Készült: 2024.09.19.09:14:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

229. ülésnap (2009.10.08.), 44. felszólalás
Felszólaló Tóth József (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:57


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓTH JÓZSEF (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Úgy mondják, hogy a jó költségvetési politika érzékeny az embereket foglalkoztató ügyekre, az őket érintő problémákra. Nekünk, politikusoknak hallani, érteni kell az embereket foglalkoztató gondokat, és nekünk, akik a köz ügyeinek intézésére vállalkoztunk, mert erre bennünket választottak, keresnünk kell a jó megoldásokat a polgárokat, az embereket nyomasztó, a hétköznapi életüket befolyásoló, a hangulatukat rontó eseményekre. Két dolog az emberek életében bizonyosan nagyon fontos még a válság közepette is: a saját egészségük és a biztonságuk. Igen, a biztonságuk, benne a közbiztonság, az egyéni, családi és a vagyonuk biztonsága. A közbiztonság ugyan szubjektív érzés, de keményen hat a közérzetre, azt befolyásolja, a mindennapi hangulatot, és ahol biztonság és ezzel együtt rend van, ott az emberek optimistábbak, bizakodóbbak is.

A 2010. évi költségvetés prioritásként kezeli a biztonság ügyét. A Bajnai-kormány szeptember elején meghirdette a közbiztonsági csomagot, amely intézkedések tíz pontja a rendteremtés programja. E célok elérését szolgálja a költségvetésben az az előirányzat-többlet, amely mintegy 12 százalékos pluszforrást, mintegy 22 milliárd forinttal több pénzt biztosít a rendészeti feladatokra. Az önkormányzatok működését is közvetlenül érinti az intézkedések sora, érdemes hát egy pici figyelmet fordítani a települési közbiztonság kérdésére.

A felismerés megszületett végre a rendvédelmi szervekben és berkekben is, hogy a biztonság erősítésében a legfőbb szereplő a rendőrség, de nem egyedüli szereplő. Valóban a rendőrség nem tud egyedül sikeresen fellépni a bűnözés ellen a közbiztonság érdekében. Hosszabb távon tehát el kell fogadni, hogy a közbiztonság, különösen pedig a települések közterületi rendjének a biztosítása nemcsak a rendőrség feladata. Ez a helyi önkormányzat, a helyi közösség ügye és felelőssége is, ezért fontos, hogy a rendőrség nyitottabban, egyúttal szorosabban együttműködjön mindazokkal, akik egy-egy településen felelősséggel tartoznak a közrend és a közbiztonság megteremtéséért. A rendőrség megerősítése mellett és nem ellenére egyre nagyobb szerepe van az önkormányzatok rendészeti tevékenységének. Én személy szerint vallom, hogy olyan lesz egy település lakóinak hétköznapi biztonsága, mint amennyire hajlandók az ott élők tenni érte, mint amennyire hajlandók közreműködni abban.

Szerintem mindannyiunknak van felelősségünk a nagyobb közbiztonság megteremtésében. A rendfenntartás állami monopólium, ezért a kormány a rendőrség és az önkormányzati rendészet megerősítésével tesz a közbiztonság javításáért. Nagyobb rend azonban elképzelhetetlen a polgárok személyes felelősségvállalása, aktívabb közreműködése, jelentősebb szerepvállalása nélkül. Szemléletváltás szükséges tehát ezen a területen is, hogy a "ma te, holnap lehet, hogy én leszek sértett" egy új viszonyulást, egy új szemléletet jelentsen. Nem elfordulni kell, hanem szóvá tenni, jelezni, megelőzni az ilyen ügyeket, amelyek az embereket a hétköznapi életükben negatív módon érintik.

A legjobb felderítés tehát nem más, mint a megelőzés. Itt van feladata az önkormányzati képviselő-testületeknek is a szemléletváltás erősítésében, a lokálpatrióta összefogás megteremtésében. Láthatjuk egyébként, hogy az elmúlt hónapokban több önkormányzat is keresi a megoldást a saját maga településén tapasztalt helyi problémákra. Miskolcon városőrséget működtetnek, Debrecenben rendőrökkel közterület-felügyeletet hoztak létre, Új-Budán önkormányzati rendőrség modellt dolgoztak ki, Polgáron, az én városomban seriffrendszer bevezetésével próbálkoznak.

A program tíz pontjából három pont közvetlenül is érinti az önkormányzatok mindennapi életét, és jelenthet számukra előrelépést. Első lépcsőfok ez az önkormányzati rendőrség létrejöttének a helyi önkormányzat által működtetett közbiztonság önálló megszervezésének az irányába ható kezdeményezés. E három ponton belül létrejöhet a településőrség, a településőrök foglalkoztatásának a költségét a költségvetés állja, a bért, a járulékot és a felszerelés költségét is. A településőrök tevékenységét az önkormányzatok irányítják, a bűnmegelőzésben együttműködnek a rendőrséggel, segítik a közterület-felügyelők munkáját, közreműködnek a közvagyon, a játszóterek, templomkertek, közparkok, temetők védelmében, segítenek a jegyzőnek az önkormányzati rendeletek betartásában, tűzvédelmi, köztisztasági, szabálysértési, megelőzési, közintézmény-biztonsági ügyekben.

Szerepet vállalnak a települési programok, rendezvények biztosításában és fenntartásában. Ha szükséges, ha indokolt, a közlekedési baleseteknél a forgalomirányításban, esetleges katasztrófahelyzeteknél részt vesznek az összehangolt segítségnyújtásban, az élet- és vagyonmentésben, a helyreállítási munkálatokban. Megtörténik e program keretében a jegyzők megerősítése, a kis értékű szabálysértési ügyekben szabálysértési nyilvántartás bevezetésére kerül sor. Ugyanakkor mára az is világossá vált, hogy a szabálysértések eljárási rendje kiemelkedő problémát jelent, hiszen a tulajdon elleni szabálysértések száma a kis értékű lopások körében jelentősen nőtt az utóbbi időben. Az ismeretlen elkövetők kilétének a megállapítására a hatékony eljáráshoz, a szükséges felderítéshez a jegyzők nem rendelkeznek kellő eszközökkel, speciális szaktudással, ez irányú tevékenységük nem hatékony, így további mélyreható változásokra van szükség a jövőben.

E program keretén belül kiemelt támogatást és figyelmet is kap a polgárőrség; 2010-ben a költségvetésben háromszoros támogatás, 750 millió forintos támogatás illeti majd meg a polgárőrséget, ezúttal megváltozik a támogatás formája is, hisz ez év őszétől azon polgárőrszervezetek jutnak a kormány közvetlen támogatásához, akik a helyi rendőrséggel közösen együttműködve meghatározott közterületi járőrözést hajtanak végre.

(10.40)

Szeretném itt is elismeréssel illetni a polgárőrök munkáját. Köszönet annak a 80 ezer önkéntesnek, akik civilként dolgoznak, tevékenykednek mindennapi biztonságunk érdekében.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A közbiztonsági program következetes végrehajtása szükséges, nagyon fontos. Fontos, hogy ne halkuljon el a szó, nehogy kipipálják a feladatot az apparátusok. A települési közbiztonság ügyét következetesen és állhatatosan vigyük tovább, hajtsuk végre ezt a közbiztonsági programot! A közbiztonság erősítése érdekében eddig tett kormányzati intézkedések jók, az irány helyes, de véleményem szerint még nem elég mélyreható, nem elég bátor, és nem túl gyors ütemű. Folytatni kell! Az eddig megtett lépések szükségesek, de nem elégségesek. Tovább kell menni a szabálysértési eljárások egyszerűsítésében, tovább kell menni a hatékony intézkedések megteremtésében, és tovább leginkább a megelőzésben.

A kormány célja is az, hogy létrejöjjön egy modern közbiztonsági rendszer Magyarországon. Eredménynek tartom, hogy az első cölöpöket sikerült lerakni a településőrség létrehozásával, ezután következzen, következhet az önkormányzati rendészet, majd a lakosságnak számadással tartozó, önálló települési őrség létrehozása. Személy szerint én azt jósolom, hogy néhány éven belül létrejöhet akár egy amerikai seriffrendszerhez is hasonlítható, települési közbiztonsági háló a rendőrség, az önkormányzatok és a civilek - benne polgárőrök, önkéntesek, természetvédők - összefogásával, munkájuk összehangolásával. Azért, mert ezt a 2010-es költségvetési törvényben én látom, ennek a lehetőségét megteremteni vélem, ezért azt támogatni fogom.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai