Készült: 2024.05.21.04:11:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

246. ülésnap (2001.12.10.), 218. felszólalás
Felszólaló Lévai Tibor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:  Előző  218  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LÉVAI TIBOR (Fidesz): Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Hajdúnánás Hajdú-Bihar megyében Debrecen, Hajdúböszörmény és Hajdúszoboszló után a negyedik legnagyobb város. Hajdú-Bihar megye északkeleti térségében fekszik 25 962 hektár területen. Választási körzetemet három hajdúváros, Hajdúböszörmény, Hajdúdorog és Hajdúnánás alkotja. Hajdúdorog 6 kilométerre, Hajdúböszörmény 27 kilométerre fekszik Hajdúnánás városától. A város állandó népessége az 1990-es években még 20 ezer fő körül volt, jelenleg 19 ezerre kerekíthető.

1605. december 12-én emelte ki Bocskai István fejedelem Nánást a jobbágyfalvak sorából. Mindez elsősorban katonai és politikai érdekből történt, gazdasági előfeltételek nélkül. A hajdúk nyakas leszármazottai szorgalmuknak köszönhetően később töltötték meg tartalommal kemény, elsősorban mezőgazdasági munkájukkal a városi rangot. Hajdúnánás nagy múltú református város, de egy szívós, hagyományokat őrző katolikus közösség is jelen van.

A rendszerváltás utáni tíz évben stagnálás volt jellemző. Ez a helyzet csak az utóbbi néhány évben változott pozitívan, amikor is a kormány és az Európai Unió által biztosított pályázati lehetőségek - mint a Széchenyi-terv és a Phare-programok - áldásai Hajdúnánást is elérték. A város fejlesztési lehetőségeiről a helyi önkormányzat képviselőivel, sikeres üzletemberekkel, szakemberekkel, civil szervezetekkel folyamatosan tárgyalunk. Ennek koncepcióját most alakítjuk, jelen hozzászólásomban ennek csak néhány elemét emelem ki.

Legfontosabb a város bekapcsolása az ország és Európa közlekedési hálózatába. Hajdúnánás része lehet annak a kereskedelmi hídnak, ami az Európai Unió koncepciója szerint Ukrajna és a Nyugat között jönne létre. E szándékot erősíti az M3-as autópálya megépítése, ami nemcsak a régió, hanem hazánk és a Nyugat közlekedési folyosójára fűzi föl Hajdúnánást.

A város infrastrukturális helyzetének javulása is indíthatja a fejlesztési lehetőségeket, hiszen a közeljövőben Hajdúdorog városával közösen elnyert kormányzati céltámogatással közel 2 milliárd forint értékben szennyvízcsatorna-hálózat és szennyvíztisztító épülhet. Amennyiben a város infrastrukturális helyzete javul, akkor a gyógy-idegenforgalmi tervek is megvalósulhatnak.

A megye területfejlesztési koncepciója is számol Hajdúnánás termálvízkincsével, így ez azt jelenti, hogy a jövőben nemcsak a hajdúszoboszlói vagy debreceni gyógyvíz felhasználása fejleszthető. Ez fontos lépés Hajdúnánás jövője szempontjából. Örvendetes a Széchenyi-terv pályázati forrásából most támogatott 320 millió forintos fürdőfejlesztés. Elsődlegesen fontos a medencék vízforgatóval és tisztítóval történő kiépítésének műszaki megoldása. Az idegenforgalmi-gyógyászati tevékenységhez szorosan kapcsolódnia kell a szállodafejlesztéseknek is. A helyi középiskolákban idegenforgalmi képzés biztosítása lehetséges, ennek lépései már megtörténtek, így a jövőben jobban kell majd kapcsolni adott esetben a helyi kulturális hagyományokat és programokat is a meglévő vonzerőhöz.

A nánási iparművészeti vásár, a szüreti sokadalom, a regionális vállalkozói és gasztronómiai napok, a lovasbemutatók és a vidám színpadok regionális fesztiválja számos vendéget csalogathat a városba. A városi önkormányzat Tourinform-irodát is működtet, ahol folyamatosan bővül a helyi kiadványok száma. Ezen a területen nagy segítsége a városnak a számos helyi kulturális egyesület, a szellemi műhely, a város egész civil társadalma.

A város megtartó erejének növelése szempontjából az ipar, a mezőgazdaság és a munkahelyteremtés szerepe rendkívül fontos. Az első önkormányzati ciklusban helytelen döntés volt, hogy a rendezési tervben az iparfejlesztésre alkalmas területeket kárpótlásra jelölték ki. Ezeket a területeket közművesíteni lehetett volna, amit akkor a területfejlesztési tanács is nagymértékben támogatott. Mivel ez akkor nem történt meg, beszűkült az önkormányzat lehetősége. Most feltétlenül el kell kezdeni az iparfejlesztésre alkalmas területek feltárását.

Hajdúnánás alapvetően mezőgazdasági város. A kárpótlással elaprózódott birtokviszony alakult ki. Mára a családi gazdaságok mellett kevés koncentrált agrárgazdálkodás működik. Nemcsak termelésre, hanem a termékek feldolgozására és szemléletváltásra is szükség van. A város fejlesztési koncepciójában a mezőgazdaság mellett a feldolgozóipart és a szolgáltatás erősítését, továbbá az oktatás mezőgazdasági irányultságát kell figyelembe venni. Az oktatás területén ez a törekvés folyamatos, de a feldolgozóipar és a szolgáltatás területén még sok a feladat.

Az előttünk álló sok feladat közül kiemelésre érdemes az ipari és mezőgazdasági park megvalósítása. Ez számos felvetett problémán segítene, hiszen átalakítaná az ipar és a mezőgazdaság struktúráját, enyhítené a munkahelyteremtés problémáját, és fizetőképes keresletet teremtene. Itt nem az ipari park elnevezés a fontos, de az biztos, hogy a város nem indulhat el a fejlődés útján ipartelepítésre alkalmas terület nélkül. E törekvés megvalósításának célja magyar és külföldi befektetők meghonosítása. További feladat, hogy a Hajdúnánásról kivonult General Electric Részvénytársaság vezetésével folyamatosan egyeztetni kell, hogy gondoskodjanak a telephely hasznosításáról. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Tisztelt Ház! Ezeknek a szándékoknak a megvalósításához széles körű párbeszédre, a szakemberek tudásának felhasználására van szükség. Tisztelt Képviselőtársaim! Kérem tisztelt mindnyájukat, hogy munkájukban, lehetőségeik között, támogassák Hajdúnánás fejlődését.

Megtisztelő figyelmüket köszönöm.

 




Felszólalások:  Előző  218  Következő    Ülésnap adatai