Készült: 2024.05.15.20:47:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (2018.12.11.), 2. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Két hete kezdődött el Kósa Lajos rabszolgatörvényként elhíresült javaslatának általános vitája itt a Házban. A tartalma nagyon sokak számára ismert. Ekkor a következőt tartalmazta: 250 óráról 400-ra tervezi emelni ez a javaslat az elrendelhető túlórák számát, a munkaidőkeretet egy évről három évre tervezi kiterjeszteni, mindezt akár heti 48 órás munkavégzéssel. Tehát ez a javaslat, mondjuk ki kereken, visszavezetheti akár a heti hatnapos munkahetet, vagy akár napi 10-12 óra tartós munkavégzést tesz lehetővé. Kérdés, hogy bizonyos ágazatokban ez mit jelent; mit jelent mondjuk, akkor, ha egy házaspár egyik tagja a vendéglátásban dolgozik, a másik tagja egy autóipari gyári munkás. Ki fog elmenni az óvodába a gyerekért, vagy ki fog elmenni az iskolába a gyerekért? Milyen családbarát kormányzás ez?

Az is egy fontos szempont, ami nyilván lekerült az asztalra szintén az általános vitában, hogy a cégek egy jelentős része meg sem éri a hároméves kort, tehát ebből a javaslatból kikövetkeztethető az, hogy számos esetben három év múlva kapják meg a túlórapénzt majd az emberek, vagy egyébként trükközés révén fennáll a veszélye, hogy megszűnik a cég, amelynek fizetni kellene, tehát kifejezetten felháborító módon egy munkavállaló-ellenes javaslatot rakott le az asztalra (Kunhalmi Ágnes: Szégyen!) Kósa Lajos azután, hogy önök gyakorlatilag megszüntették a sztrájkjogot Magyarországon, és azután, hogy egy olyan munka törvénykönyvét fogadtak el, amely rugalmasan kizsákmányolhatóvá tette (Kunhalmi Ágnes: Szégyen!) a magyar munkavállalókat. Ezek után négy és fél órán át tartott a vita, egy fideszes képviselő szólt hozzá pár percben, Kósa Lajos, illetve az államtitkár úr pedig a felvezetésen kívül semmit. Itt hallgattak négy és fél órán keresztül; Kósa Lajos a laptopjába mélyedt, meg se szólalt, ennyi bátorsága volt egyébként ahhoz, hogy vállalja a véleményét az Országgyűlés és az ország nyilvánossága előtt.

Egyébként teljesen házszabályszerűtlenül zárta le a levezető elnök az ülést, hiszen több ellenzéki képviselő még szólt volna, és újabb szempontokat tett volna a vitában az asztalra. (Kunhalmi Ágnes: Csalók!) Önök házszabályszerűtlenül, törvényellenesen zárták le ezt az általános vitát, de azóta se tárgyalja meg ezt a kérdést az Igazságügyi bizottság. Kósa később elismerte, hogy nem is egyeztetett a szakszervezetekkel, bár abban se volt sok köszönet; olyan javaslatot hozott utána a Törvényalkotási bizottságba, ami tulajdonképpen bevezeti az önkéntes túlmunkát, és a munkavállaló írásos beleegyezéséhez köti ezt a 400 órát. Az önök munka törvénykönyve szerint, maguk szerint ki az, aki tiltakozni tud a munkáltatónál egy ilyen javaslat ellen? Nyilván kiegészül majd egy ponttal a munkaszerződés ilyen esetekben, vagy egy kiegészítéssel élnek, és a munkavállalónak nincs választása, alá kell írnia. Nem csoda, hogy szombaton tízezres demonstráció volt az Alkotmány utcában, a Jászai téren, igaz, hogy önök a Kossuth térre nem engedték be ezt a demonstrációt. Egyértelműek a szakszervezeti követelések: állítsák vissza a korábbi kafetériaszabályokat, vonják vissza ezt a rabszolgatörvényt, és komoly minimálbér- és garantáltbérminimum-emelést is várnak a szakszervezetek. Útlezárásokat is terveznek, nagyon világosan elmondták az álláspontjukat.

A tegnapi nap folyamán 2925 módosító indítvánnyal éltünk a napirend kiegészítése kapcsán, illetve egyes indítványok napirendről való levétele kapcsán. Ennek kapcsán e kérdést az Igazságügyi bizottság 12 óra 45-kor tervezett ülésén tárgyalta meg, amiről 12 óra 42-kor sms-ben értesítették a tagokat. Szerencse, hogy az ellenzéki képviselők egy része  többek között én is  a Házban tartózkodott és oda tudott érni; e-mail 12 óra 46-kor érkezett, egy perccel a tervezett kezdés után. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Szégyen!) Ezen az ülésen felháborító, törvényellenes módon (Kunhalmi Ágnes: Csalók!) önök elfogadták azt, hogy egyben szavazzanak az összes indítványról, pedig nem voltak összefüggőek. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Hol van Kövér László?) Az a helyzet, hogy itt felháborító, házszabályszerűtlen módon erről egyben döntöttek önök, és lesöpörték azokat a javaslatokat, amelyeket az asztalra tettünk, szerdán pedig elfogadni tervezik ezt a jogszabályt.

Nem csoda hát, hogy kemény eszközökkel éltünk, minden eszközt bevetettünk, hogy tiltakozzunk itt a felháborító eljárás ellen; ki is zártak engem is, kizárhatnak, megbüntethetnek, a képviselőtársaimmal is tehetik ezt, mindezt mi a magyar munkavállalók érdekében tesszük, amit léptünk. Mindenesetre azóta jól látható, hogy az akkor a teremben tartózkodó házelnök elég vállalhatatlan megnyilvánulásokat tett ennek kapcsán. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Az a kérdés, hogy ki fogja a házelnököt megbüntetni ennek kapcsán (Közbeszólások az MSZP soraiból: A Fidesz!  Szégyellje magát!), ki fogja őt kizárni majd az Országgyűlés üléséről. Köszönöm, elnök úr. (Taps az ellenzék soraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai