Készült: 2024.04.29.02:29:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

103. ülésnap (1999.11.30.), 293. felszólalás
Felszólaló Zakó László (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:03


Felszólalások:  Előző  293  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ZAKÓ LÁSZLÓ (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! A közelmúltban a sajtóból értesültünk először arról, hogy az 1995-ben végrehajtott Budapest Bank-privatizáció kapcsán még a 2000. év költségvetésében is fizetnivaló terheli a magyar államot sok milliárd forint összegben. Vélelmezzük - bár ez az 1999-es költségvetés számaiból nem tűnt ki -, hogy ugyanezen ok miatt 1999-ben is fizetett a kormány, fizetett továbbá az 1998. évben a Postabank privatizációja miatt kibocsátott nagy tömegű államkötvény kamatára, a Magyar Fejlesztési Bank rendbetételére. Mindezek a tételek az 1996. év legjobb pénzügyminiszterének kikiáltott Bokros Lajos örökségét képezik. De mi viseljük a terhét az 1997 elején végrehajtott különleges adósságcsere kapcsán keletkezett évi 180 milliárd forint többletkamattehernek, valamint a jegybank vállalkozásain elszenvedett veszteségek miatti költségvetési befizetések elmaradásának is.

Mint ahogy ön előtt is ismert, hazánk az uniós tagság felkészítésének utolsó fázisába jutott, az elkövetkezendő három évben mintegy 700-800 milliárd forint szükséges ahhoz, hogy a tagsági viszonynak megfeleljünk. Ennek körülbelül csak az egynegyedét fedezi az Unió a különböző előcsatlakozási alapok formájában, az összeg nagy részét a magyar költségvetésnek kell állnia. Ellenkező esetben csak sokkal később lehetünk az Unió tagjai, így a korábbi évek erőfeszítései, beleértve a tagságunk elnyeréséért történt eddigi kiadásokat is, kárba veszhetnek.

Mindezek alapján kérdezem a miniszter úrtól, hogy a költségvetés az elkövetkezendő három évben biztosítani tudja-e az uniós tagságra való felkészüléshez szükséges összegeket, vagy továbbra is arra számíthatunk, hogy a költségvetés erőforrásait a Bokros volt pénzügyminiszter úr és szűkebb baráti köre által az államra kényszerített kiadásokra kell koncentrálnunk. Jut-e forrás a létfontosságú vasúti, közúti, környezetvédelmi és vidékfejlesztési beruházásokra és az EU-tagsághoz szükséges intézmények felállítására?

Köszönettel várom válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  293  Következő    Ülésnap adatai