Készült: 2024.05.21.01:34:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

246. ülésnap (2001.12.10.), 226. felszólalás
Felszólaló Dr. Szakács Imre (Fidesz)
Beosztás ifjúsági és sport minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:45


Felszólalások:  Előző  226  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZAKÁCS IMRE ifjúsági és sportminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Egyrészt a kormány részéről van, aki reagáljon, bár a Pénzügyminisztérium felkérése alapján válaszolok, nyilván az ő anyagukból.

Valóban, a beregi térségben, Tiszazugban kilenc hazai biztosító foglalkozik vagyonbiztosítással. Az ismételt árvízi károkkal összefüggésben a biztosítók megvizsgálták a kockázatvállalási stratégiájukat, és azokat hozzáillesztették üzletpolitikájukhoz, intézeti kapacitásukhoz, illetőleg vagyonbiztosítási lehetőségeikhez. Ezt követően a kilenc biztosító különféle döntéseket hozott: volt olyan, aki valóban az árvíz- és belvízkockázatot a következő biztosítási időszakra már nem vállalta, míg más biztosítók eddig biztosítatlan vályogépületekre nem fogadnak el újabb biztosítási ajánlatot, illetőleg vannak olyanok, akik egyedi kockázati elbíráláshoz kötik. Az ott élőknek meg kell nézni a biztosítási piacon a különböző biztosítók ajánlatait, és bizony elképzelhető, hogy az ott lakóknak utána kell menni, és azokhoz a biztosítókhoz bejelentkezni, akik egyedi elbírálással vállalják a biztosítást.

A képviselő úr elmondása alapján az helyes információ, hogy az elmúlt időszakban jelentős beruházások történtek ezen a vidéken árvízvédelmi szempontból, több mint hétmilliárd forintot költött a kormány a március 4-i árvízi védekezés során. Ha ezt megnézzük, akkor a kockázatvállalás alapján a kiépített védművek a biztosítási kockázatot valóban egyértelműen csökkentik.

 

 

(21.10)

 

 

Tehát a biztosítóknak az árban lefelé kellene mozogni, illetve nyitni a lakosság felé. Az azonban bizonyos - és ezt kvázi magánvéleményként mondom -, hogy nincs állami biztosító, megszűnt, ezzel összefüggésben nincs az államnak olyan lehetősége, hogy kvázi biztosítón keresztül kötelezően biztosítási szerződést kössön az említett épületekre. Az viszont biztos, mint ahogy eddig mind a három évben, amikor árvízi károk keletkeztek a Felső-Tisza vidékén az áradások miatt, hogy a kormány azoknak az embereknek, azoknak a családoknak a segítségére sietett, akik nem rendelkeztek biztosítással és a biztosító nem térítette meg a kárukat. Hiszen ön is hallhatta a híradásokban, hogy végül is határidőre vagy azt kicsit túllépve ugyan, de a fedél nélkül maradt családoknak a kormány biztosította a fedelet, felépültek azok a házak, amelyekbe beköltözhettek ezek a családok.

A kormány ennyit tud tenni; a piaci viszonyok között működő biztosítótársaságok pedig a piac törvényeinek megfelelően működnek. Amelyik család biztosítani akarja az épületet, megtalálhatja azt a biztosítót, aki hajlandó ezt a biztosítást megkötni, akár a vályogból épült épületekre is.

Köszönöm szépen.

 




Felszólalások:  Előző  226  Következő    Ülésnap adatai