Készült: 2024.09.19.22:28:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

240. ülésnap (2005.06.21.), 84. felszólalás
Felszólaló Dr. Mikes Éva (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  84  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MIKES ÉVA (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Bár, rendkívül jelentős ügyről beszélünk most, és azok, akik önkormányzatokban dolgoznak vagy önkormányzatot vezetnek és egyben országgyűlési képviselők is, nagyon fontos vitákat tudnak erről folytatni, mégis, mielőtt parttalanná válna a vitánk, mintegy összefoglalóan szeretném kiemelni azokat a pontokat, amelyeket mi fontosnak tartunk. Azért mondom ezt, mert ennek az előterjesztésnek - megfelelő módosítások mellett - vannak olyan elemei, amiket támogatni tudunk, természetesen akkor, ha a módosító indítványaink megítélésében is véleményazonosságra tudunk jutni.

Négy elem tekintetében tartalmaz módosítást az előterjesztés. Hadd kezdjem azzal, hogy a belső ellenőrzés és a gazdasági terv tekintetében alapvetően nincsenek nagy, átfogó módosító indítványaink. Való igaz, hogy az önkormányzati törvény ezen rendelkezéseinél az ellenőrzés miatt indokolt módosításokat átvezetni a törvényen. Természetesen ehhez is adtunk be módosító indítványokat, amelyek sorsa majd kiderül. A gazdasági terv ügyében azért hadd említsem meg, hogy az a fogalom, amit az előterjesztés tartalmaz, egyértelműen középvárosra és nagyvárosra vonatkozik. Önmagában véve az természetesen nem okoz tragédiát, ha az önkormányzati törvény így módosul, de azért baranyai lévén hadd mondjam azt, érdekes lesz az, amikor a Baranyára jellemző egy völgy, egy falu struktúrában egy 100-150 fős településen munkanélküliségi, környezetvédelmi meg a csuda tudja, milyen terveket készít a 3-5 fős testület. Nyilvánvaló, hogy ez rugalmasan kezelendő, de hát ez akkor is figyelemre méltó pontja az előterjesztésnek. Nem mintha ezt tartanám a legfontosabb kérdésnek, de el kellene szakadnunk attól, hogy mindig egyértelműen városi szemszögből nyúlunk az önkormányzatok kérdéséhez.

Néhány szót a hitelekről. Szeretném leszögezni, hogy noha természetesen mi is nagykorúnak és döntésképesnek tartjuk az önkormányzatokat, mégsem tartanánk indokoltnak önmagában véve a hitelfelvételi korlát eltörlését úgy, hogy mindenfajta ellenőrzés vagy korlát nélküli hitelfelvételi lehetőséget adjunk az önkormányzatoknak. Azt gondoljuk, hogy ez a hitelfelvételi korlát az önkormányzati vagyonhoz, illetve a bevételi lehetőségekhez képest többé-kevésbé reális korlát. Ha tehát nem lennének speciális szempontok, akkor nem feltétlenül tartanánk szükségesnek - néhány pontosítást kivéve - ehhez hozzányúlni. Egyetlenegy olyan körülmény van, amit a törvény is mintegy kijáratként kezel - de most nem nyitnék vitát arról, hogy hogyan és mi módon kerültek ilyen helyzetbe az önkormányzatok, hiszen ebben komoly vitánk van az elmúlt évek eseményei tekintetében -, de leszögezem, ettől még elfogadjuk azt a helyzetértékelést, hogy a közép- és nagyvárosok zömmel vagy elérték ezt a hitelfelvételi korlátot, vagy nagyon a közelében vannak. Azzal a kijáratként említett rendelkezéssel, hogy az uniós pályázatok előfinanszírozására ez a korlát ne legyen alkalmazandó, csak azért tudunk egyetérteni, mert fontosnak tartjuk, hogy az önkormányzatok sanyarú helyzetétől függetlenül a számukra nyíló uniós pályázati lehetőségeket igénybe tudják venni.

A vagyonkezelői jog tekintetében pedig már több folytatásban elmondtam a véleményünket. Összefoglalóan szeretném leszögezni, hogy a vagyonkezelői jog tekintetében csak akkor tudunk azzal foglalkozni, hogy támogatjuk-e ezt a kétharmados törvényt, ha a hatálybalépés idejében egyetértünk. Ez már megtörtént, hiszen a kormány támogatja azt az indítványt, hogy a törvény az önkormányzati választások után lépjen hatályba, ha és amennyiben a Ház azt megszavazza. És ugyanilyen fontosnak tartjuk a közalapítványok kérdéskörét, valamint azt a szabályt, hogy törvény, illetve törvényi felhatalmazással meghozott jogszabály ne tehessen kivételt a pályáztatási kötelezettség alól, valamint azt, hogy egyes garanciális elemek, amelyeket módosító indítványként benyújtottunk, a kormány által támogatásra leljenek, és hogy teljes egészében nézzük végig az elénk ilyen módon, már kormánytámogatással kerülő joganyagot - akkor tudjuk eldönteni, hogy ezt kétharmadosan támogatni tudjuk-e vagy nem.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  84  Következő    Ülésnap adatai