Készült: 2024.09.20.19:13:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

208. ülésnap (2001.05.11.), 104. felszólalás
Felszólaló Szilágyiné dr.Szemkeő Judit
Beosztás szociális és családügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 10:39


Felszólalások:  Előző  104  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZILÁGYINÉ DR. SZEMKEŐ JUDIT szociális és családügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselők! A mai napon politikai vita tárgyává vált egy olyan probléma, melynek megoldása össztársadalmi érdek, melyre vonatkozóan a kormány sokat tett, és minden megvalósítható, hatékony eszközt kínáló javaslatot szívesen fogadna. Ilyen javaslatokat vártam most is. Sajnálattal kell megállapítanom, hogy az ellenzék részéről elhangzott vélemények bővítették ugyan a valós megoldások körét, de új ötletekkel nem nagyon szolgáltak.

 

(14.50)

 

Ugyanakkor örömömre szolgál, hogy támogatják a kormány programját. (Bauer Tamás: Ezt hol hallotta?)

Néhány felvetésre tételesen reagálni szeretnék, az áttekinthetőség kedvéért három csoportra osztottam a választ. (Dr. Gál Zoltán: Azért ez túlzás!) Az első körben szeretnék reagálni azokra a felvetésekre, amelyekkel kapcsolatban kötelességemnek tartom, hogy az információhiányt pótoljam. A második csoportba azokat a javaslatokat soroltam, amelyek kevéssé támogathatók. És végül azokra a felvetésekre reagálok, amelyeket, úgy érzem, a kormányprogram teljesít.

Az első körbe tartozik: Béki Gabriella képviselő asszony azt vetette fel, hogy három éve nem rendezett a szegénységgel kapcsolatban vitanapot a kormány. (Béki Gabriella: Én?) Itt elhangzott, nézze meg, képviselő asszony! Egy éven belül volt itt egy vitanap, amelyen ez a bizonyos dokumentum meg is született. A vitanap címe volt: "Utak és lehetőségek a szegénység visszaszorítására". Nagyon sajnálom ma is, hogy az ellenzéki képviselők meghívásunknak nem tettek eleget (Béki Gabriella, Bauer Tamás: Mert nem kaptuk meg!), és nem jöttek el.

A következő, amit szeretnék elmondani: Kósáné Kovács Magda képviselő asszony aggodalmát fejezte ki azon 500 ezer magyar állampolgár miatt, akiket nem talált a különböző statisztikákban. Aggodalmát osztom, mert ha csak egyetlenegy olyan ember is van, aki az ellátási rendszerből kimarad, akkor a környezetében hiba történt. Ugyanakkor szeretném fölhívni a figyelmét arra, hogy a statisztikák eléggé furcsák. Van egy munkanélküliségi statisztika, amely a KSH által mért munkanélküliséget összeveti a regisztrált munkanélküliek számával. És az a megdöbbentő adat, hogy az önmagukat munkanélkülinek vallók száma jóval alacsonyabb, mint a regisztrált munkanélküliek száma.

Ugyanis a KSH kérdése az, hogy legalább heti öt órát dolgozik-e. Erre nagyon sokan azt válaszolják, hogy többet, de a regisztrációban szerepelnek. Sajnos, ez a helyzet, de nagy baj, hogy ez a helyzet, és teljesen egyetértek az aggodalommal.

A másik csoportba sorolom, amelyekkel nem tudunk azonosulni: a Szocialista Párt részéről elhangzott, hogy a kiegészítő családi pótlékot vissza kell keresztelni gyermekvédelmi támogatássá - nem javasolom. Nagyon rossz az üzenete annak, hogy gyermekeket védeni kell esetleg a saját családjukban. Azt hiszem, hogy a családok támogatása, kiegészítő családi pótlék szebb, de nem lényeges különbség. Ugyanakkor azt nagyon sajnálom, hogy még mindig nem értették meg, hogy az iskoláztatási támogatás a gyerek szempontjából fontos. Nagyon fontos a gyerek szempontjából az, hogy minden lehetséges eszközzel őt az iskola közelébe vigyük. És ebben, azt hiszem, mindannyian egyet kell hogy értsünk.

A következő, amivel nem tudok azonosulni, a gyes összegének emelése. Nem azért, mert a gyes összegéből a családokat el lehet tartani; nem azért, mert a családok számára ilyen módon lehetőséget biztosítunk jómódú létre, hanem azért, mert a választás lehetőségét, amit képviselő asszony is hangoztatott, nagyon-nagyon fontosnak tartjuk, azt, hogy magas segélyösszeg miatt egyetlen nőt se kényszerítsen a férje vagy partnere arra, hogy újabb gyereket szüljön és otthon maradjon.

Most jönnek... - csupa olyan dolog hangzott el, amelyek a kormányprogramhoz kapcsolódnak, tehát nagyon jó, ha erre fölhívom a figyelmet. Először is Kovács Tibor képviselő úrnak mondom: hiányolta, hogy nincs itt a miniszter úr, és egy olyan pápai enciklikai idézetet adott, amelyre fölhívta a figyelmem. Ennek a bizonyos kiadványnak az elején a pápai enciklikai idézet szerepel. (Felmutatja.) Szeretettel átnyújtom ezt a kiadványt, miniszter úr írta alá.

