Készült: 2024.09.19.15:19:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

91. ülésnap (2003.09.30.),  5-8. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:22


Felszólalások:   1-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Gémesi György frakcióvezető-helyettes úr: “Ünnep vagy az önkormányzatok fekete éveö címmel. Képviselő urat illeti a szó.

 

DR. GÉMESI GYÖRGY (MDF): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A Magyar Demokrata Fórum által vezetett kormánykoalíció 1990-ben megalkotta a magyar önkormányzatokról szóló törvényt, melynek eredményeképpen a közel 1600 tanácsból megalakult körülbelül 3200 önkormányzat; 3200 közösség, mely azóta bebizonyította, hogy tud tenni és alkotni azért, hogy az a település, ahol él, az otthona legyen. Mint ahogy Tamási Áron is írja: “Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne.ö Mi magyarok szeretünk tartozni valahova. Tartozni családunkhoz, szeretteinkhez, közösségeinkhez. Szeretünk hazatérni, és örülünk annak, ha valami szebb lett és jobb lett ott, ahol élünk.

Fontos számunkra az is, hogy a környezetünk alakulásába, annak sorsába beleszólhassunk. Ennek lehetőségét teremtette meg az 1990. évi önkormányzati törvény; megosztotta a hatalmat a központi irányítás és a települések között. A települések bebizonyították, hogy tudnak élni a lehetőségükkel, és ezt tapasztalhatjuk a mindennapjainkban.

Ezek után a Magyar Országgyűlés tíz évvel az önkormányzatok megalakulását követően, 2000-ben törvényt alkotott arról, hogy szeptember 30-a legyen a magyar önkormányzatok napja. Ezzel is jelzéssel kívánt élni, hogy fontos számára a helyi demokrácia. Ennek látható jelét adta a 2001-2002. évi költségvetésben.

A 2002-es kormányváltás után joggal reménykedhettek a települések abban, hogy folytatódik az önkormányzatok helyzetbe hozása, hiszen az MSZP választási ígéreteiben - és ezt plakátok is hirdették - egyértelműen kifejezte, hogy több pénzt kíván adni az önkormányzatoknak.

Tisztelt Országgyűlés! Aki végigkövette az elmúlt év felszólalásait, és figyelte a sajtóban megjelent írásokat, azt tapasztalhatta, hogy nem volt olyan hét, amikor ne hangzott volna el az önkormányzatok válságos helyzetével kapcsolatos figyelemfelhívás. Ebben az évben - mindannyian tudjuk - közel 100 milliárd forinttal kevesebbet kaptak az önkormányzatok, melynek oka a kormány ígéretének újabb megszegése, melynek eredményeképpen a közalkalmazotti bérnövekmény kifizetésének egy részét az önkormányzatokra terhelte.

Tisztelt Államtitkár Úr! Nem erről volt szó. Ott voltam Lamperth Mónika miniszterjelölti meghallgatásán, ismerem korábbi, önkormányzatokkal kapcsolatos tevékenységét és felszólalásait, és fülemben cseng azon mondata, hogy a közalkalmazotti béremelés minden egyes forintját a költségvetés biztosítja. Mint tudjuk, ez már 2002-ben nem valósult meg, hiszen a decemberi bérek kifizetését áttolták 2003-ra, illetve a tizenharmadik havi bérek tekintetében a nagy hallgatáson kívül nem kaptunk semmit.

Ennek eredménye, hogy ebben az esztendőben az önkormányzatoknál vagyoneladás, hitelfelvétel, a feladatellátást veszélyeztető működési visszafogások, a fejlesztések és beruházások nagymértékű csökkenése következett be. A sorozatos óvoda- és iskolabezárási hullám, életveszélyessé nyilvánított iskolák és orvosi rendelők sora bizonyítja, hogy megtört az önkormányzatok fejlődési lendülete, és mélyült a válság.

A Magyar Demokrata Fórum elfogadhatatlannak tartja, hogy a 2003. évi költségvetés növelte az önkormányzatok kiszolgáltatottságát, gazdasági függőségét, és minimálisra csökkentette gazdálkodási önállóságát. Ennek következményeiért súlyos felelősség terheli a kormányt és az őt támogató koalíciós pártokat.

A 2004-es költségvetést megismerve az MDF megállapítja, hogy folytatódik a kormány önkormányzat-ellenes, azok ellehetetlenítésére irányuló finanszírozási politikája. Az MDF visszautasítja, hogy az önkormányzatoknál dolgozó közalkalmazotti és köztisztviselői elbocsátási hullámmal riogassák az ott dolgozókat, és felhívja a tisztelt kormány figyelmét, hogy nincs több tartalék a dolgozói létszámban, hiszen a kötelező feladatok biztosításához szükséges létszám csökkenése a feladatellátás minőségében nagyfokú romlást, mindamellett törvénytelen állapotot idéz elő.

Tisztelt Országgyűlés! Jó lett volna ezen a napon ünnepelni, ünnepi hangvételben beszélni azokról az élményekről, amelyeket az önkormányzati rendszer létrehozásával tapasztalhattunk. De akár én is - mint 13 éve gyakorló polgármester - szomorúan és megdöbbenve állok a lesújtó tények előtt, és azt mondom, hogy 2003-ban és feltehetően minden jel szerint 2004-ben az önkormányzati rendszer - ha a folyamatok így haladnak - a végóráit éli.

