Készült: 2024.09.23.07:59:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

130. ülésnap (2020.05.19.), 167. felszólalás
Felszólaló Nacsa Lőrinc (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:34


Felszólalások:  Előző  167  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NACSA LŐRINC, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Nagy öröm ez a törvényjavaslat, azt gondolom, talán mindannyiunknak, akik itt ülünk; remélem, majd a későbbi felszólalásokból ez még kiderül, de mégiscsak ebben reménykedem. Jobbikos képviselőtársamnak mondanám, hogy a szociális ügyekért felelős államtitkárhoz tartozik ennek az adminisztratív része, és bár közös javaslat nyilvánvalóan Novák Katalin családügyekért felelős államtitkár asszonnyal, mivel a szociálpolitikához tartozik, ezért ül itt államtitkár úr, és azt gondolom, ez helyesen van így.

(19.40)

A mi kereszténydemokrata felfogásunk szerint lehetőleg minden gyermeknek a családban van a helye. A családra közösségként tekintünk, a társadalom legkisebb közösségére, amelyet védeni, erősíteni, támogatni, segíteni kell, és amely egy értékteremtő és egy értékhordozó közösség. És azt gondoljuk, hogy a család az egyik, ha nem a lehető legjobb életforma az embereknek.

A magyar kormány 2010 óta elkötelezett a magyar családok mellett. Megdupláztuk a családtámogatásra fordított költségvetési forrásokat, amit még a mostani válságban is megőrzünk, a baloldali bevett gyakorlattal ellentétben, amikor elvettek a családoktól válság idején. (Közbeszólások az ellenzéki padsorokból.) Az idei, 2020-as költségvetésben a 2200 milliárd forintot is meghaladja a családok támogatására rendelkezésre álló összeg. Ez 2010-hez képest, amikor ez alig érte el az 1000 milliárdot, majdnem két és félszeres emelkedést jelent.

A magyar családtámogatási politika közös siker. Az elmúlt években olyan sikereket ért el, mint hogy az egy év alatt megkötött házasságok száma 40 év alatt nem volt olyan magas, mint 2019-ben, a válások száma pedig 60 éve nem volt olyan alacsony, mint tavaly. Elkötelezett életpárti képviselőként különösen örömteli tendenciának tartom, hogy 2010 óta az abortuszok száma 36 százalékkal csökkent.

Azokról a gyermekekről, akik valamilyen körülmények következtében nem élhetnek vér szerinti szüleikkel, vagy meg vannak fosztva a családi környezettől, a magyar állam gondoskodik.

A magyar gyermekvédelmi rendszerben 23 ezer gyermek van, a cél az, hogy lehetőleg közülük minél többen családi közegben nőhessenek föl. Erről szóltak azok a lépések, amelyekkel megerősítettük a nevelőszülői rendszert, és amely az örökbefogadást is tovább kívánja erősíteni.

Magyarországon évente átlagosan ezer örökbefogadás történik. A mostani törvényjavaslat célja, hogy az örökbefogadások száma tovább tudjon növekedni, ezért a jelenlegi hosszú és talán túlzottan bürokratikus örökbefogadási szabályokat szükséges módosítani, csökkenteni. Nagyon fontos, hogy ez nem a garanciák csökkentését jelenti, mert a garanciák, a gyermek jó helyéről való megbizonyosodás mindig is szükséges folyamat volt, ezekből a garanciákból semmit sem vesz el a törvény, csak különböző határidők és párhuzamosan is végezhető folyamatok révén tudja lerövidíteni azt az időt, amely most egy kicsit hosszabb.

Mi hisszük, hogy minden egyes gyermeknek a családban van a legjobb helye, ezért a mostani törvénymódosításnak az egyértelmű célja, hogy az örökbefogadást hatékonyabbá, biztonságosabbá és gyorsabbá tegye. Az örökbefogadási eljárás így egyszerűbb lesz, lehetőség lesz arra, hogy akár már kilenc hónap alatt megtörténjen az örökbefogadás.

Szintén lerövidül az örökbe fogadhatóvá nyilvánítás: a szülői kapcsolattartás teljes hiánya esetén az örökbe fogadhatóvá nyilvánítás feltételeként előírt jelenlegi fél év időtartam három hónapra, rendszertelen kapcsolattartás esetén egy évről nyolc hónapra csökken. Így a gyermek korábban válhat örökbe fogadhatóvá a szülő felróható magatartása esetén. A mostani javaslat abban is segítséget nyújt, hogy az örökbefogadás után tíz nap munka alóli mentességet biztosít a dolgozó örökbe fogadó szülőknek, megkönnyítve ezzel a gyermeknek az új családba való beilleszkedése nehéz és érzékeny kezdeti időszakát.

Nagyon fontos, hogy egy ilyen döntés következtében ne csak a gyermekre figyeljünk, hanem az örökbe fogadó szülőkre is, hiszen sokszor akár elfeledkezhetünk erről az oldalról, de egyrészt mondjunk nekik köszönetet, másrészt figyeljünk rájuk, akár a képzéssel, akár utánkövetéssel, akár olyan gondoskodással, amely megérti, hogy az örökbefogadás, amely nyilván örömteli, de őket is olyan helyzetbe hozza, amelyre érdemes felkészülni és amelyben érdemes segítséget nyújtani nekik.

A törvényjavaslatban szerepel a potenciális örökbe fogadók számának növelése érdekében az örökbe fogadó és a gyermekek közti lehetséges korkülönbség növelése. Nem általános szabályként, de eddig 45 év lehetett a maximális különbség a gyermek és örökbe fogadója kora között, amit a mostani javaslat a háromévesnél idősebb gyerekek esetében és csak náluk 50-re emelne.

A törvényjavaslat kiindulópontja és elsődleges, legfőbb célja a gyermekek fizikai, lelki, jogi biztonsága és védelme, hogy a gyermekeknek szerető, gondoskodó családban van a helyük, éppen ezért a cél a családközpontú magyar gyermekvédelem kiépítése és további megerősítése. Ennek egy nagyon fontos lépését látjuk most. A KDNP-frakció támogatja a javaslatot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok, szórványos taps az ellenzéki padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  167  Következő    Ülésnap adatai