Készült: 2024.04.29.05:10:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

71. ülésnap (2019.06.12.), 63. felszólalás
Felszólaló Dr. Lukács László György (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:18


Felszólalások:  Előző  63  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Van abban valami fura, hogy mentelmi jogról beszélünk Farkas Flórián jelenlétében, aki azért méltán letett elég sok mindent az asztalra ahhoz, hogy a mentelmi jogot az emberek úgy ítéljék meg, ahogy. (Korózs Lajos: Öt év letöltendő!) Én úgy gondolom, hogy mindaz, amiről beszélt Kocsis képviselőtársunk vagy Kósa Lajos is például azzal, hogy közmegegyezés volt, amelyet felrúgtak a pártok, akkor menjünk már vissza ehhez a közmegegyezéshez, és hadd idézzek önöknek az önök egyik jelenlegi képviselőtársáról, Simon Miklósról is, aki, ha úgy tetszik, és ez volt akkor a gyakorlat  egy húszéves töretlen gyakorlatot rúgott fel miatta a Fidesz. Simonról így ír egyébként az újság: minden valószínűség szerint felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte volna 2011-ben a bíróság Simon Miklós fideszes országgyűlési képviselőt, ha három évvel korábban a Fidesz-frakció nem akadályozza meg mentelmi jogának felfüggesztését. Így viszont jogosulatlan gazdasági előny megszerzésével  majdnem költségvetési csalás, teszem hozzá, közvádas, úgyhogy azért érezzék, hogy a közmegegyezéses konszenzus miben áll , szóval, a jogosulatlan gazdasági előny megszerzésével vádolt Simon ügyét elkülönítették a többi vádlottétól, és megszüntették ellene az eljárást. Az ügy összes további vádlottját jogerősen szabadságvesztésre ítélték, Simon viszont 2010-ben, ’14-ben is, és teszem hozzá, 2018-ban is újra bejutott a Fidesz színeiben, ma pedig az Országgyűlés Honvédelmi és rendészeti bizottsága alelnöke  ezt nem tudom, hogy ez így vane még , de képviselőtársunk jelenleg egyébként nincs itt, de a mai napon itt ült közöttünk.

Szóval, amikor arról van szó, hogy húszéves történelmi hagyományt kell felrúgni, úgy látszik, abban a Fidesz meglehetősen jól áll, és engedjék meg, hogy a Választási Bizottságban történteket megmagyarázzam önöknek.

A Választási Bizottságban történtek…  az nem más, mint a Választási Bizottság tagjai jogalkalmazók, olyan jogból főznek, olyan jogból döntenek, amit eléjük tesznek. A jelenlegi jogi szabályozás így nézett ki. Azért nem őket kell okolni, hogy a jelenlegi jogi szabályozásban például a Fidesznek nem volt mersze sokkal hamarabb meglépni azt, ami most itt előttünk fekszik. És, képviselő úr, igen, támogatni fogja a Jobbik ezt a javaslatot, mert ahhoz fog segíteni minket, hogy ne lehessen a mentelmi jog mögé bújni. A Jobbiknak ebben töretlen a gyakorlata.

Az, hogy egyébként a Választási Bizottságban egy olyan jogalkalmazás folyik… (Kósa Lajos: Miért nem adta ki Polt Péter Czeglédyt…?) Mert, képviselőtársam (Az elnök csenget.), jogalkalmazás folyik, jogalkalmazás van, ott nem szokásjog szerint, ott nem mendemondák szerint döntenek, hanem az írott jogszabály betűi szerint, ott nem úgy döntenek, hogy bizonytalanságokra bemondanak bármit, hanem ami le van írva a jogszabályban, úgy döntenek. Úgyhogy a Választási Bizottságban ezért döntenek így. (Kósa Lajos közbeszól.) Elhiszem, hogy egy testnevelőtanárként ezt baromi nehéz megérteni, de olvasson utána, mert ez így van. (Közbeszólások.  Dr. Völner Pál: Megszavaztátok!  Az elnök csenget.) Ami sokkal fontosabb ennél, a mostani jogi szabályozás igenis változásra szorul.

Nem lehet azt hagyni, hogy valakik visszaélésszerűen, teljesen mindegy, hogy kik, visszaélésszerűen, itt ne legyen kettős mérce, mert ez a mostani eset tanulsága, hogy kettős mérce van. Amikor fideszesekről van szó, amikor a kormánypárt véd valakit, akkor megvédik, amikor ellenzékről van szó, akkor pedig egyből farkast kiáltanak. (Szilágyi György: Flóriánt!) Így van!

Bizony, hogy szükség van arra, hogy ezt a jogszabályt megváltoztassuk, és igen, ki kell mondani, hogy Czeglédy Csaba minden bizonnyal a DK együttműködésével visszaélt ezzel a joggal, ezt ki kell mondani. (Nacsa Lőrinc: Ti segítettétek!) Ez nem lehet, hogy így legyen a következőkben. Ezért kell olyan jogszabályokat hozni, amelyeket a jogalkalmazó helyesen tud érvényesíteni és alkalmazni akkor, amikor döntési helyzetben van. Ha ezt a jogszabályt hamarabb meghozzuk, ha azt, amit a Jobbik kért volna, a mentelmi jognak a szűkítését, a lényeges szűkítését vagy az eltörlését, amit javasoltunk, akkor ez nem fordulhatott volna elő, akkor most nem lenne lex Czeglédy, akkor most nem erről kellene beszélni, tisztelt képviselőtársaim.

De ha már itt tartunk, hogy kiket, hogy lehet megvédeni joggal és milyen a kettős mérce, hozhatnánk egy lex Verest is. Emlékeznek még Balmazújváros jegyző asszonyára, akinek korábban szintén meggyűlt a baja a törvénnyel, aztán most mégsem következik az a jogkövetkezmény, ez a büntetőjogi jogkövetkezmény, amelyet rá a bíróság jogerősen kiszabott. (Dr. Vadai Ágnes: Farkas Flórián, Simonka György.) Ne legyen a magyar jogban ilyen, mert tudják, mit? Ezzel a saját politikai nimbuszunkat, a saját megítélésünket romboljuk. Mit látnak az emberek? Azt látják, hogy a politikusok mindenfajta bűncselekmény elől a kettős mérce miatt vagy a jogszabályok kijátszása miatt, vagy mert tudják, hogy egyébként könnyű kijátszani a jogszabályt, majd bemenekülnek a mentelmi joguk mögé (Kósa Lajos: Kovács Béla! Ismerheted!), és van arra lehetőség, hogy ezt most megszüntessük.

Úgyhogy amit Kocsis Máté képviselőtársunk mondott, hogy érdemes továbblépni, érdemes jobban megfontolni, a Jobbik partner lesz ehhez. Csináljunk egy komplex olyan törvényjavaslatot, amelyben a mentelmi jog teljes újragondolását fogjuk felvetni. Lépjünk előre vele! Ha Kocsis Máté felvetette, bizonyosan van ennyi ereje a frakciója felé, hogy egy olyan jogszabályt itt átverjen vagy átpasszírozzon, ami utána a konszenzust fogja élvezni, és ami utána az elkövetkezendő generációknak világosan azt üzeni, hogy igenis a politikusokat se kettős mérce, sem törvények kijátszása mellett nem fogja védeni úgy a mentelmi jog, hogy azt visszaélésszerűen lehessen alkalmazni.

Így hát, tisztelt képviselőtársaim, igen jogos az a felvetés, hogy ennek egy szűkítése, ennek egy átgondolása szükséges. Persze, jogos az is, hogy a magánvádas eljárásokra azt a töretlen gyakorlatot fenntartsa a Mentelmi bizottság, hogy ne adja ki a képviselőtársak mentelmi jogát, mert bizony ebben az esetben sokszor a véleménynyilvánítás szabadságát, más esetben pedig a képviselői munka gyakorlását sérti. De most közvádas ügyekről volt szó. Úgyhogy én úgy gondolom, hogy nálunk, a Jobbiknál ezzel nyitott kapukat döngetnek. Tőlünk nem kell félni, hogy le fogjuk ezt a módosítást, ezt a javaslatot szavazni. (Dr. Völner Pál: Megszavaztátok!) A delegáltak jogalkalmazók, tisztelt államtitkár úr, ön ezt jobban tudhatná, minthogy az Igazságügyi Minisztérium képviselője, sőt talán az egyik várományosa, lehet, hogy ezért mosolyog. Tudja, mit? Jöjjön elő akkor az Igazságügyi Minisztérium valamilyen változtatással, ha ennyire nagyokat mosolyog itt! Tegyük rendbe együtt ezt a dolgot, ne hagyjuk már, hogy a politikusoknak ilyen legyen a megítélése! Nem azon kell mosolyogni, hogy itt mi van és milyen parlamenti iszapbirkózás van, hanem mit tudunk üzenni a jövő generációja számára. Ezen kell majd most dolgozni, és ezért kell a mentelmi jogot megreformálni.

Abban viszont gondolkozzanak el, hogy amikor az önök képviselői, Kósa Lajos arról beszél, hogy közmegegyezés volt, és itt közmegegyezéseket rúgtak föl, akkor gondolkozzanak el arról, hogy önöknek milyen szerepük van abban, hogy 20 éves közmegegyezést rúgtak fel Simon Miklós ügyében. És mi lesz Simon Miklóssal? Vár még 8-10 évig, aztán majd enyhítő körülmény lesz az idő múlása az ő ügyében, amikor már nem lesz képviselő, s nem ítélik el abban, amiben egyébként az ő tettestársait közvádas bűncselekményben elítélték? Azért szerintem érdemes lenne majd ezen is elgondolkodni, tisztelt képviselőtársaim.

Lényegében és összefoglalva azt tudom mondani, hogy a jelenlegi módosítást, ezt a szigorítást a Jobbik természetesen támogatni fogja, a mentelmi joggal kapcsolatosan a jogalkotói álláspontunk továbbra is ugyanaz, a mentelmi jog legszűkebbre szabása szükséges, és a mentelmi jognak, ha van rá lehetőség, akkor egy észszerű eltörlését is tudja támogatni a Jobbik. Én azt javaslom, Kocsis Máté vagy az Igazságügyi Minisztérium álljon elő egy ilyen javaslattal, legyenek bátrak, és mi önöket ebben támogatni fogjuk. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  63  Következő    Ülésnap adatai