Készült: 2024.09.20.03:17:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

276. ülésnap (2013.05.13.),  202-210. felszólalás
Felszólalás oka Záróvita
Felszólalás ideje 24:41


Felszólalások:   200-202   202-210   210      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Most a határozathozatalok következnek. Tájékoztatom önöket, hogy az előterjesztők az ajánlás 1., 3., 4., 5., 6., 7. és 8. pontjait, valamint a kiegészítő ajánlás 1., 2., 4., 6. és 7. pontjait támogatják.

Most a támogatott indítványokról döntünk. Kérdezem önöket, elfogadják-e ezeket.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 229 igen szavazattal, 58 nem ellenében, 38 tartózkodás mellett a támogatott módosító javaslatokat elfogadta.

Bizottsági állásfoglalásra figyelemmel további javaslatokról is határozunk.

A kiegészítő ajánlás 3. pontjában a költségvetési bizottság a törvényjavaslat 3. §-ában a törvény 10. § (1) bekezdés b) pontjának elhagyását javasolja, amely a koncessziós jog gyakorlásáról rendelkezik. A javaslat összefügg a kiegészítő ajánlás 5. pontjával, így ezekről együtt döntünk. A javaslat kizárja az ajánlás 2. pontját. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés igen szavazat nélkül, 328 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett a módosító javaslatot elutasította.

Most az ajánlás 2. pontját teszem fel szavazásra a gazdasági bizottság javaslata szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 1 igen szavazattal - javuló tendencia (Derültség.) -, 327 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett a módosító javaslatot elutasította.

Az ajánlás 9. pontjában Mesterházy Attila és más képviselők a törvényjavaslat 17. §-át új bekezdéssel javasolják kiegészíteni. Ezzel csak a fiatalkorúakra vonatkozó szabályozást kívánják hatályában tartani. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 57 igen szavazattal, 229 nem ellenében, 39 tartózkodás mellett a módosító javaslatot elutasította.

Tisztelt Országgyűlés! Határozathozatalunk végére értünk, a zárószavazásra következő ülésünkön kerül sor.

(17.20)

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998. évi XXVI. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat záróvitája és zárószavazása. Az előterjesztést T/10746. számon, az egységes javaslatot pedig T/10746/15. számon kapták kézhez. Mivel az egységes javaslathoz módosító javaslat érkezett, záróvitára is sor kerül. Az alkotmányügyi bizottságnak a benyújtott indítványokról szóló ajánlását T/10746/19. számon a honlapon elérhetik.

Kezdeményezem, hogy a benyújtott indítványokat egy szakaszban tárgyalja meg az Országgyűlés. Aki ezzel egyetért, kérem, kézfelemeléssel jelezze! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége a javaslatot elfogadta.

Felhívom figyelmüket, hogy a záróvitában a képviselőcsoportoknak 5-5 perc, a független képviselőknek összesen 3 perc áll rendelkezésükre álláspontjuk kifejtésére.

Megnyitom a záróvitát tehát az ajánlás 1-7. pontjaira. Megadom a szót Pál Bélának, az MSZP képviselőjének.

PÁL BÉLA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyar Szocialista Párt nem titkolta azt a véleményét az általános és a részletes vita során sem, hogy időszerűnek és fontosnak tartjuk azt a módosítást, amely a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szól, és számos pontját támogatjuk is.

Volt azonban három terület, amelyet felvetettünk mind az általános, mind a részletes vita során, és arra kértük a kormányt, hogy mivel nemcsak a saját javaslatainkról, hanem a fogyatékosszervezetek javaslatairól is szó van, hogy az ezeken a területeken beadott módosító indítványunkat támogassák.

Erre a három területre vonatkozó módosító indítványt adtam be a frakció nevében most, a zárószavazás előtt. Ennek indoklásául szeretnék néhány szót szólni. Teljes mértékben egyetértünk azzal, hogy kibővítik a fogyatékos fogalmát a pszichoszociális fogyatékos emberek jogaira, speciális szükségleteik kielégítése azonban nem lett végigvezetve a törvényen.

Egyetértünk azzal is, hogy emelik a fogyatékostámogatást alapesetben 975 forinttal, súlyosabb esetekben 1200 forinttal, 800 forinttal pedig a vakok személyi járadékát, de nem titkoltuk azt a véleményünket - és gondolom, ezzel a patkó kormánypárti és ellenzéki oldalán a fogyatékosok ügyéért elkötelezett képviselők egyetértenek -, hogy ezt mi nagyobb mértékben tartottuk volna szükségesnek, nemcsak azért, mert 3 évvel ezelőtt a kormány megígérte, hanem azért is, mert azt látjuk, hogy ha presztízsberuházásról, futballstadionról vagy éppen trafikmutyiról van szó, akkor nem számít a pénz, a fogyatékosokra viszont kevesebb pénz jut a kelleténél.

Éppen ezért módosító indítványunk azt célozta, hogy ne csak június 1-jétől emelkedjen 975 forinttal alapesetben, 1200 forinttal súlyosabb esetekben, 800 forinttal pedig a vakok személyi járadéka, hanem január 1-jétől legyen erre lehetőség, hiszen a fogyatékosok azok, akik a lehető legtöbbet viselték el az elmúlt időszakban, a lehető legnagyobb mértékben romlott a helyzetük, számos intézkedés kedvezőtlenül érintette őket, és bár nyilván örülnek és mi is örülünk ennek az emelésnek is, de szükségesnek tartjuk, hogy ez januártól járjon. (Nagy zaj.)

A másik terület, amiről szeretnék szólni, az pedig arra vonatkozik, hogy ebből a törvénytervezetből kikerülnek az akadálymentesítési határidők. Ezt nem támogatjuk, és szeretnénk, ha visszaállítanák az akadálymentesítési határidőket, annál is inkább, mivel ha ez nem történik meg, akkor könnyen előfordulhat az az eset, amelyre egyébként a fogyatékosok szervezetei is fölhívták a figyelmet, hogy az akadálymentesítési határidők megszüntetése miatt már nem lesz törvényi határidő, így jogi lehetőség sem lesz arra, hogy bármely határidő elmulasztása miatt bárki jogorvoslatot kérhessen, vagy ugyanúgy megfosszák ezzel a fogyatékos embereket a törvényben eddig rögzített joguktól arra, hogy az Egyenlő Bánásmód Hatóság és a bíróság előtt e határidőkre hivatkozva követelhessék az egyenlő esélyhez való hozzáférést.

A harmadik terület pedig a Fogyatékosügyi Tanács megszüntetése. Itt koherenciazavar is van, hiszen a Fogyatékosügyi Tanács szerepel a törvényben, de a Fogyatékosügyi Tanács működtetését egy kormányhatározatban, kormányrendeletben kívánják majd szabályozni, amely teljesen szembemegy azzal, hogy a fogyatékosügyi ENSZ-egyezmény végrehajtása miatt a ratifikáló országok inkább magasabb szintre igyekeznek helyezni az érdekegyeztetést, mintsem alacsonyabb szintre, és a tanácsból kikerülnek a tárcák képviselői, egyedül az Emberi Erőforrások Minisztériuma lesz jelen, és így inkább a kormány tanácsadó szerve lesz. (Folyamatos zaj.)

Kérjük tehát, hogy ezeket a módosító indítványokat most a záróvita és a zárószavazás során támogassák. A Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportja egyébként nem ellenzi, és támogatja azokat a módosításokat, amelyek az ellátások emelésére vonatkoznak. Helyesnek tartjuk azt is, hogy a nyugdíjakkal együtt megtörténik majd az indexálásuk is, ugyanakkor nem támogatjuk a Fogyatékosügyi Tanács megszüntetését, valamint az egyenlő esély hozzáférését biztosító akadálymentesítési határidők megszüntetését sem.

Ezt a kettősséget azzal fejezzük ki, hogy nem ellenezzük, de nem is támogatjuk, hanem tartózkodunk a törvény szavazása során, mivel vannak olyan részei, amelyeket támogatunk, de van néhány olyan rész, amelyeket a fogyatékosszervezetekkel együtt nem támogatunk; azt természetesen igen, hogy emeljék a fogyatékosok ellátásait.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Szél Bernadett független képviselőnek.

DR. SZÉL BERNADETT (független): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az itt ismertetett ellenzéki módosítók abszolút támogathatóak, és támogatni is kell őket annak érdekében, hogy maga a törvény egésze jobb minőségű legyen.

Mielőtt azonban szavaznak erről a törvényről, szeretném felhívni az önök tisztelt figyelmét egy nagyon fontos tényre. Nem tudom, hányan tudják önök közül azt, hogy pontosan miért került sor az 1998. évi fogyatékosügyi törvény módosítására éppen most. Azért került sor, mert a fogyatékosügyi ENSZ-alapelveket vizsgáló bizottság - amely azt vizsgálja, hogy Magyarországon mennyire sikerül megvalósítani a jelentés alapvető alapelveit - elmarasztalta az országot azért, mert nem sikerül Magyarországot a fogyatékosok érdekében jobbá tenni, és innentől kezdve ez az elmarasztalás volt az, ami kiváltotta a kormányban azt a szándékot, hogy végre foglalkozzunk újra ezzel a törvénnyel.

A kérdés alapvetően tehát nem az, hogy emelkedik vagy nem emelkedik-e mintegy 1000 forinttal a fogyatékossággal élő emberek támogatása, hanem az, hogy sikerül-e az itt említett jelentés hibáit korrigálni avagy sem. Sajátos módon az látszik, hogy összességében a törvény nem korrigálja azokat a hibákat, amelyeket a jelentés is szóvá tett, sőt igazából visszalépés a fogyatékosügyi ENSZ-egyezmény szellemiségétől.

Az, amit képviselőtársam is ismertetett, hogy a fogyatékos személyek fogalma kibővült, mindenképpen örömteli, de maga az, hogy ilyen kevéssel emelik meg a járandóságot, az azonban nagyon szomorú. (Folyamatos zaj.) Önök voltak azok, akik mielőtt kormányra kerültek, még a szocialista kormányt bírálták azért, hogy befagyasztották azokat a támogatásokat, amiket a nyugdíjminimumhoz kötöttek. Önök 3 évig voltak úgy kormányon, hogy nem nyúltak hozzá ezekhez a támogatásokhoz, és most hirtelen, a kampány megkezdésekor 1000 forinttal megemelték.

Kérdezem önöket: tudják-e önök azt, hogy pontosan mekkora támogatásokról beszélünk? Az egyik támogatás jelenleg 18 525 forint, a másik, a vakok járadéka pedig 15 360 forint. Azt gondolom, hogy mivel itt egy 5 éve elmaradt reálérték-korrekcióról van szó, ez a csaknem 1000 forint nagyon kevés ahhoz, hogy érdemben is változtassanak a fogyatékos emberek helyzetén, főleg akkor, ha hozzátesszük, hogy amióta önök kormányon vannak, az infláció 13-14 százalékos. Ha ezzel szembeállítjuk, ez egy 5,4 százalékos emelés. (Folyamatos zaj.) Azt gondolom, tisztelt képviselőtársaim, hogy ez egyértelműen kevés.

És azt is gondolom, hogy az, hogy garanciákat vonnak meg, garanciákat vonnak meg önök például a parlamenttől azzal, hogy az országos fogyatékosügyi programot nem tudjuk kétévente megvitatni, azzal, hogy magát a programot nem kell négyévente felülvizsgálni és maga az, hogy az Országos Fogyatékosügyi Tanácsot teljes mértékben ellehetetlenítik, és most már semmi nem fogja arra kötelezni önöket, hogy egyáltalán konzultáljanak velünk, azt gondoljuk, hogy mindez egyértelmű visszalépés. (Taps a függetlenek padsoraiban. - Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Az idő lejárt!)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A záróvitában most Tapolczai Gergely, a Fidesz képviselője következik. Képviselő úr!

DR. TAPOLCZAI GERGELY (Fidesz): (Hozzászólását jelnyelvi tolmács közreműködésével teszi meg.) Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Pál Béla képviselőtársam beadott három zárószavazás előtti módosító javaslatot, ehhez szeretnék hozzászólni.

(17.30)

Az első javaslat szerint az Országos Fogyatékosügyi Tanáccsal kapcsolatos rendelkezéseket szeretné visszaemelni a törvénybe. Szeretném megnyugtatni a képviselőtársamat és képviselőtársaimat, hogy az Országos Fogyatékosügyi Tanács működése folyamatos lesz, ugyanis a mostani rendelkezés szerint 2013. szeptember 30-ig szól a Fogyatékosügyi Tanács megbízatása. Az ezzel kapcsolatos törvényrendelet és kormányrendelet csak 2013. szeptember 30-ával fogja hatályát veszteni. A Fogyatékosügyi Tanács működéséről szóló kormányhatározat-tervezetet az érdekvédelmi szervezetek már megkapták. 2013 szeptemberére fog elkészülni, és ez fogja biztosítani a folyamatos működést. Az Országos Fogyatékosügyi Tanács tehát nem fog megszűnni. Ez a félelem alaptalan.

A második javaslat a fogyatékossági támogatáshoz kapcsolódik. Ezzel kapcsolatban szeretném hangsúlyozni, hogy a korábbi általános és részletes vitában is már elmondtam, hogy a mennyiségével, a mértékével valóban lehet vitatkozni, de a hangsúly most azon van, hogy 2014 januárjától nyugdíjkövető lesz az emelkedés mértéke. Tehát ez sokkal fontosabb lépés, mint az, hogy most mennyivel emeljük. Pál Béla képviselőtársam javaslatának az indoklásában benne van, hogy a stadionokra szánt összegekből lehetne átcsoportosítani erre. Az elmúlt kormányzások alatt 2002 és '10 között építettek stadionokat, uszodákat, sőt voltak pazarló PPP-beruházások is, a fogyatékossági támogatás összege viszont nem emelkedett. Most is építünk stadionokat, közben elérjük azt, hogy a fogyatékossági támogatás összege is emelkedjen.

A harmadik javaslat szerint az akadálymentesítési határidők ne legyenek kivéve a jogszabályból, hanem maradjanak benne, biztosítva ezzel a jogi garanciákat. Az általános vitában szintén elmondtam, hogy az általam beadott módosító javaslat megerősíti, hogy nem határidőkre van szükség, amiket folyamatosan kitoltunk az elmúlt tizenöt évben, folyamatosan ezt tapasztaltuk, hogy mindig kitoltuk a határidőket, ezzel is elodázva a végrehajtást. A módosító javaslatokban benne van a folyamatos és azonnali végrehajtás garanciája. Nincs kijelölve semmilyen határidő, hanem azonnal biztosítani kell az egyenlő esélyű hozzáférést a közszolgáltatásokhoz. Ezáltal bármilyen fogyatékos személy vagy fogyatékossággal élő személyek érdek-képviseleti szervezete pert vagy eljárást indíthat. Megvan ez a lehetőség.

Engedjenek meg még egy felvetést. 2009-ben a szocialista kormány alatt egyenlegjavító intézkedések során a fogyatékossággal élők szervezeteitől, támogatásától elvonták a támogatás egy részét. Most egyenlegjavító intézkedések lesznek az Európai Unió által észrevételezettek alapján, ezt olvashatjuk, hallhatjuk, a zárolás viszont nem fogja érinteni a fogyatékosszervezeteket. Hát ez a különbség!

Köszönöm szépen a figyelmüket, és kérem szépen a Fidesz-kormány által beterjesztett javaslatok elfogadását. (Taps a Fidesz soraiból.)

ELNÖK: Mivel több felszólaló nem jelentkezett, a záróvitát lezárom, és megkérdezem Soltész Miklós államtitkár urat (Jelzésre:), aki jelzi, hogy válaszol a vitában elhangzottakra.

Öné a szó.

SOLTÉSZ MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Szél Bernadett független képviselő asszonynak csak annyit szeretnék mondani, hogy azokat a kritikákat, amelyeket egyrészt önök lediktáltak az ENSZ-jelentéstevőknek, barátaikkal lediktáltatták, amellyel átverték az ENSZ-jelentéstevőknek egy jó részét, azt nem nekünk kellett volna célozni, hanem a szocialistáknak és az SZDSZ-es barátaiknak (Moraj a függetlenek soraiból. - Ertsey Katalin: Bravó! - Ertsey Katalin tapsol.), már csak azért is - tapsikoljon, kedves képviselő asszony! -, mert az ENSZ-jelentés a 2007 és 2011 közötti időszakot öleli fel, azaz ennek a kormánynak egyéves tevékenységét. Tehát az önök barátai voltak azok, akik ezek szerint, ha az ENSZ-jelentésben negatívumokat fogalmaztak meg, azt önöknek célozták nagyrészt, és nem nekünk. Tehát kérem szépen képviselő asszonyt, beszéljék meg barátaikkal, beszéljék meg azokkal, akik súgnak önöknek, és egyébként még egyszer kérem, hogy legyen szíves a vitán úgy részt venni, hogy ne csak akkor viharozzon be, amikor elmondja a beszédét, ne csak addig üljön be, amíg a beszéde tart, és utána elmegy (Moraj a függetlenek soraiból.), hanem hallgassa meg az előterjesztőt, hallgassa meg a vitában részt vevő képviselőket (Ertsey Katalin közbeszól.), majd utána hallgassa meg a záróvita részét is. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Ne hazudj!) Köszönöm szépen a figyelmét. (Taps a Fidesz soraiból.)

Tisztelt szocialista képviselőtársaim, sok minden igazság van (Zaj. - Az elnök csenget.) abban, amit a képviselő úr elmondott. Jó lenne sokkal nagyobb mértékben, akár visszamenőlegesen is emelni az összeget. Annak is örülök, hogy július 1-jétől a fogyatékossági támogatás, illetve a vakok személyi járadéka 5,8 százalékkal emelkedik. Én ennek is örülök, és annak is örülök (Lukács Zoltán: Te örülhetsz, mert nem vagy vak! - Nyakó István: A Tárkit olvastátok már, hogy minden második ember szegény?!), hogy azt is sikerült a kormánynak eldöntenie, illetve remélem, szavazunk is erről hamarosan, hogy jövő évtől a mindenkori nyugdíjemelés mértékében meglesz az emelés. Eddig nem volt ez így, és azt gondolom, hogy ez egy óriási nagy előrelépés.

Az akadálymentesítés határidejével kapcsolatban pedig csak azt szeretném önöknek elmondani, hogy ne haragudjon, képviselő úr, de önök voltak azok, akik alatt kétszer kellett kitolni a határidőket, mert nem tudták megvalósítani a határidőket, nem tudták véghezvinni azt a törvényt, amit egyébként önök elfogadtattak az Országgyűléssel. Tehát azt ne rajtunk kérje számon!

S még egy, képviselő úr: a 2007-2013-as európai uniós költségvetésben az a legnagyobb baj, hogy önök nem tudtak kiírni olyan pályázatokat, amely sok-sok milliárd forint értékben megjelent volna a közszolgáltatások terén és más területen is az akadálymentesítés végrehajtásában. Óriási nagy hiba volt! Képviselő úr, ezt megint csak ne rajtunk kérje számon! Mi ezeket a pályázatokat most kiírtuk, és nagyon bízom benne, hogy néhány hónap múlva, fél éven belül ezeknek eredménye is lesz. Ez mindenképpen azt a célt fogja szolgálni, amit egyébként ön a módosító indítványai közt el akart érni, de a valóságban, a gyakorlatban a Szocialista Párt ezt nem tudta végrehajtani a múltban. (Moraj az MSZP soraiból. - Közbeszólások az MSZP soraiból: Ti megcsináltátok ezek szerint!)

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most a határozathozatalok következnek.

A benyújtott indítványok egyike sem kapta meg a szükséges bizottsági támogatást, az előterjesztő sem támogatja, de az MSZP kérte a szavazást.

Az ajánlás 1. pontjában Pál Béla a 2. §-ban a törvény 7/A. § (1) bekezdésének elhagyását kezdeményezi, amely akadálymentesítési szabályt tartalmaz. A javaslat összefügg az 5. ponttal, így ezekről együtt döntünk. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 99 igen szavazattal, 234 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett a módosító javaslatot elutasította.

A 2. pontban Pál Béla a 4. § (1) bekezdésében a törvény 23/A. § (1) bekezdés nyitószövegének módosításával a fogyatékossági támogatás összegének visszamenőleges módosítására tesz javaslatot. A javaslat összefügg a 3. ponttal, így ezekről együtt döntünk. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 103 igen szavazattal, 231 nem ellenében, tartózkodás nélkül a módosító javaslatot elutasította.

(17.40)

A 4. pontban Pál Béla a 8. §-ban a törvény 29/B. §-ának elhagyását javasolja. Az alaprendelkezés a Fogyatékosügyi Tanács tagjai megbízatási idejének lejártát tartalmazza. A javaslat összefügg a 6. és 7. ponttal, így ezekről együtt döntünk. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 61 igen szavazattal, 231 nem ellenében, 42 tartózkodás mellett a módosító javaslatot elutasította.

Most a zárószavazás következik. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a T/10746. számú törvényjavaslatot az egységes javaslat szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 234 igen szavazattal, 24 nem ellenében, 73 tartózkodás mellett a törvényjavaslatot elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Az MSZP képviselőcsoportja a Házszabály 143. § (4) bekezdése alapján Ü/10950. számú kérelmében indítványozta az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság 39/2010-2014. számú általános érvényű állásfoglalásának elutasítását. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Már megint?) A tárgyalás és a határozathozatal előtt felkérem Szűcs Lajos jegyző urat, ismertesse a bizottság állásfoglalását.




Felszólalások:   200-202   202-210   210      Ülésnap adatai