Azt felvetette, nagyon fontos lenne, hogy ne legyenek leszakadó emberek, leszakadó térségek. Teljesen egyetértünk. Csak azt nem tudom, hogy '94 és '98 között ezt miért nem valósították meg. Felelősségem teljes tudatában kijelentem, hogy ha '98-ban ilyen országot adtak volna át, akkor semmit sem rontottunk volna el. Kimondta azt is, hogy programunkat akarják folytatni, segély helyett munkát. Azt hiszem, minden dokumentumban ez szerepel, köszönöm ezt a megerősítést.

Hagyni kell azokat, szintén képviselő úrtól idézek, hagyni kell fejlődni azokat, akik tudnak és akarnak fejlődni. Ugye, képviselő úr, ezt a családokra vonatkozóan is így gondolja, és ezzel támogatja a családi adókedvezmények rendszerét.

Béki Gabriella képviselő asszony a szociális ellátási hálózatok szükségességére hívta föl a figyelmet. Fölhívom a figyelmét most én arra, hogy egy jelzőrendszeres idősellátás működik, most írtunk ki pályázatot. (Béki Gabriella: Egy az egész országban?) Nem, nem! Rendszer, kérem, nagyon sokan pályázhattak. Remélem, hogy az ismeretségi körében, a területen akiket ebben segíteni akar, szintén pályázásra biztatott.

Iványi képviselő úr az elmeszociális intézmények problémáit vetette fel. Teljesen egyetértünk, éppen ezért írtunk ki ebben az évben ilyen típusú intézmények létesítésére pályázatot. Ugyanakkor arra is fölhívnám a figyelmét, hogy a szociális törvény módosítása a kormány előtt van, és pontosan olyan módosítások szerepelnek benne, mint amiket felvetett.

A szegényekkel kapcsolatos kezelési problémákra vonatkozó megjegyzései sajnos igazak. De ezen önmagában a kormány nem tud változtatni.

A következő kérdés, itt elhangzott, hogy csökkenteni kell a társadalmi feszültségeket, és a legfelső és legalsó decilisek, azaz a legrosszabbul és a legjobban élők közötti különbséget csökkenteni kell. Igaza van, képviselő asszony, '99-ig nőttek a különbségek, de mivel egyetértünk, mi is arra törekedtünk, hogy ez a különbség csökkenjen, erősítsük a középosztályt. Ez meg is történt.

A nyugdíjasokkal kapcsolatban felmerült ez a bizonyos 5 ezer forintos kiegészítő támogatás. Nagyon sajnálom, hogy nem kaptak időben választ, de azt hiszem, hogy a válasz elmaradása nem hazugság; főleg akkor, ha a legkisebb nyugdíjjal rendelkező is több mint 7 ezer forintot kapott az 5 ezer helyett.

A nulla kulcsokkal kapcsolatos felvetésre azt mondom, hogy az EU-tárgyalásokon ezek a problémák szerepelnek, és bízom benne, hogy a tárgyalások során el is tudjuk érni, hogy mentességet kapjunk az áfakulcsok emelése alól.

Csákabonyi képviselő úr azt mondta, hogy a nyugdíjasok problémáját csak velük együtt lehet megoldani. Teljesen egyetértünk, éppen ezért mindenben egyeztettünk az Idősügyi Tanáccsal, amely az idősek képviselője. Továbbá fölhívnám a figyelmét arra, hogy az Idősügyi Tanács most készíti el az idősügyi chartát, amelyet széles társadalmi vitára fogunk bocsátani. Remélem, segít nekünk abban, hogy minél több nyugdíjas ezt megismerje és véleményezze. Várjuk a véleményeket.

Gál Zoltán képviselő úr felvetette a közbiztonság kérdését. A Fidesz-program középpontjában a rend, a közrend fontossága áll. És ha megnézi azt a háttérelemzést, amely a mai vitanapra készült, a 34. oldalon meg fogja találni mindazt, amit ön felvetett.

Hegyi képviselő úr, teljesen egyetértünk, mi sem akarunk olyan társadalmat, amelyben csak a törtetőknek van jövőjük. A szociális biztonság - éppen az ön által is felvetett nemzetközi példáknak megfelelően, a Szociális Charta aláírásával is igazolva - nagyon fontos a számunkra. Biztosítani kívánjuk mindenki számára a megfelelő jövőt, nemcsak a törtetők számára. Kérem, segítsenek önök is abban, hogy ez meg is valósuljon.

Végezetül tehát összefoglalásként szeretném elmondani, hogy köszönöm mindazokat a véleményeket, amelyekkel segítenek nekünk a kormányzati munkában. Remélem, hogy a véleményeken kívül aktív munkával is segítik mindazon javaslatunk, jogszabályunk és indítványunk megvalósítását, amelyekkel Magyarországon vissza kívánjuk szorítani a szegénységet. Ez mindannyiunk érdeke, az egész társadalom érdeke, és senki sem mehet el a probléma mellett úgy, hogy ezt nem figyeli és nem segíti mindazokat, akik rászorulnak. Ebben együttműködésre van szükség, és bízom benne, hogy az itteni vitanap ezt igazolta, hogy önök nekünk ebben segíteni fognak.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

 

(15.00)

 




Felszólalások:  Előző  104  Következő    Ülésnap adatai