Készült: 2024.09.21.08:56:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

117. ülésnap (2007.12.04.), 196. felszólalás
Felszólaló Tatai-Tóth András (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  196  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TATAI-TÓTH ANDRÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az elmúlt hetekben volt alkalmam Hajdú-Bihar megyébe látogatni, és azt az egetverő nyomort nem tapasztaltam sem Debrecen városában, sem a környezetében, amiről a képviselő úr az imént beszélt. Természetesen nyilván lenne a pénzt hova költeni abban a térségben is, de azért ne feledkezzünk meg arról, hogy Budapestről autópályán alig két óra alatt Debrecenbe lehet jutni, és a térség esélyei nagymértékben változtak ezzel.

Az imént Pápa város polgármestere az önkormányzatok finanszírozásáról szólt, utalva arra, hogy ha a hallgatók, a nézők csak Botkáné képviselőtársam véleményét hallották volna, akkor nagyon örülhetnének. Azt gondolom azért, hogy nem baj, ha a parlamentben elhangzik az is, hogy valamit meg tudtunk oldani, és nem csak világvége-hangulatot gerjesztünk, mert az sem felel meg a mindennapok valóságának. A képviselő úr pontosan tudja, hogy az önkormányzatok finanszírozását nem csupán a normatívákon keresztül lehet mérni.

A költségvetésben szereplő oktatási és egyéb normatívák a rendelkezésünkre álló forrásokat osztják szét az önkormányzatok között, és meg kell említeni azt, hogy az általános vita során magam is elmondtam, hogy bizony a 17 évvel ezelőtt kialakított önkormányzati finanszírozás, különösen az oktatásfinanszírozás, radikális megújításra szorul. Rendkívül sok igazságtalan elemet tartalmaz, a források elosztásánál, akárhogyan nézzük, mindig azért a nagyvárosok kerülnek ki győztesen, és a kistelepülések, az imént említett hátrányos helyzetű térségek pedig mindig vesztesei a forrásszabályozásnak, forráselosztásnak.

Ezen próbáltunk meg a módosító indítványokkal - a rendelkezésünkre álló forrásokon belül - valamilyen megoldást vagy megoldáshoz közelítő javaslatot tenni, nem állítva azt, hogy az egész rendszer elavultságát, az oktatásfinanszírozás feszültségeit a mostani javaslataink megoldják. Ebben a következő időszakban számítanánk az önök segítségére, közreműködésére, hogy valódi, hosszú távon érvényes megoldásokat találjunk, hiszen egy-egy gyerekre a hátrányos helyzetű térségekben több százezer forinttal kevesebbet tudnak oktatási célra fordítani, mint mondjuk, a fővárosban vagy adott esetben Pápán. Tehát rászorul a javításra a rendszer.

A képviselőtársaim elmondták azokat a konkrét javaslatokat, amelyeket benyújtottunk, és amelyekhez az önök támogatását kérjük a közoktatás, a felsőoktatás területén. Ezekről én most nem szólnék, én is hadd térjek ki a rendelkezésemre álló rövid idő következő részében a választóterületem egy súlyos gondjára. Jó néhány településen, például Mocsa községben, Kocs községben, Naszályon a helyi kutakból származó ivóvíz egészségtelen, éppen most tiltotta be a népegészségügyi szolgálat - a tisztiorvosi szolgálat - az egyik községben, Mocsán az ivóvíz kisgyermekeknek történő adását. Ugyanakkor a megyében néhány kilométerre ezektől a településektől rendelkezésre áll kifogástalan minőségű, nagy mennyiségű karsztvíz, amelyet néhány kilométer vezeték kiépítésével el lehetne juttatni az említett településekhez.

Erre adtam be módosító indítványt, a környezetvédelmi tárca belső forrásainak az átcsoportosítására. Bízom benne, hogy Fodor Gábor miniszter úr korábbi támogatása és megértése és a minisztérium segítsége lehetővé teszi, hogy az ivóvíz-beruházás megvalósuljon ezekben a községekben, és javuljon az ott élők ellátása, teljesüljön az az alapvető emberi jog, hogy egészséges ivóvízhez juthassanak Naszály község, Kocs és Mocsa és az e települések külterületein élő állampolgárok is.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

(Az elnöki széket dr. Áder János, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)




Felszólalások:  Előző  196  Következő    Ülésnap adatai