Készült: 2024.04.26.11:04:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

335. ülésnap (2013.12.10.), 60. felszólalás
Felszólaló Halász János (Fidesz)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 2:11


Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HALÁSZ JÁNOS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy a most tárgyalt javaslat kapcsán két szempontra hívjam fel a figyelmüket. Az első, hogy a magyar kormány egyik fontos külpolitikai célkitűzése az ország nemzetközi súlyának folyamatos növelése. Úgy gondolom, ez a kétoldalú szerződés, ahogy minden más nemzetközi megállapodás is, hozzájárul e fontos cél megvalósulásához.

A másik szempont, hogy az egyezmény a magyar-moldovai kapcsolatok fejlődésének egyik záloga, hozzájárul a két ország közötti együttműködés újabb területre történő kiterjesztéséhez. Az egyezmény kiemelt jelentősége, hogy a szerződő felek állampolgárai, biztosítottjai, gazdasági szerepvállalói számára kölcsönös előnyöket biztosít, fő célként általánosságban rendezve a kétoldalú szociális biztonsági kapcsolatokat, beleértve a kötelező nyugdíjbiztosítás keretében nyújtott ellátásokat, illetve a baleseti ellátásokat is. Az egyezmény fontos hozadéka, hogy a szerződő felek között fennálló gazdasági kapcsolatok kiteljesedését is elősegítheti, hiszen a másik államban végzett gazdasági tevékenységhez kapcsolódó munkaerő-áramlás tekintetében az adott személyekre alkalmazandó jogot is rögzíti.

Tisztelt Ház! Az egyezmény 2013. november 28-i aláírásával Magyarország kormánya már érvényre juttatta abbéli meggyőződését, hogy az egyezmény megkötése az ország állampolgárainak, gazdasági szerepvállalóinak érdekét szolgálja.

(12.50)

Mivel az egyezmény nemzetközi szerződésnek minősül, az Országgyűlés hozzájárulása szükséges kötelező hatályának elismeréséhez. A nemzetközi szerződés Országgyűlés által történő vizsgálata keretében mindenképpen szeretném kiemelni, hogy az egyezmény korszerűen szabályozza a kétoldalú szociális biztonsági kapcsolatokat, és a két ország közötti együttműködés elmélyítését oly módon mozdítja elő, hogy messzemenőkig figyelembe veszi minden érintett érdekeit.

Mindezek alapján kérem önöket, hogy támogassák az egyezmény jóváhagyására irányuló törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen a figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai