Készült: 2024.04.26.22:42:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

89. ülésnap (2011.05.09.), 112. felszólalás
Felszólaló Farkas Gergely (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 1:56


Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FARKAS GERGELY (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Talán nem lepődik meg azon, ha a múlt héten napvilágra került egyetem-összevonásokkal kapcsolatban szeretném kérdezni önt. Mindenekelőtt szeretném, hogy nyugtasson meg engem és a több tízezer érintettet, diákokat, tanárokat, szülőket, hogy nem fog megszűnni a Corvinus Egyetem, ugyanis ez is múlt héten a hírekben szerepelt.

Általánosságban el kell mondanunk, egyetértünk azzal, hogy túl sok szakon folyik ma oktatás Magyarországon, és szükség lenne egyfajta ésszerűsítésre. Ugyanakkor aggodalmunknak kell hangot adni annak kapcsán, hogy azt látjuk, hogy kizárólag gazdasági szempontok dominálnak ezeknél a döntéseknél, nem pedig szakmai szempontok. Szakmai szempontok nem is dominálhatnak, ugyanis önök voltak azok 2000-ben, akik végrehajtották a felsőoktatási intézmények integrációját, tehát ezek után fura lenne, ha szakmai szempontokkal próbálnák most megindokolni ennek a létjogosultságát.

Gazdasági szempontokat sokkal inkább észreveszünk, márpedig abból kifolyólag is, hogy a Széll Kálmán-tervben is megfogalmazták, hogy a felsőoktatásból az elkövetkezendő három évben 88 milliárd forintot szeretnének kivonni.

Azt is meg kell jegyeznem, hogy ilyen összevonásokra, amit önök most terveznek, néhány évvel ezelőtt Bokros Lajos tett javaslatot. Úgy gondolom, hogy az önök javaslata kapcsán most ő is elégedetten mosolyoghat a bajsza alatt.

Azt szeretném még megkérdezni, ön az elmúlt napokban többször említette, hogy végleges tervek még nincsenek az összevonásokkal kapcsolatban, így nem is ezeknek az eredményére kérdeznék rá, hanem azt szeretném kérdezni, hogy milyen hatástanulmányok alapján fognak önök dönteni, vagy mik fognak még elkészülni a jövőben, mikor lesz végleges döntés, és milyen esélyt lát arra az államtitkár asszony, hogy ténylegesen oktatáspolitikai szempontok, hosszú távú oktatáspolitikai szempontok domináljanak a döntések meghozatalakor, ne pedig gazdasági szempontok döntsék el, hogy mi történik a felsőoktatásban.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai