Készült: 2024.09.22.19:39:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

303. ülésnap (2013.09.17.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:57


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Szögezzük le az elején, és ebben talán egyetértés van, a kormány is kiáll a megváltozott munkaképességű emberek mellett, és minden eszközt felhasznál arra, hogy valóban munkával eltöltött életük legyen, munkához tudjanak jutni. De hadd tegyem hozzá, gondolom, azzal ön is tisztában van, hogy az a rendszer, amit önök működtettek, nagyon sok visszaélésre adott alkalmat. Ezt a rendszert tehát mindenképpen át kellett alakítani. Hogy annak minden elemében, minden pontján az átalakulás hogyan ment, az egy másik kérdés, de abban talán egyetérthetünk, hogy az a rendszer nagyon sok visszaélésre adott lehetőséget.

És akkor hadd tegyem hozzá, nemcsak azt a rendszert örököltük, amely a megváltozott munkaképességűek esetében visszaélésre adott alkalmat, hanem azt a rendszert is, amivel egyébként a munkához jutást elő lehet segíteni. Hadd utaljak arra, hogy a 2007-2013 közötti, a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatását elősegítő uniós támogatás rendszerét mi örököltük. Maguktól örököltük. Abban olyan keretek között és úgy lehet támogatást nyújtani, szerintem mindenki számára világos, hogy ezek rögzített keretek, nem nagyon lehetett 2010 után változtatni. Tehát azért azt hozzátenném, hogy mind a két esetben örököltünk egy visszásságokat is tartalmazó rendszert. Kettő: Örököltünk egy olyan finanszírozási rendszert is a fejlesztéseknél, ahol önök megkötötték a kezünket.

És hadd tegyem hozzá, ha már itt tartunk, hogy 2014-2020 között viszont már nekünk van lehetőségünk arra, hogy megtervezzük az uniós forrásokat. Ebben egyébként, részben foglalkoztatást elősegítően, kitüntetett szerepet kap az úgynevezett szociális gazdaság. A szociális gazdaság - persze Magyarországon a fogalmak általában keverednek - három alapvető dolgot jelent. Egyrészt jelenti a védett foglalkoztatást, ez kapcsolódik ahhoz a témához, amit ön is említett, tehát a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatását. Ez egy védett munkahely tulajdonképpen, hiszen nyilvánvalóan a piacon való verseny egy picit másabb. Tartalmazza az úgynevezett tranzitelemeket, tehát azokat, akik a munkanélkülilétből vagy akár a közmunkából mozdulnának el a piac felé, és ennek különböző önszerveződési formáit meg lehet teremteni. És tartalmazza a harmadik lábát, ami igazából a civil szektort érinti; tehát társadalmi célú vállalkozások, amit javarészt persze nonprofit szervezetek tudnak létrehozni, azoknak a támogatását.

A jelenlegi tervek szerint erre minimum 60 milliárd forint áll rendelkezésre, ez van betervezve a 2014-2020 közötti időszakra, és ennek jelentős része éppen az ön által is említett védett foglalkoztatást segíti elő. Nagyon bízunk abban, hogy most már, miután, ahogy említettem, 2014-2020 között a fejlesztési kereteket is meg tudjuk határozni, és nem köt minket az a rendszer, amit önök létrehoztak 2007-ben és azok az előírások - ön is tudja, hogy operatív programok és prioritások között elég nehéz átcsoportosítani menet közben -, olyan rendszert tudunk felépíteni, amely a szociális gazdaság keretében a védett foglalkoztatást is erősíti, és erősíti vele párhuzamosan egyébként a megváltozott munkaképességűek elhelyezkedését, hiszen talán ez a legeslegfontosabb pont.

(9.10)

Abban az egy pontban kétségtelenül egyet kell értenünk, hogy nyilvánvalóan a közszférának további lépéseket is kell tennie abban, hogy a megváltozott munkaképességűek a közszférában szélesebb körben tudjanak dolgozni.

Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps a kormányzó pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai