Készült: 2024.05.21.05:19:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

246. ülésnap (2001.12.10.), 46. felszólalás
Felszólaló Imre Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Egészségügyi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:37


Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

IMRE ZSOLT, az egészségügyi és szociális bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Immár negyedik alkalommal kerül a tisztelt Ház asztalára a gyermekek és az ifjúság helyzetéről készült kormányjelentés. Azt gondolom, bátran mondhatjuk, hogy az előttünk fekvő 244 oldalas jelentés az eddig elkészültek közül a legjobb, minden tekintetben színvonalasabb az elődeinél. E kormányjelentés mind terjedelme, mind pedig tartalma alapján egyértelműen tükrözi azt a szándékot, hogy a fiatalok mindennapi problémáival való érdemi foglalkozást, a korosztályok élethelyzetének változásait, azok hatásainak függvényében a fiatalok élethelyzetét esetlegesen jellemző kedvezőtlen trendek megfordítását célul tűzve, a kormány kiemelten kezeli a gyermekek és az ifjúság ügyét.

 

 

(16.40)

 

 

A korábbi, 1999. évi jelentés tárgyalása során ellenzéki kritikaként fogalmazódott meg, hogy nincs ifjúságkutatás, illetve hogy az adatokat nem elemzi a kormány. Nos, ez a jelentés már nagymértékben támaszkodik a 2000 október-novemberében végzett nagymintás, 8 ezer fős ifjúságkutatás eredményeire, illetve az általa feltárt adatok elemzésére. A helyzetelemzés a rendelkezésre álló statisztikai adatok, a szaktárcák, az országos hatáskörű szervek által nyújtott információk és adatok, valamint az ifjúságkutatási eredmények és elemzések alapján készült.

A korábbi jelentésekhez képest az újdonság erejével hat, hogy az ifjúságkutatási eredmények és elemzések mellett a jelentés tartalmazza a közigazgatási intézmények és a civil szervezetek véleményét. Ez azt jelenti, hogy a kormányjelentésbe szó szerint belekerült a civil szféra véleménye és állásfoglalása is.

Sajnálatos, hogy bár többszöri felkérést kapott, de a Magyar Gyermek- és Ifjúsági Tanács nem küldött véleményt, szemben az Országos Gyermek- és Ifjúsági Parlamenttel, amely átfogó és mindenre kiterjedő állásfoglalást közölt.

A tartalmi oldalát illetően a jelentés átfogó képet ad a korosztály helyzetéről és a kormányzat szerteágazó területeken megtett legfontosabb intézkedéseiről. A széles körű elemzés nem píárblöff, mint ahogy azt Tóbiás képviselő úr aposztrofálta, hanem éppen azt mutatja, hogy a korosztály mindennapjait ilyen sokféle terület érinti, a kormány ifjúságpolitikája és támogatási rendszere éppen ezeket fogja át. Ezért terjed ki az elemzés a demográfiai folyamatoktól a gyermekfogászaton át a lakástámogatásig, az utazási kedvezményektől az oktatási és családtámogatási rendszeren keresztül a szervezetek hazai és nemzetközi támogatási programjainak bemutatásáig.

További újdonságként jelent meg, hogy a jelentés egy témát külön is kiemel, fókuszba állítva az ifjúság helyzetét, esélyeit az információs társadalomban. Fontos kiemelni azt, hogy ezzel egy időben a kormány a "www.ifjusag.hu" internetes honlapon mindenki számára hozzáférhetővé teszi a jelentését, és döntött a kormányzati intézkedések összefoglalására alkalmas nyilvános adatbázis létrehozásáról.

A jelentés részletesen tartalmazza a gyermek- és ifjúsági célokra fordított állami támogatások összegeit, részletesen bemutatja a nemzetközi és hazai programok keretében, ezen belül a regionális intézményrendszeren keresztül az ifjúsági közösségek, szervezetek számára nyújtott támogatásokat.

Komoly előrelépés, hogy a kormány az ifjúsági célú források elosztásánál is figyelembe vette a területi sajátosságokat, így a fiatalok számát, a régió gazdasági fejlettségét.

Összegezvén az elmondottakat: a szociális és egészségügyi bizottság többsége a jelentést általános vitára alkalmasnak tartotta, elfogadásra ajánlja. Álláspontja szerint a kormány a jelentés készítésével kapcsolatban figyelembe vette az eddigi tapasztalatokat és véleményeket, és minden területen megjelenik az a szándéka, amellyel a gyermek- és ifjúsági korosztályt a nemzet felemelkedésének érdekében kiemelten támogatja, ezzel növeli a generációk életesélyeit és bővíti életlehetőségeit.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai