Készült: 2024.04.26.11:48:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

95. ülésnap (2019.11.20.), 17. felszólalás
Felszólaló Dr. Keresztes László Lóránt (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:20


Felszólalások:  Előző  17  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT, az LMP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, tisztelt elnök úr, a lehetőséget. Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszter Asszony! Hadd kezdjem azzal, hogy a házvezetést bírálni nem lehet, nem is áll szándékomban, de én úgy gondolom, hogy dicsérni igen. Én mindenképpen szeretnék megemlékezni arról, hogy elnök úr kritikával illette az egyik kormánypárti képviselőt, aki eltért a tárgytól Boldog képviselő úr szakmai bekiabálását követően. Ugyanakkor annyit engedjen meg, elnök úr, hogy én azt gondolom, az ellenzéki képviselők is, mindahányan vannak, a magyar csapatnak drukkolnak, csak nyilván szeretnénk győzelmeket, szeretnénk minél több győzelmet látni, ha már a kormány ennyi pénzt költ a futballra (Dr. Varga-Damm Andrea: Igen, ha már ennyit költ!)  és akkor elnézést kérek, hogy én magam is eltértem a tárgytól.Köszönöm szépen ellenzéki képviselőtársaimnak a hozzászólásokat. Nyilván sokadik felszólalásként hátránya is van annak, hogy nem az elsők között tudok felszólalni, nagyon sok mindent, amit szerettem volna elmondani, már elmondtak, de én úgy gondolom, hogy ebben az esetben mindenképpen pozitív az, hiszen szinte mindenre, ami legfontosabb, a hátrányaira, illetve a legfontosabb veszélyeire a törvényjavaslatnak már így szakmai alapon felhívták a figyelmet.

Szeretném megköszönni miniszter asszony bevezetőjét. Elhangzott kritika, hogy 19 percben nem került sor mindenre, illetve nem feltétlenül arról esett szó, ami a lényege a törvényjavaslatnak. Hát, én azt gondolom, hogy egy ilyen hatalmas törvényjavaslat kapcsán esélytelen akár 19 percben, akár, mondjuk, dupla annyi időben erre kitérni. Ugyanakkor amellett nem szeretnék elmenni, hogy miniszter asszony erőteljesen politizált a felszólalásában. Persze, egy miniszter részéről abszolút nem hátrány, csak úgy érzem, hogy itt nem a pártpolitikát kellett volna bekeverni.

Szinte minden előttem felszólaló felhozta azt a hosszú-hosszú vitát, ami az elkülönült közigazgatási bíráskodás rendszerének a bevezetésekor zajlott, ugyanakkor azt gondolom, hogy nem az ellenzéket kell kritikával illetni ebben a folyamatban. Amikor a Fidesz-kormány először ezt a rendszert elindította és éppen adott esetben, abban a stádiumban, amikor nem volt meg a kétharmad, akkor, lám-lám, tudott egy olyan szakmai konzultációt folytatni, amiben egyébként pont az LMP akkori frakciója részt is vett. Én úgy gondolom, hogy valóban az ellenzéki képviselők bebizonyították azt, hogy nem önmagában ördögtől való volt az elkülönült közigazgatási bíráskodás rendszerének a bevezetése, de az úgy, ahogy megtörtént, és úgy, ahogy előterjesztették, semmilyen szinten nem ezt a célt szolgálta, ott valóban nagyon komoly jogállamisági aggályok merültek fel, ahogy például elmondta ezt Arató képviselő úr is. Ugyanakkor az LMP is rengeteg módosító javaslatot benyújtott abban a fázisban, abban a vitában, és ezeket a kormány igazából érdemi vita nélkül lesöpörte. Úgy gondolom, semmiképpen nem az ellenzéket kell egy ilyen expozéban kritikával illetni.

Varga-Damm Andrea képviselőtársamra szeretnék reagálni. Ő nagyon komoly szakmaisággal ismertette, illetve kritizálta ezt a törvényjavaslatot, és nagyon fontos volt az az egyébként sokadszor elmondott kritikája, hogy ez a jogalkotási rend kicsit kaotikus, tehát mondhatjuk, hogy zűrzavar van ebben a rendszerben. Nyilván a miniszter asszony teljesítményét utólag majd ez alapján is meg fogjuk tudni ítélni, hogy sikerüle egy kicsit rendet vágni ebben a rendszerben. Én azt gondolom, hogy ezt minimum mindenki el is várja a miniszter asszonytól, az elődeivel összevetve, hogy legyen egy kicsit nagyobb fegyelem és rend ebben a jogalkotási rendben. Nyilván az teljesen elfogadhatatlan, hogy folyamatosan módosított jogszabályokat kell újra és újra, akár hetes, néhány hetes eltéréssel újra tárgyalni és módosítgatni.

Na, akkor mondok valamit, amivel egyetértek az elhangzottakból, illetve a javaslatból vagy ahhoz kapcsolódó javaslatok közül, ez mindenképpen a bírák illetményének a rendezése. Ez egy nagyon-nagyon komoly adósság. Varga László képviselő úr kifejezetten utalt is erre. Az LMP is teljesen egyetért azzal, hogy ezt meg kell tenni. Ez egy nagyon fontos lépés, amit mi összességében mindenképpen támogatni is szeretnénk. Varga képviselő úr nyilván nem véletlenül kérte azt, hogy erre valamilyen módon külön lehessen véleményt nyilvánítani. Én azt gondolom, ez a mi szándékunk is, hogy emellett mi szeretnénk letenni a voksunkat, ugyanakkor ebben a rendszerben ez nehezen lesz megoldható, tehát én köszönöm Varga képviselő úrnak is a hozzászólását.

Az is elhangzott már, azt hiszem, képviselő asszony részéről, hogy az utolsó pillanatban, a téli időszak előtti benyújtási cunamiban jött ez a hatalmas, óriási jelentőségű törvényjavaslat, és gyakorlatilag az eltelt néhány napban idő sem volt arra, hogy ennek a bírálatára, kritikájára rendesen felkészüljenek akár az ellenzéki képviselők, akár egyébként a kormánypárti képviselők megismerjék azt, hogy mire adják majd valószínűleg a szavazatukat. Hát, egy ilyen javaslatot nem a frakciófegyelem alapján illik támogatni, hanem akkor, amikor a meggyőződésük azt támasztja alá, hogy az a magyar társadalom érdekét szolgálja. Ugyanakkor arra fel kell hívni a figyelmet, hogy azzal együtt, hogy nagyon szűk volt az idő ennek a rendkívül szerteágazó javaslatnak a megismerésére, még konkrétan a törvény által előírt honlapon sem került ez feltüntetésre, tehát elmaradt a törvény által előírt egyeztetés. Azt gondolom, ez viszont egy súlyos kritikája, és miniszter asszony mondhatja, hogy ez egy apró probléma, de mégiscsak konkrétan egy törvényi előírás elmulasztása.

Mindenképpen  és ez talán nem hangzott el, de nyilván levezethető az eddigiekből, amit elmondtam  súlyos hátránya a javaslatnak, hogy a kihirdetés és a hatályba léptetés között nagyon-nagyon kevés idő fog eltelni, és kérdéses a közigazgatási és a bírósági szervezetrendszer felkészülése. Továbbá a javaslat nem támasztja alá minden kétséget kizáróan, hogy a bírósági eljárások gyorsabbak, hatékonyabbak lesznek azáltal, hogy a bírósági szervezetrendszer nagy része átalakul, ugyanakkor az átalakítás és az átszervezés nagyon sok új feladatot ró az amúgy is leterhelt bírósági szervezetrendszerre, nem beszélve annak a hatalmas nagy átfogó átalakításnak a költségeiről.

További kritikájaként fogalmazható meg az egyfokú közigazgatási rendszernek, hogy a közigazgatási határozatok bíróság előtti keresettel történő megtámadása költségesebb, és az eljárás hosszabb lesz, mint a kétfokú rendszerben a fellebbezés előterjesztése, és ez hátrányosan fogja érinteni az érintetteket, hátrányosan fogja érinteni. Egyrészt nagyon sok képviselőtársam, szinte minden előttem szóló ellenzéki képviselőtársam felhívta a figyelmet erre a bizonyos rendelkezésre, hogy az Alkotmánybíróság tagjává megválasztott személy a hivatalba belépését követő 30 napon belül kérheti a bírói kinevezését. Mi úgy gondoljuk, hogy ez egy rendkívül veszedelmes előterjesztés, és annak ellenére, hogy mi ezt a javaslatot, egyébként az Arató képviselő úr által a DK álláspontjaként ismertetett hozzáállásnak megfelelően mi is el fogjuk utasítani, de mi annyira komolynak tekintjük ezt a problémát, hogy erre módosító javaslatot is nyújtunk be. Ez a legsúlyosabb, legfájóbb pontja ennek az egész javaslatnak. Tehát a lényeg az, hogy az LMP módosító javaslatot fog benyújtani, hogy ez a pont kerüljön ki.

Tökéletesen egyetértek ellenzéki képviselőtársaimmal, hogy mi lehet a szándéka ennek a rendelkezésnek. Nagyon komoly aggályaink vannak annak kapcsán, hogy a Kúriára olyan bírók kerülhetnek, akiknek nincs is gyakorlatuk. Bizony ezek a rendelkezések megkérdőjelezik mind a bíróságok, mind az Alkotmánybíróság függetlenségét, és fennáll a veszélye, hogy a bírósági rendszer, a Kúria és az Alkotmánybíróság átpolitizálttá válik.

Tehát én azt tudom mondani, hogy az LMP erre a javaslatra nagyon határozottan nemet fog mondani. Ugyanakkor azt szeretném ismét aláhúzni, amit Varga képviselő úr is kért, illetve javasolt, hogy nagyon jó lenne, ha a bírák illetményének a rendezése valamilyen elkülönült rendszerben úgy kerülhetne a Ház elé, hogy azt az ellenzéki képviselők is  mint egy rendkívül fontos javaslatot és egy nagyon-nagyon hosszú ideje fennálló mulasztást  szavazatukkal támogatni tudják, de ezt a javaslatot az LMP el fogja utasítani. Köszönöm szépen. (Taps az LMP padsoraiban.)

(10.20)




Felszólalások:  Előző  17  Következő    Ülésnap adatai