Készült: 2024.04.29.06:40:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

103. ülésnap (1999.11.30.), 461-463. felszólalás
Felszólaló Dr. Pető Iván (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  461 - 463  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PETŐ IVÁN, a kulturális és sajtóbizottság alelnöke, a kisebbségi vélemény ismertetője: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A kulturális és sajtóbizottság kisebbségi véleményét, nevezetesen az MSZP-s és az SZDSZ-es képviselők álláspontját képviselem. Bár nem túl nagy volumenű ügyről van szó a mai napirend többi pontjához képest, hiszen a költségvetéshez vagy a munkaügyi problémákhoz képest viszonylag szerény és átlátható az ügy, de ha a parlament működésének lényegét nézzük, akkor nagyon fontos elvi kérdésről van szó.

E két párt képviselői nem értenek egyet az előterjesztéssel, abból kiindulva, hogy a parlament nem fedezhet törvénysértést, még akkor sem, ha a parlament is felelős a törvénysértésben. A közül a három testület közül, amelyek támogatásáról szó van, egy körül viták vannak, hogy törvénysértéssel hozták-e létre vagy sem; kettőt illetően még abban is egyetértés van kormánypárti és ellenzéki oldalon, hogy törvénysértéssel működik a Magyar Rádió, illetve a Hungária Televízió közalapítványi testülete.

Ismeretes, hogy az Alkotmánybíróság idén nyári állásfoglalása is kimondta azt, amit a mai ellenzéki pártokat képviselők már az alakuláskor is elmondtak, hogy jogtalan, hogy a kormánypártok a testületben helyet foglaló, az előző parlamentben még jelen lévő pártok képviselőit ellenzékinek minősítették, és mintegy kiegyensúlyozásukra kormánypárti kurátorokat delegáltak. Az Alkotmánybíróság nyári döntése megerősítette azt az álláspontot, hogy több kormánypárti delegátust küldtek ezekbe a testületekbe, mint amennyi jogos lett volna. Ezt még a kormánypártok sem vitatják, csak egyszerűen a törvénytelen állapot fenntartását folyamatosan "biztosítják".

Így tehát még vita sincs kormánypártok és ellenzéki pártok között, hogy jogot sértve működnek ezek a testületek. A bizottság kisebbségének a véleménye szerint nem lenne szerencsés, ha többlettámogatást adna a minimálisan kötelező támogatásnál a parlament egy olyan testületnek, amely testület e pillanatban a törvényeket nem figyelembe véve működik. Még egyszer mondom, ez akkor is igaz, ha a különleges helyzet miatt ebben a parlament is felelős, illetve a parlament kormánypárti oldala.

A Magyar Televíziónál némileg bonyolultabb a helyzet. Ha nagyon semlegesen szeretnék fogalmazni és nem akarnám a politikai vagy jogi vitákat túlságosan élesen exponálni, akkor elég lenne pusztán annyit mondani, hogy egy olyan testület, amellyel kapcsolatban a törvény előírja, hogy kormánypárti és ellenzéki oldal kiegyensúlyozott legyen, ma úgy működik, hogy nincsenek benne az ellenzék által delegált kurátorok. Erről az MSZP és az SZDSZ képviselőcsoportja nem tehet. Ez a két képviselőcsoport megtette mindazt, amit a törvény szerint meg kell tenni ahhoz, hogy kurátorai lehessenek egy testületben. Megtette a jelölést hivatalosan, de a parlament elnöke nem volt hajlandó a jelölteket szavazásra bocsátani.

Nyilvánvaló a törvényi előírás, miszerint a testületnek politikai értelemben kiegyensúlyozottnak kell lenni, és minden parlamenti párt által delegált kurátornak jelen kell lenni a testületben. Egy olyan testület működését többletkiadással nem lehet támogatni, amelyből az ellenzéki pártok delegáltjai kimaradtak. Ha az imént elmondottaknál élesebben akarnék fogalmazni, akkor azt kellene mondanom - ami persze már sokszor elhangzott és nem hiszem, hogy most túlságosan részletesen újra ki kellene fejteni -, hogy a kormánypártok megakadályozták azt, hogy ellenzéki pártok kurátorokat delegálhassanak ebbe a testületbe.

Nem szeretném a jogi vitákat felidézni, mert a kulturális bizottságban bár periferikusan, de sokszor szó esett erről a kérdésről, sőt a nyilvánosság előtt is. Mi úgy ítéljük meg, hogy megtettük a jelöltjeinket, hivatalosan megtettük a jelölést, és nem rajtunk múlott, hogy a jelöltjeink nem kerülhettek be a Magyar Televízió kuratóriumába, legalábbis a törvény által előírt, frakciónként minimum egy jelölttel. (Az elnök csenget.) Igen?

ELNÖK: Képviselő úr, öt percben kell ismertetnie a bizottsági véleményt.

DR. PETŐ IVÁN, a kulturális és sajtóbizottság alelnöke, a bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Éppen ezért nem tudjuk támogatni az előterjesztést. Köszönöm szépen. (Taps az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  461 - 463  Következő    Ülésnap adatai