Készült: 2024.05.15.12:33:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

233. ülésnap (2012.11.05.), 250. felszólalás
Felszólaló Lendvai Ildikó (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 4:46


Felszólalások:  Előző  250  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LENDVAI ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Már csak ez a kis intermezzo is jelzi, hogy valójában nem nemek közti háborúról, férfi-nő konfliktusról van szó, hanem egy közös ügyről. Nem szeretném felidézni azt a dicstelen vitát, ami a Parlament falai között már zajlott a családon belüli erőszakról. Végképp nem szeretném részletezni az utóbbi időszak rettenetes és megrázó példáit a családon belüli erőszak újabb eseteiről. Azt azonban már szeretném felidézni, hogy igaz, a közvélemény nyomására, de végül így közösen, egyetértésben úgy döntöttünk, hogy a Magyar Országgyűlésnek van teendője a családon belüli erőszakkal kapcsolatban.

A mi javaslatunk azért született, mert úgy érezzük, ezek a teendők nem merülnek ki a Btk.-módosításban, nem merülnek ki egy-két újabb paragrafus megfogalmazásában. A Btk. módosítása szükséges, de önmagában nem elégséges lépés. Mindnyájan tudjuk, önök közül a jogászok nálam jobban tudják, hogy a büntetőjog, a büntetőeljárás maga afféle ultima ratio, utolsó eszköz. Nagy baj azonban a társadalmi és családi konfliktusok esetében, ha a ráció csak ultima, tehát az utolsó percben egy tragédia beteljesülésekor egy konfliktusfolyamat végén lép fel. Ha azt akarjuk, hogy a tragikus végkifejletre ne kerüljön sor, akkor más eszközökre, szociális, oktatási, képzési, a családgondozás és a családterápia területére tartozó eszközökre is szükség van. Mi ezekre teszünk javaslatot a tisztelt Országgyűlésnek.

Tesszük ezt azért, mert a legutóbbi parlamenti vita egy-két nagyon szerencsétlen ismert felszólalás nyomán amúgy is torzított, és erre céloztam indoklásom elején. Abban a vitában az avatatlan szemlélőnek úgy tűnhetett, hogy férfiak és nők vitájáról van szó, afféle nemek háborújáról. Nem erről van szó. Férfiak és nők már csak azért sem állhatnak egymással háborúban, mert szerencsére igencsak sűrű lenne ebben a háborúban a frontbarátság. Szó valójában arról van, hogy az egyik oldalon nem a férfiak és a másik oldalon nem a nők állnak, hanem az egyik oldalon állnak azok, akik az erőkultuszt és az erőszakot bevethető eszköznek tartják, a másik oldalon pedig nemüktől függetlenül állnak azok, akik az ilyen eszközöket nem tartják elfogadhatónak a konfliktusok megoldásában. Úgy is mondhatnám, hogy többről van szó, mint a családon belüli erőszakról. Általában egy eszköz legitimálásáról vagy elutasításáról van szó, és az utóbbi érdekében minden rendelkezésünkre álló technikát latba kell vetni.

Ebben az értelemben egyik oldalon állnak azok, akik erővel akarják megoldani nemcsak a családi, hanem akár a társadalmi, közéleti, politikai konfliktusokat, akik úgy érzik, hogy két pofonnal nagy bajok elintézhetők, akik úgy érzik, hogy kokik és sallerek választ adhatnak igazi bajokra.

Lehet, hogy csak elszólásokról van szó, mégis azt mondom, a másik oldalon azok állnak, remélem, pártkülönbségektől függetlenül, akik a konfliktusok családon belüli és kívüli, de békés megoldását és elintézését keresik. Ehhez viszont akkor nem csak büntetőjog kell. Szakmai konferenciát is tartottunk e tárgyban, és a szakemberek is arról győztek meg minket, a Btk. módosításán túl mindenképpen további eszközökre és az említett szakterületek együttműködésére is szükség van.

A javaslat éppen ezért arra kéri a kormányt, térképezze fel ezeknek az eszközöknek az eddigi használatát, és terjesszen törvényjavaslatot az Országgyűlés elé újabb eszközökre. Szükség van rá, mert az erőszak és az agresszió terjed családon belül, országon belül. Éppen ezért új eszközökre van szükség családon belül, országon belül és Országgyűlésen belül is. Erről szól a javaslatunk, ezért kérünk támogatást hozzá.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  250  Következő    Ülésnap adatai