A Magyar Demokrata Fórum nevében tisztelettel felszólítom a kormányt, hogy jövőre biztosítsa a települések normális működéséhez szükséges pénzt, amely a hat országos önkormányzati érdekszövetség által aláírt dokumentumban mintegy 200-250 milliárd forintnyi többletet jelent az ez évihez képest. Amennyiben ezt nem teszi, az MDF minden törvényes eszközt megragad ahhoz, hogy kikényszerítse a biztonságos működéshez szükséges feltételeket.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. A kormány nevében Pál Tibor államtitkár úr kíván válaszolni. Öné a szó.

 

PÁL TIBOR belügyminisztériumi államtitkár: Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Úr! Ünnepet tartunk, és persze ünnepet ülünk; persze, nem március 15-e vagy nem augusztus 20-a ünnepét, és nem az oly sok vihart kavart '56-ot, hanem az önkormányzataink ünnepét. Ezért engedje meg nekem, hogy mielőtt válaszolnék az ön napirend előtti hozzászólására, a magam módján megemlékezzek az önkormányzatokról, az önkormányzatok ünnepéről.

Teszem ezt azért, mert gondoltam, amikor készültem a mai napirend előtti hozzászólásra, hogy ön nem fog ezzel foglalkozni. Nem fog azzal foglalkozni, hogy az elmúlt 13 év alatt egyik kormánynak sem sikerült azt tisztáznia - ez persze a politikai elit felelőssége minden oldalról -, hogy tulajdonképpen mekkora lélekszámú település az, amely igazán jól el tudja látni azokat a szolgáltatásokat, alapszolgáltatásokat, minőségi alapszolgáltatásokat, amelyek az ott helyben élő emberek számára fontosak és szükségesek. Gondoltam azt is, vagy sejtettem, hogy ön a kérdésében nem fog kitérni arra a kérdésre, arra az alapvető problémára, hogy végül is egyszer és mindenkorra rendezzük már azt, hogy egy adott lélekszámú települési önkormányzatnál mi az, ami törvényileg, vagyis általunk előírt feladatként ellátandó, és mi az, amit ő saját maga vállalhat föl. Ezeket a koncepcionális problémákat toljuk magunk előtt nagyon régóta, több évtizede - most már nyugodtan mondhatjuk. Azt is nyugodtan mondhatjuk, hogy ezeket minden kormány tolta maga előtt. Egyik kormány sem tett ebben a kérdésben olyan lépést, ami valamilyen módon megváltoztatta volna azt az önkormányzati rendszert, amelyre ön utalt, hogy '90-ben kialakult.

A magam részéről ma - és ezt ne tekintse udvariatlanságnak - nem igazán foglalkozom az ön által elmondott számokkal, hanem én a hangsúlyt inkább a jövőre helyezném; a jövőre, mert azt gondolom, hogy ez fontosabb. Abban kérem a partneri együttműködését, hogy amit ismerünk az önkormányzati rendszer működéséről - ezzel kapcsolatban vannak tudásaink, önnek is mint Gödöllő polgármesterének, vannak ilyen tudásai -, azt használjuk együtt, használjuk együtt az előttünk lévő feladatok megoldására. Ebből csak egyet mondok: az európai uniós csatlakozásra való felkészülésre; erre kellene ezeket az energiákat használni. Olykor-olykor a nagy vehemenciával és érzelmi töltettel való hozzászólásaink helyett is jobb lenne, ha inkább erre fordítanánk a figyelmünket és az energiánkat.

 

(9.20)

 

Azt gondolom, joggal elvárható öntől is, hogy felkészült legyen akkor, amikor az önkormányzatokról szól. Elvárható, hogy felkészült legyen, hiszen egy érdekszövetségnek is a vezetője, és ön folyamatos tárgyalásban van úgy a Belügyminisztériummal, mint más minisztériumokkal, pontosan az önkormányzatok jobb működésének biztosítása érdekében. Elvárható, hogy felkészült legyen, és tudja, hogy a korábbi tárgyalások eredményeképpen pontosan azok a számok, amiket ön itt elmondott, már megváltoztak, tisztelt képviselő úr.

Kellene, hogy ön felkészült legyen, és pontosan tudja, hogy a jövő évi költségvetésben mennyivel több összeg áll rendelkezésre az önkormányzatok fejlesztésére. Itt szeretnék utalni arra a cél- és címzett támogatásra, képviselő úr, amit meg kell nézni a költségvetési sorban: 8 milliárd forinttal több, mint ami tavaly rendelkezésre állt. De azt gondolom, önnek felkészültnek kell lennie akár az útépítésre fordítandó összegekből, és nagyon jól kellene tudnia azt is, hogy már a normatívák csökkenése nincs napirenden, hogy úgy mondjam. Önök persze még mindig ezt mondják a tévében, a sajtóban, sőt az Info Rádióban is. A normatívák nem fognak csökkenni a következő évben.

Nos, azt gondolom, tisztelt képviselő úr, hogy a magyar önkormányzati rendszer ünnepén kellő tisztelettel meghajthatjuk a fejünket. Meghajthatjuk a fejünket az oly sokszor ostorozott önkormányzati képviselők, képviselő-testületek, polgármesterek, tisztviselők, közalkalmazottak előtt. Azt gondolom, ez a nap alkalmas arra, hogy megköszönjük az ő munkájukat, megköszönjük mindazt az erőfeszítést, amit eddig tettek. A magam nevében ezt köszönöm nekik.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 




Felszólalások:   1-4   5-8   9-12      Ülésnap adatai