vette át a demonstrálóktól a petíciót. Hogy is van ez? A tüntetők kérését nem meri senki átvenni a szocialista kormányból? Már ez is az ellenzék feladata lenne? Nem vagyunk még kormányon; de ez után a bátor, felkészült, felelősségteljes kormányzati viselkedés után, amelyben a duma, az ígérgetés, a mellébeszélés, a hitegetés, majd a megfutamodás a jellemző, nem igazából érthető a viselkedés.

Miért is szervezték a demonstrációt? A Vásárhelyi-terv megvalósulását kérték számon a polgármesterek a kormányzaton. Melyek is voltak ezek az ígéretek? Medgyessy Péter, “Egyetértésben a nemzettelö: “2004-re befejezzük a Tisza és mellékfolyói árvízvédelmi rendszereinek teljes körű kiépítését.ö Mit is tettek? Építettek 18 kilométer gátat, a polgári kormány 208 kilométerével szemben, húzzák-halogatják a Vásárhelyi-terv megvalósítását, azt a tervet, amelynek 65 milliárd forintot kellene felhasználnia 2007-ig különböző árvízvédelmi feladatokra, 50 milliárdot vésztározókra, gátakra, 15 milliárd forintot a nagyvízi mederrendezésre, a másik 65 milliárd forintot pedig vidékfejlesztésre és az érintett települések infrastrukturális fejlesztéseire, és mindezt 2004-től kellett volna elkezdeni.

Mi is történt? 2004-ben 8 milliárd forint volt a költségvetésben, de csak a töredéke lett felhasználva; 2005-ben a szükséges 15 milliárd forint helyett 8 milliárd, és szintén alig használtak fel belőle valamit; és most, 2006-ra 5,7 milliárd forint. Infrastruktúrára és vidékfejlesztésre a tervezett 65 milliárd 1,1 százalékát költötték el eddig - ez megmagyarázhatatlan. És mit is jelent mindez? Az ígért beruházások a költségelvonás miatt belátható időn belül nem teljesülnek, a feladatteljesítés költségeinek túlnyomó részét a következő kormányra testálják át, és saját kormányhatározatukat nem veszik komolyan.

Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Felháborító, ahogy önök viszonyulnak a mindennapok problémáihoz! Mindegy, mit mondanak az önök kormányzati munkájáról szakértők, elemzők, politikusok, polgármesterek, civil szervezetek, egyszerű emberek a Tisza mentéről, lepereg önökről. Nem zavarja az önök kormányát, hogy mára 1,2 millió (Sic!) forint az ország eladósodottsága, nem zavarja, hogy az Állami Számvevőszék jelentős kritikát fogalmaz meg a 2004-es költségvetési beszámolóhoz, hogy az önkormányzatok majdnem összeroppannak a terhek alatt, hogy egekbe szökött a megélhetés költsége, hogy négyszázezer munkanélküli van az országban, és soha nem látott bizonytalanság jellemzi a hétköznapokat, de - és talán ez a legdöbbenetesebb - nem érdekli önöket másfél millió ember sorsa sem. Mert másfél millió ember él a Tisza völgyében, ennek a másfél millió embernek a vagyonával és életével szórakoznak, amikor évről évre tolják odébb a Vásárhelyi-terv megvalósítását. És önök nem akarják látni, mert felelőtlenek, érzéketlenek, hogy ma a Kárpát-medencében csak a víz okozhat természeti katasztrófát, bár be kell látnom, hogy innen, a budapesti kényelemből, a milliárdokon kucorogva nem olyan égető ez a kérdés.

De miért is lenne ez önöknek fontos probléma? Önök nem költöztettek ki saját kezűleg embereket házaikból a víz elől, melyben hetven-nyolcvan év munkája halmozódott fel; el sem tudják képzelni, mekkora csapás egyik napról a másikra hajléktalanná válni. Emlékezzenek: nemhogy nem értékelték az árvíz utáni újjáépítést a Beregben, a gátépítést Tarpán vagy Szolnokon, a 2002-es választási kampány során próbálták elbagatellizálni, lekicsinyelni a polgári kormány teljesítményét. Most pedig nem mernek az emberek elé állni. Érthető. Nehéz is megmagyarázni, hogy autópályákat lehet építeni 3,5 milliárd forintért kilométerenként, másféllel drágábban, mint Horvátországban, és kettővel drágábban, mint az Orbán-kormány idején. Nehéz elhitetni az emberekkel, hogy fontosabb 6 milliárd forintért mobiltelefonokat venni, 8-ért lecserélni az autóparkot, mintsem gátat és infrastruktúrát építeni a Tisza völgyében.

Pácin polgármestere tegnap befejezte az éhségsztrájkot; nem bírta kiböjtölni, hogy egyértelműen nyilatkozzanak a Vásárhelyi-tervről. Tisztelt Polgármester Úr! Nyugodjon meg! Az illetékesek a költségvetés számain keresztül egyértelműen nyilatkoztak: nem érdekli őket sem a Tisza mentén élő másfél millió ember biztonsága, sem a vidékfejlesztés, sem az infrastrukturális beruházások. Hazardíroznak. Azt hiszik, a természettel bármeddig kukoricázhatnak.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

ELNÖK: A kormány nevében Gombos András államtitkár úr válaszol.

DR. GOMBOS ANDRÁS környezetvédelmi és vízügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Én úgy gondolom, nagyon szerencsétlen dolog, hogyha politikai kampány és rémisztgetés céljára próbáljuk felhasználni a Vásárhelyi-terv eszméjét és jelentőségét. A magyar kormány eltökélt abban, hogy a Vásárhelyi-tervben vállaltakat megvalósítja, de hogyha már a Vásárhelyi-tervről beszélünk, érdemes felidézni ennek előéletét. Az első írásos közjogi emlékeink 2003 márciusából datálódnak, tehát az előző kormány részéről semmiféle írásos emlékünk nincsen. 2003 márciusában döntött a szocialista-liberális kormány abban, hogy a Vásárhelyi-tervet meg kell valósítani, 2003 novemberében döntött arról, hogy hogyan kell megvalósítani, aminek jogi feltételeit 2004 júniusában teremtette meg a magyar parlament, amikor a Vásárhelyi-törvényt elfogadta. Ekkor indulhatott be igazán ennek az egész folyamatnak egyrészt a tervezése, másrészt a szükséges engedélyek, valamint a területek megszerzése és a kivitelezés.

De beszéljünk konkrétumokról! A Vásárhelyi-terv vízügyi része - hangsúlyozom, vízügyi része - két nagy lábból áll: az egyik része a víztározók kérdésköre, vésztározók építése, a másik pedig a nagyvízi meder rendbe tétele, átjárhatóvá tétele. Mind a kettőt, tehát határtól határig, ukrán határtól a szerb határig, a nagyvízi meder projektjét meg kell valósítanunk, annak érdekében, hogy a víz minél gyorsabban le tudjon áramolni. Ezen a területen is dolgozunk, és természetesen dolgozunk a vésztározók tekintetében is.

Egy kivitelezés, egy megvalósítás nem akkor kezdődik és nem azzal kezdődik, hogy veszünk egy ásót, és elkezdünk ásni egy lyukat, hanem akkor, amikor elkezdjük a terveket készíteni, amikor azokat elfogadtatjuk, amikor azokat engedélyeztetjük, amikor a kivitelezőt közbeszerzéssel kiválasztjuk. (Tóth István: Három és fél éve!) Nálunk ez gyakorlat; önöknél nem volt, tudom, de nálunk gyakorlat, hogy közbeszerzéssel választjuk ki a kivitelezőket (Dr. Fónagy János: Három és fél éve kész van, államtitkár úr!), és természetesen ezek időigényes feladatok. Mi történt eddig? (Tóth István: Éhségsztrájkolt a polgármester, az történt. Ki sem mertek menni a szeme elé!) Jelen pillanatban huszonkét helyen történnek beruházások, munkafolyamatok a Tisza völgyében, ebből két víztározót (Tóth István: Miért nem állsz ki a szeme elé?), a cigándit és a tiszaroffit elkezdtük, és ezen túlmentően számos olyan feladatot végzünk el, amelyek a nagyvízi meder átjárhatóságát teszik lehetővé. Például szeretném megemlíteni a Lónyai-csatorna főművének az elkészítését, amely száz kilométer gát magasítását teszi értelmetlenné. De ha már a pénzügyi része is szóba került, akkor szabad legyen megemlítenem azt, hogy a Vásárhelyi-terv keretében jelen pillanatban a kivitelezés alatt álló munkákra a közbeszerzés után szerződéssel lekötött, illetve közbeszerzés alatt lévő munkák összértéke 30 milliárd forint, ami természetesen 2006-ban döntő mértékben kifizetésre kerül.

Az infrastrukturális beruházások tekintetében szeretném elmondani önnek, hogy ebben a tekintetben szintén tervezési feladatokat végzünk a két tározó tekintetében, a tervezések folyamatban vannak; a cigándi és a tiszaroffi tározó területén lévő települések infrastrukturális beruházási tervezései decemberben és januárban el fognak készülni, a közbeszerzés természetesen ezek után következik, és ezek után kezdődnek el a kivitelezések. A másik területen, a másik három, a szamosi, a tiszasülyi és a nagykunsági tározó területét körülvevő településeknél pedig a tervező közbeszerzési kijelölése most van folyamatban, amely tervek 2006-ban fognak elkészülni.

(8.30)

Mert hiszen ezeket a feladatokat sem lehet másképp elvégezni, csak úgy, ha megfelelő engedélyes tervekkel rendelkezik az önkormányzat. Ennek a forrása természetesen biztosított, 1,7 milliárd forintról van szó, amelyik az infrastrukturális beruházások területén 2006-ban felhasználásra kerül.

Hosszan sorolhatnám azokat a fejlesztéseket, feladatokat és műveket, amelyek részben már elkészültek, 2005-ben átadásra kerülnek - kilenc ilyen van a Tisza mentén - és azokat, amelyek 2006 első félévében kerülnek átadásra, valamint azokat is, amelyek 2006-ban indulnak el. Összességében úgy gondolom, hogy a magyar kormány azzal a lépéssel, hogy a szamos-krasznai, a tiszasüly-hanyi, valamint a nagykunsági és nagykörűi tározók tekintetében 2007-től a rendelkezésre álló uniós források bevonásával is gyorsítani fogja ezt a folyamatot, megfelel annak a feltételnek és azoknak az ígéreteknek, amelyeket a kormányprogramban megfogalmaztunk - a kormányprogramban egyébként 2004. évi dátum nem szerepel, de ez egy más történet -, mert a kormányprogramot kell figyelembe venni. Ezeket a feladatokat a kormány megfelelő súllyal és komolysággal kezeli, és mindent megtesz annak érdekében, hogy a Tisza-völgyi emberek lét- és anyagi biztonsága megfelelő legyen.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:   5-6   7-10   11-14      Ülésnap adatai